Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Biznes

Początki były skromne. Teraz stoi tutaj nowoczesny zakład [zdjęcia]

W 2023 r. spółka Eko-Wisła, której właścicielem jest gmina Świecie, obchodziła 15-lecie. Co dzięki jej działalności i zarządzanego przez nią kompleksowi odpadów, zyskują mieszkańcy?

Udostępnij
Tak wyglądał zakład w 1993 r. / Fot. archiwum

Samodzielne decydowanie o cenach odpadów komunalnych, dzięki czemu ich ceny są w Świeciu niższe niż w innych gminach, ochrona środowiska i kilkadziesiąt miejsc pracy - to podstawowe atuty powstania MKUOK w Sulnówku.

Przedsiębiorstwo Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła w Sulnówku powstało w 2008 r. w celu realizacji zadań gminy Świecie w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. W 2023 r. spółka obchodziła 15-lecie. Wcześniej, w 1993 r. powstało tu składowisko.

Uroczyste otwarcie MKUOK w 2015 r.
Hala segregacji odpadów

Przełomowym momentem w rozwoju Eko-Wisły było otwarcie w 2015 r. Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Budowa pochłonęła 37 mln zł, z czego ponad 14 mln pochodziło z funduszy unijnych. Właścicielem jest gmina Świecie, ale zakład obsługuje także inne gminy powiatu świeckiego.

Reklama
Reklama

- Inwestycja była kosztowna, ale potrzebna – zaznacza Tadeusz Pogoda, ówczesny burmistrz Świecia, a obecnie radny województwa. - Przede wszystkim realizowaliśmy ją z myślą o mieszkańcach naszej gminy, bo pozostałe samorządy nie były zainteresowane, aby partycypować w kosztach. Wydatek się opłacił, bo dzięki temu mieszkańcy gminy Świecie płacą za odpady mniej niż mieszkańcy innych gmin w naszym regionie – argumentuje Tadeusz Pogoda.

Dyspozytornia w hali odpadów
Kabina sortownicza

Co by się stało, gdyby MKUOK nie powstał?

- Dotychczas działający zakład umarłby „śmiercią naturalną”, bo odpady trafiłyby do innych zakładów, spełniających odpowiednie wymogi – wyjaśnia Tadeusz Werkowski, prezes spółki Eko-Wisła, która zarządza MKUOK. - Gmina ma również wpływ na poziom cen przyjmowanych odpadów i nie jest zależna od innych zakładów, które mogłyby dyktować stawki. A to również ma wpływ na wysokość opłat, jakie płacą za odpady mieszkańcy gminy Świecie – zwraca uwagę prezes Werkowski.

Reklama
Reklama
Prasowanie butelek PET
Hala stabilizacji tlenowej

Główne elementy MKUOK to instalacja do segregacji zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów surowcowych z selektywnej zbiórki. To także instalacja do biologicznego przetwarzania odpadów, instalacja przetwarzania odpadów budowlanych, instalacja demontażu odpadów wielkogabarytowych, kompostownia odpadów zielonych, punkt przyjmowania i czasowego magazynowania odpadów niebezpiecznych oraz Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). W skład zakładu wchodzą również trzy kwatery składowania o łącznej powierzchni ok. 9,2 ha.

Tak wygląda zakład obecnie

Eko-Wisła stoi u progu kolejnej dużej inwestycji, która rozpocznie się w 2024 r. To budowa czwartej kwatery składowania (pisaliśmy o tym tutaj).

- Pozwoli to zabezpieczyć potrzeby zakładu na kolejnych kilkanaście lat, a mieszkańcom zapewni niższe niż gdzie indziej opłaty za gospodarowanie odpadami – podkreśla Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Spółka prowadzi też działania edukacyjne

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W Nowym Roku życzę mieszkańcą szczęścia i dużo zdrowia. Życzę również wam pięknej miejskiej zieleni. Zieleni w przestrzeni której nie bali byście się chodzić i rozkładać koce by wypocząć. Niestety aby to osiągnąć trzeba surowo karać właścicieli psów, którzy swoim nieodpowiedzialnym postępowaniem zabrudził każdy kawałek zieleni miejskiej. Odchody ich psów leżą wszędzie, os rany jest każdy trawnik. Dziś wystrzelim fajerwerki najmocniej jak się da. Z pełną mocą. Do siego roku . Zdrówka

To prawda. Nie chce Ci się tyłka ruszyć nie męcz psa w czterech ścianach w blokowisku. Na osiedlach zieleni coraz mniej. Wala Ci potem kupę psiory pod oknem, bo właściciel nawet nie raczy podnieść kału po psie z ziemi. Na zachodzie nie do pomyślenia. Lenistwo czy oszczędnośc na workach na kupy? Czy ja idę i załatwiam Ci się pod oknem? Może warto to rozważyć, żeby nauczyć rozumu co niektórych. I kultury

Zgadzam się z autorami wszystkich wyżej wymienionych opinii. Prawidłowo rozpoznali miejsce na zdjęciu. Brawo.

Reklama

Właśnie, artykuł o rozwoju firmy, a tu qrwa o psich kupach piszecie. Niektórzy tylko chyba siedzą i piszą byle coś zabłysnąć..

W nadchodzącym Nowym Roku 2024 życzę dużo zdrowia szczęścia w szczególności paniom i panom z odbioru odpadów segregowanych za miła i fachową pomoc po tylu latach to już profesjonalny skład pomagający mieszkańcom Świecia i okolic w każdy wtorek i sobotę.

J***Ć właścicieli psów którzy nie sprzątają łajna psiego po swoim pupilu z przestrzeni publicznej

Reklama

Koty też Sr ają tylko że cichaczem i z ukrycia.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W miniony wtorek wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej w Warlubiu zderzył się na łuku drogi z oplem corsą. Samochodem osobowym podróżowały dwie osoby.

Wiadomości

Policjanci z wydziału kryminalnego komendy powiatowej w Świeciu zatrzymali kolejnego mieszkańca miasta za posiadanie znacznej ilości narkotyków.

Wiadomości

Mieszkańcy Świecia otrzymali pierwszeństwo w zakupie dietetycznej mieszanki chlebowej Panarium.

Wiadomości

Do szpitala trafiło dwuletnie dziecko po tym, jak rodzice zauważyli, że otworzyło pudełko ze żrącą substancją.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Reklama
Reklama

Wiadomości

- Przyjąłem założenie, że w ciągu każdego miesiąca, oczywiście jeśli tylko pozwoli na to pogoda, będzie 100 patroli pieszych i 20 rowerowych - mówi...

Wiadomości

Postępują prace na modernizowanym placu zabaw koło orlika i Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Styl życia

Orkiestra Dęta Świecie była jednym z uczestników wielkiej, corocznej parady organizowanej przez Obywatelskie Stowarzyszenie Strzeleckie Iserlohn w Niemczech. W wydarzeniu biorą głównie udział zawodowe...

Wiadomości

Nie ma takiego drugiego sklepu w Świeciu, który oferowałby aż 60 tys. artykułów. Mowa oczywiście o Centrum Handlowym Super City, które w piątek 26...

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo