Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Zmiana organizacji ruchu w Nowych Marzach. Czy dojedziemy przedłużoną trasą S5 aż na Mazury?

Postępujące prace przy budowie drogi ekspresowej S5 wymuszają co pewien czas zmianę organizacji ruchu. Niewykluczone, że po zakończeniu prac na tym odcinku trasa zostanie przedłużona aż do Ostródy (woj. warmińsko-mazurskie).

Udostępnij
s5-czolo-x

REKLAMA

Od poniedziałku 12 października kierowcy muszą się liczyć ze zmianami w ruchu związanymi z przebudową początkowego odcinka drogi krajowej nr 5 w rejonie węzła autostradowego w Nowych Marzach.

Kierowcy jadący od strony Gdańska będą poruszać się torem ruchu skierowanym do prawej krawędzi jezdni drogi krajowej nr 5, a następnie po nowo wybudowanej prawej jezdni przyszłej drogi ekspresowej. Zostaną przywrócone dotychczasowe pasy włączenia z autostrady w kierunku na Gdańsk/Grudziądz oraz w kierunku na Bydgoszcz – tutaj pas włączenia został wyznaczony w śladzie nowej jezdni S5 – informuje bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
REKLAMA

Ponadto droga serwisowa oraz prawa jezdnia przyszłej trasy ekspresowej S5 zostaną połączone bypassem, po którym odbywa się ruch relacji Bydgoszcz-Gdańsk i Gdańsk-Bydgoszcz.

Na bypassie od strony Bydgoszczy został wydzielony pas dla kierowców skręcających w prawo na autostradę w kierunku na Gdańsk/ Łódź – informuje dalej GDDKiA. - Z kolei dojazd do drogi wewnętrznej w kierunku Nowych Marz, obwód utrzymania autostrady oraz dojazd do przystanków komunikacji publicznej zostanie zapewniony poprzez skrzyżowanie nowo wybudowanej jezdni przyszłej S5 z drogą serwisową.

Na całym odcinku będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 40 km/h oraz zakaz wyprzedzania.
REKLAMA

GDDKiA nie zamierza kończyć na odcinkach Nowe Marzy-Dworzysko i Dworzysko-Aleksandrowo, które w większości przebiegają przez powiat świecki.

W trakcie analiz jest przedłużenie trasy S5 aż do Ostródy. Docelowo miałoby to zapewnić wygodne połączenie Warmii i Mazur z Bydgoszczą, Poznaniem i Wrocławiem.

Jedna z czterech koncepcji zakłada budowę 100-kilometrowej drogi ekspresowej między węzłem autostradowym w Nowych Marzach a Ostródą (województwo warmińsko-mazurskie). Trasa omijałaby od północy Grudziądz. Szacowany koszt to 7,2 mld zł (patrz mapka poniżej, kolor brązowy). Alternatywą dla tego rozwiązania byłaby trasa między Ostródą, a istniejącym węzłem w Warlubiu na autostradzie A1 (długość 99 km, koszt 6,8 mld zł).
REKLAMA

Drugi wariant to połączenie 90-kilometrową drogą ekspresową Ostródę z nowoprojektowany węzłem w Sarnowie na autostradzie A1 na południe od Grudziądza za 5,1 mld zł (kolor filetowy).

Trzecia i czwarta opcja zakłada budowę trasy między Ostródą a istniejącym węzłem na A1 w Grudziądzu. W zależności od tego, którędy miałaby prowadzić przez Mazury i Warmię, droga miałaby 87 i 90 km km długości i kosztowałaby ok. 5,2-6 mld zł (kolory zielony i jasnoniebieski).

Plany dotyczące różnych wariantów przedłużenia trasy S5 w kierunku Ostródy / GDDKiA

Przeprowadzona analiza wykazała, że wszystkie rozwiązania są opłacalne ekonomicznie. Główne korzyści społeczeństwa osiągane są poprzez skrócenie czasu przejazdu i poprawę dostępności terenów (w tym inwestycyjnych), zwiększenie bezpieczeństwa, ograniczenie liczby ofiar oraz skutków wypadków – argumentuje GDDKiA.

Nie nastąpi to tak szybko. Bez względu na to, który z czterech wariantów zostanie wybrany, na jego realizację trzeba będzie poczekać co najmniej dziesięć lat.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (3)

 1. oo

  12 października 2020 10:29

  Jak szybko mijają chwile

  Jak szybko mijają chwile-marzyciele!

  • Hello

   13 października 2020 01:14

   Najlepiej zamilcz cfoku.

   Najlepiej zamilcz cfoku.

 2. S5

  13 października 2020 09:38

  Uważam, że trasa zaznaczona

  Uważam, że trasa zaznaczona na zielono byłaby optymalna. Czekamy na działania. Ale. Najpierw dokończcie porządnie to co zostało rozpoczęte. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama