Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Elżbieta, Jacek, Józef
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  22°C / 20°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  23°C / 17°C
 • rozproszone chmury
  Pojutrze:
  22°C / 14°C

Lniano, Osie i Bukowiec. Te gminy wydają najwięcej. A Świecie?

Andrzej Pudrzyński
1 października, 13:21
Od razu uspokajamy mieszkańców tych gmin. Nie chodzi o wydawanie publicznych pieniędzy na nieprzemyślane fanaberie, ale o inwestycje w drogi, oczyszczalnie czy obiekty sportowe i rekreacyjne. Publikujemy ranking samorządów, które przeznaczyły najwięcej i najmniej środków na ten cel.
Wójt Zofia Topolińska ma powody do zadowolenia. Gmina Lniano wydała na inwestycje najwięcej w powiecie
Fot. Andrzej Bartniak

Branżowe czasopismo samorządowe „Wspólnota” opublikowało kolejny ranking liderów inwestycji w dużych miastach, powiatach i miastach powiatowych. Pod uwagę wzięto całość wydatków poniesionych przez poszczególne samorządy w latach 2016-2018 i podzielono je przez liczbę mieszkańców.
Materiał sfinansowany przez KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni

Czytając ranking warto pamiętać, że wydatki inwestycyjne, szczególnie w małych gminach, charakteryzują się dużą cyklicznością. Raz mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z przeprowadzaniem dużych inwestycji, by w kolejnych latach spaść, kiedy akurat nie realizuje się kosztownych projektów.

Kompleks i basen zrobiły swoje

Najlepiej pokazują to przykłady Bukowca, który z 62 miejsca w latach 2014-2016 spadł na 275 w latach 2016-2018 i Dragacza, który z kolei w tym samym okresie awansował z 832 na 447 pozycję.

Władze Świecia, które zajęło 22 miejsce na 267 miast powiatowych w kraju mają powody do zadowolenia. Lepiej było jednak w latach 2014-2016, bo wtedy miasto było na 9 miejscu. O ile w ostatnich trzech latach wydatki na inwestycje wyniosły 923 zł na mieszkańca, to w poprzednim zestawieniu aż 1 232 zł.

- Nie co roku buduje się basen, bibliotekę czy kompleks unieszkodliwiania odpadów. To były duże przedsięwzięcia, które wpłynęły na tak wysokie miejsce w rankingu w latach 2014-2016. Ale i 22 lokata za ostatnie trzy lata jest bardzo przyzwoitym wynikiem, bo pokazuje, że wciąż dużo inwestujemy – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Lniano liderem

Liderem rankingu w powiecie świeckim jest gmina Lniano, która w latach 2016-2018 przeznaczyła na rozwój aż 1 333 zł w przeliczeniu na mieszkańca.

- W ciągu ostatnich czterech lat na same tylko drogi wydaliśmy ponad 10 mln zł. Łącznie ze środków unijnych i krajowych pozyskaliśmy na inwestycje prawie 12,5 mln zł - powiedziała Extra Świecie Zofia Topolińska, wójt gminy Lniano.
REKLAMA

Nie bez znaczenia na tak dobry wynik miało też pobudowanie w ubiegłym roku oczyszczalni ścieków za 5,3 mln zł. Już tylko to, po podzieleniu tak dużej sumy między nieco ponad 4 tys. mieszkańców, zapewniło skok gminie Lniano z 264 na 90 miejsce w kraju wśród ponad 1,5 tys. gmin wiejskich (w latach 2014-2016, kiedy inwestycji było mniej, wydano 779 zł na mieszkańca).

Słabo w Warlubiu i Drzycimiu

Drugie miejsce w powiecie przypadło Osiu z 1 139 zł na mieszkańca (167 miejsce w kraju wśród gmin wiejskich), a trzecie Bukowcowi - 984 zł.

Za Świeciem na piątej pozycji znalazł się Dragacz z 823 zł, na szóstej Świekatowo - 711 zł (632 miejsce w kraju), na siódmej Pruszcz – 644 zł (766 miejsce), a na ósmej Jeżewo – 609 zł (820 miejsce).
REKLAMA

Od lat słabo wypadają Warlubie i Drzycim, bo nie udaje im się wejść do pierwszego tysiąca gmin wiejskich w Polsce i tak naprawdę ciągną się w ogonie. Warlubie z 462 zł jest na 1 127 miejscu (w latach 2014-2016 na 1 228), a Drzycim z 298 zł na 1 409 pozycji (poprzednio na 1 062). Biorąc pod uwagę, że w rankingu ujęto 1 547 samorządów wiejskich, to słaby wynik.

Nowe znalazło się w kategorii gmin miejsko-wiejskich i miasteczek, które nie są stolicami powiatów. Z wydatkami inwestycyjnymi na poziomie 359 zł na mieszkańca zajęło 503 miejsce (w poprzednim rankingu 475).

Nieźle wypadł powiat świecki. W latach 2016-2018 przeznaczył na inwestycje 250 zł w przeliczeniu na mieszkańca, co dało mu 38 miejsce na 314 powiatów. Nieco lepsze były lata 2014-2016. Wtedy był na 21 pozycji.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
Materiał sfinansowany przez KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
Co o Tadeuszu Pogodzie, kandydacie do Sejmu z powiatu świeckiego, mówią inni samorządowcy? [wideo]

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz