Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Leon, Leonard, Lesława
REKLAMA

E-Urząd Skarbowy - elektroniczna obsługa podatnika

red
8 listopada, 06:07
E-Urząd Skarbowy (e-US) to nowoczesny kanał komunikacji ułatwiający załatwianie spraw podatkowych różnym grupom klientów bez wychodzenia z domu.
E-Urząd Skarbowy ma przyspieszyć i ułatwić załatwianie spraw podatkowych
Fot. gov.pl
REKLAMA
REKLAMA

Elektroniczny urząd skarbowy (e-Urząd Skarbowy) to serwis na stronie podatki.gov.pl, w którym podatnicy szybko, łatwo i kompleksowo załatwią swoje sprawy podatkowe.

Zrobią to logując się przez gov.pl (tj. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną), danymi podatkowymi lub aplikacją mObywatel. Dzięki personalizacji danych w e-Urzędzie Skarbowym zalogowany użytkownik ma dostęp do przeznaczonych tylko dla niego informacji i usług.

Usługi w e-Urzędzie Skarbowym

Aktualnie w e-Urzędzie Skarbowym jest już dostępnych ponad 20 usług, m.in. możliwość złożenia zeznania podatkowego (usługa Twój e-PIT), wysyłania pism do organów podatkowych, pobierania zaświadczeń, np. o niezaleganiu w podatkach, płatności online, możliwość sprawdzenia swoich danych i stanu zwrotu podatku, a także wygodne kreatory umożliwiające przesłanie pisma do urzędu skarbowego w formie elektronicznej.

REKLAMA
REKLAMA

Już teraz z e-US mogą bez problemu korzystać także cudzoziemcy rozliczający się  w Polsce, gdyż jest on dostępny także w wersji angielskiej i ukraińskiej.

Dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą, w e-US dostępna jest aplikacja e-mikrofirma. Dzięki jej powiązaniu z systemem e-faktur, podatnicy mogą się przygotować  do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), systemu teleinformatycznego, którego stosowanie od 2024 r. stanie się obowiązkowe. Pozwoli to przedsiębiorcom na sprawdzenie, w jaki sposób elektroniczne fakturowanie wpłynie na funkcjonowanie ich przedsiębiorstwa.

Za pomocą e-US można też zarejestrować się do systemu e-TOLL służącego do poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce zarządzanych przez GDDKiA.

Zaświadczenia i e-korespondencja

Zachętą do przejścia na komunikację elektroniczną  z organami podatkowymi niewątpliwie stała się nowa usługa wydawania zaświadczeń.

Od lipca 2022 r. w e-Urzędzie Skarbowym wprowadzono możliwość uzyskania zaświadczenia o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazane w PIT oraz zaświadczenia o wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych, a od września 2022 r. o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości.

REKLAMA
REKLAMA

Takich zaświadczeń nie trzeba drukować, są one opatrzone podpisem elektronicznym, który można zweryfikować.

I najważniejsze, poprzez e-US można otrzymać je bez uiszczania opłaty skarbowej zazwyczaj w ciągu nawet kilku minut. Dokument elektroniczny wydany w e-Urzędzie Skarbowym ma taką samą moc prawną jak tradycyjny dokument papierowy. 

Warunkiem korzystania z usług jest udzielenie zgody w serwisie na doręczenie elektroniczne -  e-komunikację. W praktyce oznacza to, że korespondencja z urzędu skarbowego będzie przychodziła tylko za pośrednictwem konta w e-US.

REKLAMA
REKLAMA

Podatnik nie dostanie już np. listu poleconego od organów podatkowych. Wyrażając zgodę na e-komunikację podatnik zaznacza, w jaki sposób chce dostawać powiadomienia o przesyłce. Można wybrać powiadomienie sms-em, mailem albo oba te sposoby.  Dzięki nowej funkcjonalności katalog spraw załatwianych kompleksowo za pośrednictwem e-US znacznie się poszerzy.

Nowe możliwości w e-Urzędzie Skarbowym

W e-Urzędzie Skarbowym systematycznie pojawiają się nowe usługi, dzięki którym możliwa staje się kompleksowa obsługa użytkowników.

Od momentu uruchomienia e-Urzędu Skarbowego podatnicy logowali się w nim prawie 79 mln razy. Jedną z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji jest Twój e-PIT, w której KAS przygotowuje za podatników wstępnie wypełnione indywidualne roczne zeznania podatkowe. Od momentu powstania usługi, podatnicy skorzystali z niej już prawie 20 mln razy.

REKLAMA
REKLAMA

e-Urząd Skarbowy to także opcja podglądu wykazu mandatów karnych z możliwością realizacji płatności online do organów podatkowych i wglądu w historię wpłat – dotychczas skorzystano z niej już ponad 6,8 mln razy.

W e-US można również uzyskać m.in. informacje o zwrocie PIT i VAT

Wizyta w urzędzie skarbowym

Mimo, iż w e-Urzędzie Skarbowym można załatwić już większość spraw z którymi przez lata podatnicy przychodzili do urzędów skarbowych, to w wyjątkowych sytuacjach może zdarzyć się, że podatnik będzie chciał przyjść do urzędu skarbowego.

Pamiętajmy, że w takich przypadkach konieczne jest umówienie wizyty w urzędzie skarbowym. Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Usługa pozwoli podatnikowi zaplanować spotkania w dogodnych dla niego terminie i godzinie, przez co zwiększy komfort i bezpieczeństwo oraz pozwoli załatwić sprawę bez czekania w kolejce.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl