Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Biznes

Wszyscy pracownicy firmy spod Świecia dostali wypowiedzenia

Wszyscy pracownicy zakładu Viskase w Sulnowie (gmina Świecie) otrzymali wypowiedzenia. Pracę straci 51 osób. Do września produkcja całkowicie ustanie.

Udostępnij
Niebawem ustanie produkcja w zakładzie Viskase w Sulnowie / Fot. Andrzej Bartniak

To największe zwolnienia grupowe w gminie Świecie od lat. Wypowiedzenia otrzymali wszyscy pracownicy zakładu Viskase w Sulnowie. Firma, która w powszechnej świadomości wciąż funkcjonuje jako Darmex, zajmuje się produkcją osłonek do wędlin. Przejęcie zakładu i zmiana nazwy nastąpiły w 2016 roku.

Reklama
Reklama

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy pracę straci 51 osób.

- W lipcu odbędzie się spotkanie ze zwalnianymi pracownikami, aby rozpoznać ich potrzeby - mówi Karolina Kasica, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu. - W tej chwili trudno określić, jak liczna grupa będzie potrzebowała naszego wsparcia. Jestem przekonana, że spora część osób, zwłaszcza z wykształceniem technicznym, bez trudu znajdzie inną posadę.

Reklama
Reklama

PUP chce zaproponować m.in. szkolenia z zakresu aktywnego poszukiwania pracy. Wśród zwalnianych nie brakuje osób, które z zakładem były związane niemal od momentu jego powstania. Teraz zostały zmuszone do tego, aby przypomnieć sobie, jak pisało się CV.

Zamknięcie zakładu w Sulnowie to trudny moment także dla samej spółki, która ma swoją siedzibę w Legnicy. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, to tam mają być przeniesione wszystkie maszyny z Sulnowa.

Reklama
Reklama

- Sytuacja przedsiębiorców w Polsce nie jest łatwa - podkreśla Małgorzata Żurawska, menedżer działu HR firmy Viskase. - Konieczne są ciągłe działania optymalizacyjne, które czasami skutkują tak trudnymi decyzjami, jak chociażby o zamknięciu zakładu. Jest to dla nas wszystkich trudny moment, bo udało się zbudować wspólnotę, która dobrze się rozumiała. Dowodem na to jest chociażby fakt, że produkcja nadal trwa. Pracownicy nie odeszli od maszyn. To świadczy o dobrej atmosferze w zakładzie i pewnym zrozumieniu dla tej sytuacji - dodaje.

Reklama
Reklama

Jak zaznacza Małgorzata Żurawska, zwalniani pracownicy, oprócz tego co gwarantuje im kodeks pracy, otrzymają dodatkową pensję oraz pełen odpis z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Co dalej? Na razie nie wiadomo, co stanie się z majątkiem nieruchomym. Prawdopodobnie zostanie sprzedany. Lokalizacja jest bez wątpienia atrakcyjna.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
239 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Co na to świecie władzę? Gdzie pomoc w umozeniu podatków jeśli zakład miał problemy finansowe?
Uśmiechnięta Polska!

Koszta koszta koszta pracy najniższa krajowa składka zdrowotna
Za chwilę firmy transportowe będą padać jak muchy bo są powiązane z takimi zakładami i będzie reakcja łańcuchowa

Fir Dojczland i wszystko jasne niech przygotowują się następni, nie sluchaliscie kaczora to będziecie słychać likwidatora. Szparagi leżą odłogiem

Reklama

No co coś się zaczyna coś się kończy .Roboty jest pełno drodzy rodacy .Najlepiej od państwa kasę, żeby pospłacać długi .Widocznie słaby menadżer tej firmy .Rip

Rok temu padła fabryka mebli w Nowem i ludzie dopiero niedawno dostali papiery i zaległe pieniądze. Tu przynajmniej od razu dostaną.

Moja wina

Reklama

Znajdą robotę gdzie indziej. Pracy jest ful.

Za rządów PiS firma miała się świetnie , przyszła nowa władza i są efekty 👌

O nie i gdzie ja będę jadł tyle w pracy co tu z maszyny ploha

Reklama

Po rządzi,a będzie jeszcze gorzej. Rozwala Polskę razem ze szwabami. Później władze oddadzą PiS i powiedzą że to oni zrobili i tak w kółko aż nie znikną z planszy. Śp.Panie Lepper brak Pana Polske rozwala.

A bezrobocie spadło poniżej 5% w Polsce. Najmniejsze od 1990 roku.

Żona szuka pracy

Reklama

Zamknęli nas bo w Legnicy jest dyrektor na Polskę, a wiadomo siebie nie zamknie. Mamy własny teren w porównaniu do Legnicy, tańsi pracownicy, mniej odpadu. Po przejęciu przez Viskase można było się domyślić, że nie będzie dobrze widząc co robią.

Szkoda, więcej czlowiek przegadał w pracy niż przepracował, wspaniałe lata w tej firmie ;c

To je firma krzak

Reklama

Może i robota ciulowa, za to słabo płatna.

Sprzedam postać w diablo

Niebawem będą zwolnienia obok tej firmy też.

Reklama

Kombinaty czekają z otwartymi rękami

Szkoda tylko tych pracowników co z niektórymi pracowałem.

Obok Bart jest duża robolnia tam niech uderza

Reklama

Jak zamkną jeszcze Bart i Nowa Tech, to będzie można zrobić z tych budynków lokale mieszkalne dla nielegalnych imigrantów.

Zobaczycie za rok, teraz to jest dopiero początek

Ukraina kupi jak inne zaklady które upadły.

Ten kołchoz powinien upaść już 10lat temu.

Pisałem, że tak bedzie. Kułakowski się śmieje, kasę przytulił, kto na niego głosował z załogi zwolnionej? Niedługo powstanie tam wypalarnia śmieci… Kto tam mieszka niech ma się na baczności…

No zarobimy zarobimy ojj zarobimy

….”bo udało sie zbudować wspólnote”…hahahahahah 🙂
Ludzie pozostali przy maszynach, bo zależy im na dodatkowej pensji i odpis z funduszu socjalnego. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Kolejne frazesy, aż przykro się to czyta.
Czy zakład przynosił straty? Czy była to zamierzona polityka Zarządu?
I jeszcze jedno, aby wypowiadać sie o atmosferze w zakładzie trzeba być na miejscu i posłuchać ludzi – co mówią, jakie mają problemy i z czym sobie nie radzą. To jest dramat wielu pracowników, którzy przepracowali wiele lat i ich rodzin.

Na tym miejscu ma powstać oczyszczalnia i spalarnia śmieci. Jak tam wasze nieruchomości w Sulnowie?

Hehe Noo i dobrze postawić spalarnie i koniec bo już tam im odbijało z tymi cenami gruntu hehe.Teraz to grilik będzie się mieszkał z zapaszkiem spalenizny

Ludzie co wy płaczecie tak to jest jak ktoś całe życie pracował w jednej firmie i nic nie robił🤣🤣🤣pracy jest dość kto chce znajdzie pracę ale tam już w huja nie powali jak miało to miejsce tutaj.

No i zaczyna się ! Ta firma nie pierwsza i nie ostatnia ! Tak było za poprzednich rządów Tuska . No cóż jak sobie wybraliście tak macie., i za niedługo emerytury podniosą bo chcą Polaka i Polskę zniszczyć. Oto taki sobie ,,OSKAR,, !

Czytam te wasze frazesy i domysły jak kto co robił w tej firmie to mnie śmiech na sali ogarnia fachowcy od siedmiu boleści nie macie pojęcia jak była specyfika tej pracy przy maszynach, pracuję w tej firmie ponad 20 lat ,swoje musiałeś zrobić raz przy pierdalałeś raz był luzik jak w każdej firmie , zarobki przez ostatnie lata nie były złe ,ale co było naj ważniejsze w tej firmie to atmosfera ochłapy już dawno odeszli którzy non stop stękali i nie nadają się nawet do zamiatania liści w lesie, poświęcili tą firmę żeby ratować firmę z Legnicy, mieliśmy zamówienia,za teren nie płaciliśmy w porównaniu do Legnicy, Prąd z tego co wiem był umówiony mniej więcej takiej samej cenie jaki był,odpad był mały robiliśmy dobrą osłonkę na tych starych klempach bo pracownicy znają tutaj swój fach tyle w temacie to tak dla tych wszystkich wszech wiedzących a i jeszcze jedno w tej firmie zwolnienia zaczęły się dwa lata temu

Wybraliście to macie Polaczki.Będzie gorzej.

Zdrajca Tusk zniszczy cala Polske. Glosujac na jawnego zdracje narodu Polskiego Tuska nie mozna oczekiwac cudow.Jak nie zmienia nam granic i jezyka za kadencji DOnka to bedzie dobrze

PFM Klose Nowe kiedy dostaniemy zaległe pieniądze i odprawy czekamy rok pytanie do ZUS🤔

Zwolnił was, to teraz róbta co chceta a kto tak mówi, to chyba jasne? 😁

Śmiało podania składać do mondi. Jeśli komuś zależy na szybkim znalezieniu pracy. Wolnych jest pewnie ponad 100 wakatów

Szkoda tylko że nikt nie ma odwagi podpisać się z imienia chociaż……. Że o nazwisku tylko przez grzeczność nie wspomnę…. Albo chociaż pseudonimem… Mi akurat z firmą darmex i viskase doskonale się współpracowalo. Świetni fachowcy w swojej branży…..

Zachar to twoja wina, żeś tyle wciągał towaru, że wyciągnąłeś wszystko z tej firmy

Pozdro dla super kadrowej.

W tych komentarzach sam jad emerytów się wylewa. Tylko Tusk i Tusk. Pracuje w dużym dyskocie i potwierdzam ze emeryci zaraz po pseudokibicach to największe rozruby przy kasie. Kiedyś też bede emerytką i zrobie wszystko aby sie tak nie zachowywać. Ps. Nie jestem za żadną partią polityczną.

T

Taka technologia sami możemy takie osłonki produkować i sprzedawać do USA.Szukaja pracowników za darmo.

Szkoda że zamykają tą firmę bo koledzy syna przestaną do mnie przychodzić.

Nie ma nad czym płakać było wiadome od dawna że się przeniosą.

Nie ma praktycznie miejsca w Polsce, gdzie nie zwalnia się załogi. Firmy przenoszą produkcję za granice dla niższych kosztów, albo pojawia się oligarcha ze wschodu, który kupuje zakład i go zamyka przejmując kanały dystrybucji (vide największa fabryka mrożonek w Zielonej Górze). Tego będzie coraz więcej, także w naszym regionie…

No to wyznawcy PO są nareszcie szczęśliwi

Ruda niemiecką mameja tak ma A wy możecie się w końcu uśmiechać lemingi

Cała zachodnia Polska dotknięta jest tym samym problemem. Koszty rosną, na pracodawcach wymusza się minimalną.
Oczywiście, każdy chce więcej zarabiać. To zrozumiałe. Ale minimalna obowiązkowa dla firm prywatnych, spowodowała, że ktoś kto cały dzień ciężko fizycznie pracuje, czy wykwalifikowany nauczyciel, zarabia dziś tyle samo, co cieć parkingowy, który cały dzień albo prześpi, albo z przymkniętymi oczami ogląda cały dzień TV. Zarobki zostały spłaszczone – to jest kolejny minus płacy minimalnej.
Kolejnym minusem jest już przekonanie: po co mam się starać, jak i tak nie zarobię więcej, niż minimalną.
Granice zostały przekroczone. Od Lipca znów minimalna w górę, plus koszty energii.
Duże firmy przenoszą produkcję do innych krajów. Pozostałe firmy nie dają rady z kosztami i się zamykają.
To jest tak, jak ręcznie steruje się gospodarką.
Już do mieliśmy. Ale niczego się te jełopy z Wiejskiej nie nauczyli.
Piszę to jako mieszkaniec podwarszawskiej miejscowości.
Ale nie ma dla mnie znaczenia, czy problem jest tu gdzie mieszkam czy w Ustrzykach Dolnych.
To jest nadal Polska. Nasz dom. I musimy o niego dbać.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Biznes

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Styl życia

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

W minioną środę po południu doszło do wypadku na drodze między Osiem a Tleniem.

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka w Świeciu to impreza, która na trwałe wpisała się w kalendarz lokalnych wydarzeń kulturalnych. To właśnie festiwalowi i...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

Mieszkańcy Świecia otrzymali pierwszeństwo w zakupie dietetycznej mieszanki chlebowej Panarium.

Wiadomości

Do szpitala trafiło dwuletnie dziecko po tym, jak rodzice zauważyli, że otworzyło pudełko ze żrącą substancją.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo