Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Biznes

Ranking. Świecie nadal znajduje się wśród najbogatszych miast w kraju

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Udostępnij
Zamożność Świecia w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła 5 233 zł / Fot. Michał Zawitowski

Niedawno informowaliśmy o rankingu czasopisma "Wspólnota", poświęconemu samorządowi terytorialnemu, w odniesieniu do wszystkich gmin naszego powiatu. W nawiązaniu do tego zestawienia, Urząd Miejski w Świeciu podał, jak zmieniała się średnia zamożność miasta w ostatnich latach.

Świecie uplasowało się nie tylko najwyżej wśród miast powiatowych w naszym województwie, ale też zajęło wysoką pozycję w skali kraju, zajmując 17 miejsce na 267. Dane dotyczą 2022 r.

Zamożność Świecia w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła w ubiegłym roku 5 233 zł.

Reklama
Reklama

- Obrazuje to poziom wzrostu zamożności gminy i jej mieszkańców – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Dla porównania, w 2020 r. w podobnym rankingu wyniósł on 4 269 zł, a 2021 r. 4 674 zł w przeliczeniu na jedną osobę. Zawsze przy tego rodzaju okazjach podkreślam, że to nie tylko efekt działań gminy. Tak wysoką pozycję zawdzięczamy w ogromnej mierze pracowitości i zaradności mieszkańców i prężnej działalności miejscowych firm. Wszystkie te czynniki powodują, że nasza gmina systematycznie się rozwija – zaznacza Krzysztof Kułakowski.

Świecie od lat plasuje się wśród 20 najzamożniejszych miast powiatowych w Polsce. I to nie tylko w prestiżowym  rankingu czasopisma „Wspólnota”.

Wiosną tego roku Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych poszczególnych samorządów w kraju w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pod uwagę wzięto m.in. dochody z tytułu podatków od nieruchomości, od osób fizycznych, spółek, rolnego czy od czynności cywilnoprawnych.

Reklama
Reklama

Tutaj również Świecie uzyskało jeden z najwyższych wskaźników wśród gmin województwa kujawsko-pomorskiego.

redakcja@extraswiecie.pl

Fot. Michał Zawitowski Film and Photography

źródło: swiecie.eu

Udostępnij

Komentarze (27)

 1. Ja

  25 września 2023 14:10

  Gdyby nie mondi byla by bieda…

  • Ona

   25 września 2023 18:47

   Gdyby nie ty, to dopiero by było.

  • Swieciak

   25 września 2023 21:27

   Pogoda umozył Mondi 1,5 miliona złotych podatku.

 2. Hawk

  25 września 2023 15:01

  Ale jakoś tego nie widać.

  • Sara

   25 września 2023 15:09

   Wyjdź z domu, zostaw klawiaturę, to zobaczysz jak piękne i zadbane jest Świecie

 3. Świeciak

  25 września 2023 15:21

  Tu nic nie ma zero komunikacji miejskiej a jest tylko jedna główna ulica brak dojazdów do przemysłowej dzielnicy do pracy korki po 30min jak się wraca PKS to jakas farsa i wstyd a jeszcze gwiazdorska społeczność chce prochibicji jak w jakimś mieście turystycznym

  • Ela

   25 września 2023 20:54

   A gdzie tę kasę wydają Ci bogacze,skoro nic tu się nie opłaca i nie dzieje.wymarłe miasto

 4. Mieszkaniec

  25 września 2023 17:54

  Zamożność widać szczególnie w ilości lumpexów i restauracji.
  Jakoś nie widać też tego bogactwa w inwestycjach miejskich. Żadnej odważnej inwestycji od lat. Bulwary pewnego radnego albo lodowisko by mogły być czymś, ale stłamszono w zarodku.
  Tak bogato to dlaczego parkingi i komunikacja miejska nie są darmowe?

 5. Jan

  25 września 2023 18:08

  To jedź baranie do Chełmna i tam pomieszkaj to w momencie optyka Ci się zmieni.

  • Kuki

   26 września 2023 20:12

   A co masz do Chełmna???? Jakoś w Chełmnie same świeckie blachy widać.A szczególnie w weekendy.

  • zenon

   26 września 2023 20:33

   W Chełmnie tętni życie a u nas na ulicy przy Dużym Rynku piwiarnia jak by nie mogła być w innym miejscu aby można przejechać w razie pożaru itp.

 6. Andrzej

  25 września 2023 21:00

  Gdyby nie MONDI to by było 20 ale od konca

 7. wski

  25 września 2023 21:18

  A za ten rok lokata będzie jeszcze lepsza

 8. Leo

  25 września 2023 21:26

  Mówiąc spokojnie i obiektywnie każdy z komentatorów ma sporo prawdy.Świecie jest niby nie małe i nieubogie.Jednak jest część nowobogackich i starych równych Świeciaków.Ale pomimo rozwoju miasta nie idzie w parze rozwój kultury,stare miasto po renowacji parę lat temu jest tak samo zaniedbane i w tym Świeciu nic się nie dzieje.Tu brakuje życia całorocznego.Brakuje wizji ogólnej.Nawet nie potrafią zaplanować za miastem prawdziwego centrum handlowego a powstały rozwslone pomiędzy ruchliwymi ulicami różne sklepy.Ogólnie do bani to Świecie.

 9. Obserwator

  25 września 2023 21:29

  Swoją drogą ciekawe w co zainwestowały złodziejki z kasy UM

 10. Riusz

  25 września 2023 21:37

  Może w końcu zaczną dopłacać do zakupu roślin przez mieszkańców

 11. Jan bez ziemi

  25 września 2023 21:40

  W Świeciu pomimo przemian świetnie się trzyma post komunistyczna nomenklatura ,układy ,koligacje ,w miejskich spółkach da się wyczuc .SWIECIE to miasto przemysłowe.Pieniądz jest ,ale brakuje solidnego ,mądrego gospodarza, który te nasze podatki wykarzysta a nawet pomnoży.

  • Benek

   26 września 2023 14:19

   Prawda

 12. Venerix

  26 września 2023 00:14

  Nie lubię krytykować, ale tego „bogactwa” nie widać. Przede wszystkim miasto jest brudne, a po 17stej wygląda jak wymarłe. Niewykorzystany potencjał.

 13. Ziomal

  26 września 2023 06:07

  Do Leo .Masz całkowitą rację, to miasto dla emerytów, tu nic się nie dzieje, jak już to za kasę, życie nocne zamarło, restauracje otwarte do godz.21 , potem cię wypraszają. Mieliśmy piękne lato tego roku , i co w sferze kultury w tym czasie- nic się nie działo. Stare miasto wymarłe , jak zamkną banki i sklepy. Wjedzie się do centrum i co się widzi, co drugi sklep zamknięty, nie ma gdzie kawy wypić, ciacho zjeść itd. To za czasów komuny miasto tętniło życiem , a oni się chwalą że mają tyle kasy , tylko tego nie widać.Porażka

 14. Xyz

  26 września 2023 08:42

  O bogactwie miasta świadczą lokale i miejsca gdzie można iść po pracy . 3/4 restauracji o 18 zamknięte , co kawałek postawione budy z kebabem o czym to świadczy ? Wszyscy siedzą pozamykani w domach i ulice świecą pustkami. Jedynie można zobaczyć pełne parkingi pod marketami , a tych w mieście to z pewnością nie brakuje .Żeby wyjść ze znajomymi trzeba jechać do Bydgoszczy i Torunia . Trochę słabo

 15. Roman

  26 września 2023 08:54

  Byla koszykówką siatkowka na najwyższym poziomie i nie można było tego utrzymać bo ciągle biadolenie że pieniędzy nie ma .To jak to jest do cho_lry a kasa rozpiepsz_na nanieskonczoną budowę w decznie

 16. Gruby

  26 września 2023 09:23

  Miasto może i bogate, ale społeczność już nie. Ci co zarabiają lepszą kasę są modne i jeżdżą po galeriach w CB, CT, XD. A mniej zarabiający żyją od 1 do 1 i nie myślą o tym że bary zamykają się o 21 bo restauracji z prawdziwego zdarzenia też nie ma, no chyba że McDonald’s.

 17. Benek

  26 września 2023 14:18

  Haha

 18. Obywatel

  26 września 2023 20:07

  Jak się nie podoba wyprowadź się pozdrawiam 😀

 19. Jula

  27 września 2023 06:50

  Nie ma gdzie przenocować.

 20. Johny

  27 września 2023 08:35

  To zapraszam do gostycyna hehe

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama