Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Zamknąć basen, wyłączyć oświetlenie. Ceny prądu demolują budżety gmin. W Świeciu i powiecie również

Wysokie ceny prądu uderzają również w samorządy i gminne spółki. Podwyżka rzędu 400 proc. zmusza do szukania poważnych oszczędności. W grę wchodzą grube miliony. Będzie to miało swoje konsekwencje, bo zamiast na inwestycje, pieniądze trzeba będzie przeznaczać na opłacanie kolosalnych rachunków za energię elektryczną.

Udostępnij
miasto-noca-2

Wysokie ceny prądu mają negatywny wpływ nie tylko na portfele mieszkańców i prywatnych firm.

Coraz częściej napływają z kraju doniesienia o samorządach, które w związku z podwyżką cen prądu, już zdecydowały się na ograniczenia w oświetleniu ulic lub też wprowadzą je w najbliższym czasie.

- Dotyczy to przede wszystkim miast i gmin, którym jakiś czas temu skończyły się umowy na dostawę prądu i musiały podpisać nowe - uściśla Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Gmina Świecie do końca roku ma zagwarantowaną dotychczasową cenę, czyli 419,30 zł za 1 megawatogodzinę. Ale za to już w 2023 r. stawka ta wzrośnie do ponad 1,5 tys. zł za 1 MWh.

Właśnie taką kwotę przyniósł przetarg na dostawę prądu ogłoszony przez Świecką Grupę Zakupową, którą tworzy 17 samorządów i spółek gminnych z powiatu świeckiego. Do konkursu ofert stanęły dwie firmy. Wygrała Enea.

Co oznacza taki skok kosztów? Czarny scenariusz zakłada, że wydatki na prąd w gminie Świecie wzrosną z 2,5 mln do 9 mln zł rocznie. Większość tej kwoty pochłania oświetlenie ulic. Taka prognoza zmusza do podjęcia konkretnych działań.

- Chcemy zacząć od ponownego przeliczenia mocy zamówionej - tłumaczy Paweł Knapik. - W ostatnich latach sporo zainwestowaliśmy w oświetlenie ledowe i być może potrzebujemy mniej prądu, niż zamawiamy. Płacimy bowiem nie tylko za to, co zużyjemy, ale też za gotowość zapewnienia tej energii. Nie jest wykluczone, że już to posunięcie przyniesie oszczędności.

Mogą one jednak wynieść tylko kilkaset tysięcy. W porównaniu do milionów różnicy, to niewiele. Niektórzy już zadają sobie pytanie czy Świecie pójdzie za przykładem innych gmin w Polsce i również zdecyduje się np. na wyłączanie oświetlenia ulicznego w godz. 24.00-4.00.

- Na razie nie bierzemy tego pod uwagę, bo zdajemy sobie sprawę, jakie może to rodzić problemy, związane m.in. z bezpieczeństwem - mówi zastępca burmistrza. - Już teraz dzięki wprowadzonym rozwiązaniom w późnych godzinach nocnych uliczne lampy świecą nieco słabiej. Sytuacja wymusza natomiast oszczędności jeśli chodzi o wystrój świąteczny, który będzie cieszył oko nie dłużej niż do Trzech Króli.

Paweł Knapik nie kryje, że tak naprawdę nie wiadomo, co przyniosą najbliższe miesiące. Być może jakiś stanowczy ruch wykona rząd, bo fala niezadowolenia wzbiera coraz mocniej. Samorządy boją się nie tylko wzrostu cen prądu i gazu, ale też pensji minimalnej, która od 1 stycznia 2023 r. ma wzrosnąć z obecnych 3 010 zł do 3 490 zł, natomiast od 1 lipca 2023 r. do 3 600 zł.

Rosnące koszty utrzymania powodują, że kolejne gminy w kraju m.in. Brzeg Dolny i Suwałki, zamykają do odwołania pływalnie.

Chociaż obecny rok zamknie się rekordowymi przychodami z biletów, to i tak Park Wodny w Świeciu jest pod kreską. Podobnie jak niemal każdy obiekt tego typu w kraju. Wyjątkiem są jedynie aquaparki w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych.

Zbilansowanie przychodów z wydatkami jest praktycznie niemożliwe. Według ostatnich wyliczeń, gminnej spółce Vistula-Park zarządzającej halą widowiskową i pływalnią, zabraknie w przyszłym roku, w związku z podwyżką cen prądu, około 1,5 mln zł. Stratę przynosi przede wszystkim energochłonny basen.

- Cenę biletu podnosiliśmy już dwukrotnie i na jakiś czas musimy się z tym wstrzymać, aby nie stracić obłożenia, jakie mamy w tej chwili - argumentuje Tomasz Keller, prezes spółki Vistula-Park, podlegającej gminie. - Intensywnie natomiast myślimy nad rozwiązaniami, które przyczynią się do oszczędności. Jedno z nich dotyczy oświetlenia na zewnątrz, drugie regulacji automatyki sterującej pracą urządzeń. Można też nieco obniżyć temperaturę wody.

Tak czy inaczej jednak spółka będzie musiała zwrócić się do gminy o wsparcie finansowe. Bez niego nie będzie w stanie zapłacić za prąd w przyszłym roku.

W Świeciu czasowe zamknięcie Parku Wodnego z powodu rosnących kosztów utrzymania nie jest brane pod uwagę. Przynajmniej na razie. Ale co będzie za pół roku czy za rok?

Z obawami w przyszłość patrzy także Dariusz Woźniak, skarbnik powiatu świeckiego.

- Ostatni rachunek za prąd wyniósł 40 tys. zł. I to za jeden miesiąc - wylicza skarbnik. - Wcześniej za cały rok płaciliśmy 90 tys. zł. Skok jest więc drastyczny.

W jego ocenie dobrym ruchem była inwestycja w fotowoltaikę, bo dzięki niej udaje się obniżyć rachunki o około 30 proc. Panele znajdziemy nie tylko na dachu starostwa, ale także na budynkach innych placówek podlegających powiatowi, takich jak szkoły. Jednak mimo to, powiat musi myśleć o oszczędnościach.

- W przypadku pracy administracyjnej trudno zaoszczędzić większe kwoty - zauważa Dariusz Woźniak. - Oczywiście można racjonalniej gospodarować oświetleniem czy rzadziej używać klimatyzatorów. Obawiam się jednak, że dla zrównoważenia zwiększonych wydatków konieczne stanie się cięcie inwestycji. W tej chwili trudno wyrokować na temat ich skali, ale mogą okazać się nieuniknione - prognozuje skarbnik powiatu.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (37)

 1. BELZBUB

  15 września 2022 11:53

  Ceny energii w górę, tak

  Ceny energii w górę, tak naprawdę to chyba w górę idą pensje prezesów spółek które tą energię dostarczają. Proponuję nie tylko samorządowcom ale każdemu z nas wczytać się w faktury i tam konia z rzędem temu kto rozgryzie pojęcia w nich używane. Warto sprawdzić ile kosztuje 1kWh, a ile wynoszą pozostałe składniki. Mam przykład jednego gospodarstwa domowego, które za dwa miesiące płaci około 200,00pln., a typowego zuzycia prądu ma za około 70,00pln. z licznikiem dwutaryfowym. Dziwnym był też fakt, że spółka dostarczająca prąd do tego gospodarstwa nie poinformowała o zmianie godzin II taryfy, dopiero przy odczytaniu faktury dało się to zauważyć. Starostwo, miasto i gmina zastanawiają się nad kosztami energii. Jak je obniżyć, przecież od dłuższego czasu nasz popieprzony rząd kombinuje skąd brać kasę na obietnice, choć znajdą się sposoby na oszczędzanie oni nie odpuszczą i uderzą z innej strony. Iwestowanie w fotowoltaikę, gdy spółki zorientowały się, że odsprzedawana energia przez posiadaczy tych instalacji zaczyna przynosić im straty to piorunem zmienione zostały przepisy. Mimo szczerych chęci oszczędzania i tak będziemy „dojeni” z pieniędzy.

  • Goś

   15 września 2022 16:33

   Niestety,  to PRAWDA 🙁

   Niestety,  to PRAWDA 🙁

 2. Chłop z lniana

  15 września 2022 12:03

  Na jakie inwestycje ? Na 12

  Na jakie inwestycje ? Na 12 rondo w swieciu ?Które zamaist pomagać tylko przeszkadza kierowcom , albo 16 fontannę?

  • Wędkarz z bagna.

   15 września 2022 12:13

   Nie Chłop z Lniana, ale

   Nie Chłop z Lniana, ale lniany dziad. Nie potrafisz jeździć po rondach, to proponuję nie korzystać z nich. Dłużej pociągniesz (może), tylko po co.

  • xxx

   15 września 2022 12:17

   skoro nie potrafisz jeździć

   skoro nie potrafisz jeździć po rondzie to oddaj prawo jazdy

  • Karolinaaaa

   16 września 2022 09:38

   Ronda to najlepszy sposób na

   Ronda to najlepszy sposób na płynną jazdę. Rozładowują korki. Nie rozumiem jak komuś mogą one przeszkadzać. Inwestycja w ronda to jedno z najlepszych posunięć. 

 3. tomi

  15 września 2022 12:31

  W Polsce jest najdroższy prąd

  W Polsce jest najdroższy prąd w całej Unii w stosunku do zarobków. Najtańszy prąd cztero krotnie  jest w krajach gdzie mają elektownie jądrowe .

 4. Diabeł

  15 września 2022 12:34

  My mamy oszczędzać a prezesi

  My mamy oszczędzać a prezesi spółek państwowych zarabiają krocie na swoich stanowiskach.Tak sam podwyżki w sejmie radni w gminach nawet sołtysi mają podwyżki a za co taki sołtys ma podwyżki.Jak nie chce być społecznym to niech odda posadę,wioski bez nich sobie poradzą.Ludzie za podatki płacą Internetem, innych żeczy związanych z rolnictwem już dawno nie załatwiają.Ta posada jest totalnie nie potrzebna.

  • Ciotka Klotka

   15 września 2022 12:47

   Soltys ,soltysowi nie rowny..

   Soltys ,soltysowi nie rowny….,wiem to z wlasnej perspektywy…

 5. Robo

  15 września 2022 13:22

  Niech  stare  rewolty  dalej

  Niech  stare  rewolty  dalej głosują  na PiS  to  na pewno  będzie  lepiej

  • Peter

   16 września 2022 11:13

   Głosujcie na PO . Będzie jak

   Głosujcie na PO . Będzie jak w Bajce

 6. KAMIKAZE

  15 września 2022 14:11

  W sytuacji gdzie mówi się o

  W sytuacji gdzie mówi się o rosnących kosztach nawet drobne działania mające na celu ich obniżenie ma sens. Uzyskane kwoty oszczędności może nie będą porywające ale będą. Obiżenie poboru mocy przy oświetleniach ulic to jedno, może istnieje taka techniczna możliwość sterowania by np. świeciła co druga lampa. Pozostaje jeszcze kwestia przepisów jakie obligują przy określonych rejonach oświetlenia. Pan Skarbnik powiatu powinien posypać głowę popiołem, bo to on negował jako radny zbyt zachowawczy budżet gminy i namawiał do zadłużania gminy poprzez kredyty, tylko chłodna głowa radnych i burmistrzów uchroniła nas przed kłopotami. Może Pan Skarbnik poprzez zaciąganie kredytów będzie opłacał rachunki starostwa. Pan Woźniak chwalił się kiedyś, że działa w zespole doradców chyba ministra finansów – cóż jeśli dalej tam działa to pewnie zataił nadchodzące czarne dni dla samorządów. Jak to jest z tym Pana doradzaniem we wspomnianym zespole Panie Woźniak?

  • Gos..

   15 września 2022 16:39

   Teraz nie czas na wypominanie

   Teraz nie czas na wypominanie.. trzeba spiąć się i faktycznie poszukać możliwości zaoszczędzenia.. może w tym roku ograniczyć bożonarodzeniowe atrakcje tylko do tych na dużym rynku.. za rok poszalejemy 🙂

 7. Rysio

  15 września 2022 14:19

  Basen zamknijta światła w

  Basen zamknijta światła w mieście pogaśta na wieczór i będzie gitara. Aaaa jeszcze szkoły pozamykają bo zimno będzie gzubom. Będzie oszczędzanie.

 8. Konfa

  15 września 2022 14:39

  Rząd ukrywa w sprytny sposób

  Rząd ukrywa w sprytny sposób najwyższe w Unii rachunki  za prąd – różnicując ceny. Inne dla klientów indywidualnych, a inne dla biznesu. Tak ten mechanizm działa… 

  • Anonim

   15 września 2022 14:52

   To i tak bez znaczenia że

   To i tak bez znaczenia że ukrywają, bo i tak indywidualny klient zapłaci za prąd z naddatkiem w towarze lub usłudze.

 9. Nh

  15 września 2022 15:52

  Cóż mam zostaje zamiast

  Cóż mam zostaje zamiast oświetlenia elektrycznego, zostają pochodnie.

 10. Angelika z wiochy CSW

  15 września 2022 16:18

  Po co oświetlać drogi jak i

  Po co oświetlać drogi jak i tak będzie tam tyle dymu zaraz że i tak nic nie będzie widać. Palta czym chceta. Ja już mam cały pokój szmat nasaczonych olejem z disla. Będzie ciepło i jasno 

  • Romek z Dzików

   16 września 2022 19:35

   Chciałbym w od…..yt na olej

   Chciałbym w od…..yt na olej od diesla brać jakąś wieśniare z wiochy CSW

 11. Stomatolog

  15 września 2022 16:47

  Tak to jest jak się nie jest 

  Tak to jest jak się nie jest  w przyjacielskich stosunkach  z takimi mocarstwami jak Rosja . A Chiny tylko korzystają i wykupując rosyjskie zasoby naturalne za grosze .Za rok Chiny będą to sprzedawać na Europę jako chińskie .I tak to jest z głupcami !!

  • SMS

   16 września 2022 10:08

   Agent wpływu ?

   Agent wpływu ?

 12. Maryla

  15 września 2022 18:03

  Nocne życie w swieciu jest

  Nocne życie w swieciu jest tak bogate ze latarnie powinny świecić bez przerwy, nawet wtedy kiedy nie musza…

  A tak serio to – Niech zostawia tylko zapalone najważniejsze ulice, albo co 2 latarnie, i latarnie przy przejsciach dla pieszych 

 13. Skarbnik

  15 września 2022 18:19

  Dobry pomysł z wyłączaniem

  Dobry pomysł z wyłączaniem oświetlenia w nocy, samochody mają światła a ludzie śpią ! W jakim celu oświetlać zamek i kościoły, dziwne jak zapala się oświetlenie na ulicy to automatycznie włączają się oświetlenia zamku i kościolow, jeden obiekt to kilka tys Wat w halogenach !!!!!! Kto za to płaci ??????

 14. Nauczycielka

  15 września 2022 18:29

  Przy żłobku na Mariankach

  Przy żłobku na Mariankach przed wejściem do budynku każdej nocy jest włączone 25 lamp posadowionych na chodniku !!!!!!! Żłobek raczej podlega miastu a może się mylę !?!?!?

  • Marianek 1948 rocznik

   15 września 2022 18:45

   A gdzie na Mariankach je

   A gdzie na Mariankach je żłobek ,bo żem sprzedał gospodarka i  moje ziemie i kupiłem mieszkanie na Łokietka .Jeszcze jestem jurny z moją żoną .Na wiosce była robota a tu z nudów baraszkujemy .Dzieci mamy dorosłe i wnuki też .

 15. Anonim

  15 września 2022 19:21

  wszystko wyłączyć, po co to

  wszystko wyłączyć, po co to komu

 16. Nick

  15 września 2022 19:30

  Może się palić co druga lampa

  Może się palić co druga lampa w mieście i już do przodu. W urzędach też połowę lamp i temperatura nie więcej niż 20 stopni. Basen i tak dużo zamknięty to teraz remonty zima zamiast w środku sezonu

 17. >>>>

  15 września 2022 20:28

  ***** ***

  ***** ***

 18. Lary

  15 września 2022 21:37

  A Enea przyznaje wszystkim

  A Enea przyznaje wszystkim pracownikom po 5 tys inflacyjnego

  • Anonim

   15 września 2022 23:19

   zazdrościsz? typowe. ktoś

   zazdrościsz? typowe. ktoś usłyszy, że inny dostał premie albo co gorsza zarabia o co najmniej 1 zł więcej to już dzień w du..ie

 19. Groszek

  16 września 2022 17:31

  Niech miasto skończy w końcu

  Niech miasto skończy w końcu dotować spółkę Kellera.Niech nauczy się prowadzić spółkę bez dotacji. Jak nie potrafi zarabiać to na trawkę. Bystry menadżer uzdrowiłby finanse bez wiecznego żebrania o pieniąde z kasy miejskiej. Basen zawiesić, za dużo generuje strat.

 20. Anonim

  16 września 2022 17:49

  Wystarczy ukrócić

  Wystarczy ukrócić rozdawnictwo w tym państwie i nie będzie potrzeby oszczędzania kosztem ludzi, patologię zamiast sponsorować do roboty zagnać i problem się rozwiąże sam, uczciwie człowiek pracuje tylko po to żeby z czego było dać patusom 

  • Ekonom

   16 września 2022 19:31

   Twoja mama brała na ciebie

   Twoja mama brała na ciebie zasiłek rodziny , to jesteś  patus .

 21. Prawda

  16 września 2022 18:29

  Jak manager nie nadaje się i

  Jak manager nie nadaje się i basen się nie opłaca to zamknąć a nie dotowac prywatny hotel

 22. Wioleta

  17 września 2022 01:01

  Ale  na dyskoteki w kręgielni

  Ale  na dyskoteki w kręgielni światła załączone na holu całą noc, i kto za to płaci? 

 23. Zuzanna Lewicka-Burek

  17 września 2022 08:55

  Wszyscy narzekają a nic nie

  Wszyscy narzekają a nic nie robią.Czas powiedzieć głośno NIE! Mamy dość Polskiego nieŁadu. Może czas by Polacy wyszli na ulicę .  Odsunąć złodziei od władzy. Jeszcze żaden rząd w historii tyle nie nakradł. Chcemy pieniędzy z UE ale ważniejsza jest dla PiS „reforma sądów” Przeciętny Kowalski ma gdzieś czy jest izba dyscyplinarna , ma gdzieś chorych na władzę którzy nie chcą przywrócić sędziów. Przeciętny Kowalski zaakceptuje prawo unijne ponad prawem krajowym tak jak Polska się zobowiązała przystępując do UE. Przeciętny Kowalski zagląda do pustego portfela i szlag go trafia. Czeka nas ciężka zimą. Będziemy siedzieć głodni ,w niedogrzanych mieszkaniach z przerwami w dostawach prądu (20 stopień zasilania) . Mamy XXI wiek i chcemy żyć godnie. 

 24. lawa

  17 września 2022 15:07

  Gruczno Wojska Polskiego

  Gruczno Wojska Polskiego lampy rtęciowe z ub wieku (pożeracze prądu )oświetlają pole,może wystarczy  założyć czujniki ruchu, Takich miejsc jest wiele.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Wiadomości

Młody mężczyzna, który w niedzielę wieczorem utopił się w Jeziorze Żurskim był mieszkańcem Osia. Przyjechał do Polski w celach zarobkowych.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Reklama