Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Biznes

Biznes w małej miejscowości - czy to się opłaca?

extraswiecie

Otworzenie własnego biznesu w niewielkiej miejscowości to wymagające zadanie, jednak z dużą szansą powodzenia. Pomimo tego że rynek jest zdecydowanie mniejszy, to jednak niższe koszty prowadzenia działalności oraz mniejsza konkurencja zwiększają szanse na odniesienie sukcesu. O czym pamiętać przed założeniem firmy w małym mieście?

Co wziąć pod uwagę, planując biznes w małym mieście?

Przy planowaniu biznesu w niewielkiej miejscowości trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim – konkurencja. Nie ma sensu otwieranie punktu sprzedażowego lub usługowego, jeśli na rynku istnieje już kilka o podobnym profilu działalności.

Osoby, które chcą sprawdzić, jakie przedsiębiorstwa funkcjonują w okolicy, mogą skorzystać z wyszukiwarki REGON, gdzie znajdą najważniejsze informacje. Wystarczy, że na stronie internetowej wpiszą numer REGON danej firmy, by móc dokonać dokładnej analizy w oparciu o dostępne na jej temat dane.

Reklama
Reklama

Informacja, którą również warto wziąć pod uwagę przy otwieraniu biznesu na niewielkim rynku to liczba potencjalnych klientów. Nie bez znaczenia są również własne możliwości – takie choćby jak zaplecze finansowe, bez którego ciężko otworzyć własną firmę, chociaż oczywiście nie jest to niemożliwe.

Biznes w małym mieście - sprawdzone pomysły

Jeśli chodzi o najlepszy pomysł na biznes w małym mieście, to warto zastanowić się, czego brakuje na lokalnym rynku i co ma szansę cieszyć się dużym powodzeniem wśród klientów.

Ostatnimi czasy bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się firmy mobilne, które dojeżdżają do klienta i świadczą usługi u niego w domu. Mobilni fryzjerzy, groomerzy, kosmetyczki, masażyści – te biznesy mają ogromną szansę na powodzenie, nawet w stosunkowo niewielkich miejscowościach.

Reklama
Reklama

Dodatkowym plusem firmy mobilnej jest fakt, że nie trzeba dysponować lokalem w dogodnej lokalizacji, którego wynajem może przecież kosztować majątek.

Czego brakuje w danym mieście?

Specjaliści od biznesu zgodnie twierdzą, że kluczem do odniesienia sukcesu w biznesie w małej miejscowości jest znalezienie niszy rynkowej i wypełnienie jej. Dlatego przed podjęciem decyzji o otwarciu firmy koniecznie trzeba przeprowadzić skuteczny research i dowiedzieć się, jakich towarów bądź usług brakuje na lokalnym rynku. Oczywiście, każda miejscowość charakteryzuje się innymi potrzebami – wystarczy je ustalić przeprowadzając dokładne badania rynkowe.

Trzeba mieć świadomość tego, że samo otworzenie biznesu nie daje gwarancji powodzenia. Sytuacja gospodarcza jest dość skomplikowana i nic nie wskazuje na to, bo wkrótce miało się to zmienić.

Wystarczy zapoznać się z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, by dowiedzieć się, że o ile w 2021 roku upadłość w Polsce ogłosiły 376 firm, o tyle w całym 2022 roku było ich już 528. Już w pierwszej połowie 2022 roku zamkniętych zostało ponad 104 000 firm – oznacza to, że każdego miesiąca zamyka się przeciętnie 17 000 przedsiębiorstw. Zdecydowana większość z nich odnosi porażkę w pierwszym roku działalności.

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na sesji w czwartek 30 listopada radni gminy zdecydują, czyje imię będzie nosił stadion Klubu Sportowego Wda Świecie. Sprawa wydaje się raczej przesądzona.

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu złożono podziękowania i gratulacje posłance Iwonie Karolewskiej, która do niedawna była sekretarzem powiatu i radną gminy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama