Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Biznes

Początki były skromne. Teraz stoi tutaj nowoczesny zakład [zdjęcia]

W 2023 r. spółka Eko-Wisła, której właścicielem jest gmina Świecie, obchodziła 15-lecie. Co dzięki jej działalności i zarządzanego przez nią kompleksowi odpadów, zyskują mieszkańcy?

Udostępnij
Tak wyglądał zakład w 1993 r. / Fot. archiwum

Samodzielne decydowanie o cenach odpadów komunalnych, dzięki czemu ich ceny są w Świeciu niższe niż w innych gminach, ochrona środowiska i kilkadziesiąt miejsc pracy - to podstawowe atuty powstania MKUOK w Sulnówku.

Przedsiębiorstwo Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła w Sulnówku powstało w 2008 r. w celu realizacji zadań gminy Świecie w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. W 2023 r. spółka obchodziła 15-lecie. Wcześniej, w 1993 r. powstało tu składowisko.

Uroczyste otwarcie MKUOK w 2015 r.
Hala segregacji odpadów

Przełomowym momentem w rozwoju Eko-Wisły było otwarcie w 2015 r. Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Budowa pochłonęła 37 mln zł, z czego ponad 14 mln pochodziło z funduszy unijnych. Właścicielem jest gmina Świecie, ale zakład obsługuje także inne gminy powiatu świeckiego.

Reklama
Reklama

- Inwestycja była kosztowna, ale potrzebna – zaznacza Tadeusz Pogoda, ówczesny burmistrz Świecia, a obecnie radny województwa. - Przede wszystkim realizowaliśmy ją z myślą o mieszkańcach naszej gminy, bo pozostałe samorządy nie były zainteresowane, aby partycypować w kosztach. Wydatek się opłacił, bo dzięki temu mieszkańcy gminy Świecie płacą za odpady mniej niż mieszkańcy innych gmin w naszym regionie – argumentuje Tadeusz Pogoda.

Dyspozytornia w hali odpadów
Kabina sortownicza

Co by się stało, gdyby MKUOK nie powstał?

- Dotychczas działający zakład umarłby „śmiercią naturalną”, bo odpady trafiłyby do innych zakładów, spełniających odpowiednie wymogi – wyjaśnia Tadeusz Werkowski, prezes spółki Eko-Wisła, która zarządza MKUOK. - Gmina ma również wpływ na poziom cen przyjmowanych odpadów i nie jest zależna od innych zakładów, które mogłyby dyktować stawki. A to również ma wpływ na wysokość opłat, jakie płacą za odpady mieszkańcy gminy Świecie – zwraca uwagę prezes Werkowski.

Reklama
Reklama
Prasowanie butelek PET
Hala stabilizacji tlenowej

Główne elementy MKUOK to instalacja do segregacji zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów surowcowych z selektywnej zbiórki. To także instalacja do biologicznego przetwarzania odpadów, instalacja przetwarzania odpadów budowlanych, instalacja demontażu odpadów wielkogabarytowych, kompostownia odpadów zielonych, punkt przyjmowania i czasowego magazynowania odpadów niebezpiecznych oraz Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). W skład zakładu wchodzą również trzy kwatery składowania o łącznej powierzchni ok. 9,2 ha.

Tak wygląda zakład obecnie

Eko-Wisła stoi u progu kolejnej dużej inwestycji, która rozpocznie się w 2024 r. To budowa czwartej kwatery składowania (pisaliśmy o tym tutaj).

- Pozwoli to zabezpieczyć potrzeby zakładu na kolejnych kilkanaście lat, a mieszkańcom zapewni niższe niż gdzie indziej opłaty za gospodarowanie odpadami – podkreśla Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Spółka prowadzi też działania edukacyjne

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij

Komentarze (17)

 1. Opinia

  31 grudnia 2023 09:45

  W Nowym Roku życzę mieszkańcą szczęścia i dużo zdrowia. Życzę również wam pięknej miejskiej zieleni. Zieleni w przestrzeni której nie bali byście się chodzić i rozkładać koce by wypocząć. Niestety aby to osiągnąć trzeba surowo karać właścicieli psów, którzy swoim nieodpowiedzialnym postępowaniem zabrudził każdy kawałek zieleni miejskiej. Odchody ich psów leżą wszędzie, os rany jest każdy trawnik. Dziś wystrzelim fajerwerki najmocniej jak się da. Z pełną mocą. Do siego roku . Zdrówka

  • Obserwator

   31 grudnia 2023 09:56

   Co prawda to prawda z tymi osranymi trawnikami i chodnikami ale drugą stroną medalu jest pytanie czy ktoś widział kogoś w środku miasta z kocem na trawniku? Myślę że gdyby usiadł ktoś na kocu w środku miasta to reszta by się zaczęła śmiać ze ma usiąść kilka ulic dalej czyli w naszych czerwonych budynkach przy sądowej. A takie mądrowanie się w komentarzach jak ,,opinia”

   • Opinia

    31 grudnia 2023 10:12

    Są miasta w Polsce w których ludzie nie śmieją się z ludzi. Są miasta w Polsce gdzie zieleń miejska należy do ludzi. Twój poziom życia jest zbyt niski abyś zrozumiał jak powinno wyglądać życie ludzi w przestrzeni miejskiej. Więzienia dla psów w blokach powinny być surowo karane, zwierzę też czuję chce żyć

   • Fgy

    31 grudnia 2023 15:45

    No tak Pogoda jest naj. Chociaż nie jest

    • 73+

     31 grudnia 2023 21:58

     Do @Fgy. Ulżyło ci? Nie? Walnij sobie kupę.

  • Miodek

   31 grudnia 2023 10:16

   W Nowym Roku możesz życzyć MIESZKAŃCOM!!!!!!!!!!!! A fajerwerkiem jest twój rozum, i niechaj wystrzeli.

  • Jaro

   31 grudnia 2023 11:17

   Zmień lekarza ty patusie społeczny tfuuuu na ciebie

  • Polski

   31 grudnia 2023 12:28

   Proszę zajrzeć do słownika i nauczyć się kiedy używamy liczby pojedynczej a kiedy mnogiej – „mieszkańcą”???

 2. Psi lunt

  31 grudnia 2023 10:18

  To prawda. Nie chce Ci się tyłka ruszyć nie męcz psa w czterech ścianach w blokowisku. Na osiedlach zieleni coraz mniej. Wala Ci potem kupę psiory pod oknem, bo właściciel nawet nie raczy podnieść kału po psie z ziemi. Na zachodzie nie do pomyślenia. Lenistwo czy oszczędnośc na workach na kupy? Czy ja idę i załatwiam Ci się pod oknem? Może warto to rozważyć, żeby nauczyć rozumu co niektórych. I kultury

  • Endi

   31 grudnia 2023 16:36

   Mnie to nie obchodzi czy strzelata czy nie strzelata, róbta co chceta. Jutek Owsiak zawsze strzela na Wośp i żadne zwierzatku nie daje się krzywda. Dla mnie najważniejsze ze od 1 stycznia wchodzi Donaldowe 800+ i może podniósł opłate paliwową, ale mnie to nie dotyczy, bo ja zawsze tankuje za 50zł

 3. Czytanie ze zrozumieniem

  31 grudnia 2023 10:51

  Zgadzam się z autorami wszystkich wyżej wymienionych opinii. Prawidłowo rozpoznali miejsce na zdjęciu. Brawo.

 4. Mieszkaniec

  31 grudnia 2023 11:11

  Właśnie, artykuł o rozwoju firmy, a tu qrwa o psich kupach piszecie. Niektórzy tylko chyba siedzą i piszą byle coś zabłysnąć..

  • Ciotka klotka

   31 grudnia 2023 13:19

   Wszystkim pracownikom Eko-Wisly życzę zdrowia i uśmiechu.

   • Pracownik

    1 stycznia 2024 00:44

    Dziękuję, na wzajem !:)

 5. Mac

  31 grudnia 2023 12:27

  W nadchodzącym Nowym Roku 2024 życzę dużo zdrowia szczęścia w szczególności paniom i panom z odbioru odpadów segregowanych za miła i fachową pomoc po tylu latach to już profesjonalny skład pomagający mieszkańcom Świecia i okolic w każdy wtorek i sobotę.

 6. 2024 Apogeum

  31 grudnia 2023 15:50

  J***Ć właścicieli psów którzy nie sprzątają łajna psiego po swoim pupilu z przestrzeni publicznej

 7. Filemon

  31 grudnia 2023 18:01

  Koty też Sr ają tylko że cichaczem i z ukrycia.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

- To nie jest strajk polityczny - podkreślał jeden z liderów protestu rolniczego w Świeciu. - Nie prowadzimy kampanii wyborczej. Jesteśmy tu tylko po...

Wiadomości

Niby drobiazg, ale wywołał sporo komentarzy. Chodzi o naprawę jezdni po niedawnej awarii sieci wodociągowej na ul. Sienkiewicza. Niektórzy kpili z zastosowanego rozwiązania. Czy...

Wiadomości

Blisko dwa promile alkoholu w organizmie miał kierowca opla zafiry, który podróżował po drogach powiatu świeckiego. Jego zatrzymanie było możliwe dzięki obywatelskiej postawie 40-latka.

Wiadomości

Dobiega końca budowa drogi przez górne Marianki. Niedawno zamontowano ławki i śmietniki. Do zrobienia pozostały jeszcze dwie rzeczy, które uczynią tę trasę jeszcze atrakcyjniejszą.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Pasażerowie porannego kursu autobusu byli w piątek świadkami niecodziennego zdarzenia.

Wiadomości

Do północy potrwa protest rolników w Świeciu. Protestujący spowalniają ruch na jezdni.

Wiadomości

- Ta pani również pomogła mamie. Prosimy ją o kontakt - apelują syn i synowa. Powiedzieli nam, w jakim stanie jest 78-latka, którą w...

Wiadomości

Blok Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Chrobrego powstaje w pobliżu budynku z mieszkaniami chronionymi dla osób starszych, wybudowanego przez gminę.

Wiadomości

- To nie jest strajk polityczny - podkreślał jeden z liderów protestu rolniczego w Świeciu. - Nie prowadzimy kampanii wyborczej. Jesteśmy tu tylko po...

Wiadomości

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Wiadomości

Niby drobiazg, ale wywołał sporo komentarzy. Chodzi o naprawę jezdni po niedawnej awarii sieci wodociągowej na ul. Sienkiewicza. Niektórzy kpili z zastosowanego rozwiązania. Czy...

Wiadomości

Blisko dwa promile alkoholu w organizmie miał kierowca opla zafiry, który podróżował po drogach powiatu świeckiego. Jego zatrzymanie było możliwe dzięki obywatelskiej postawie 40-latka.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama