Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Biznes

Wysokie ceny prądu zjedzą wakacyjny zysk Parku Wodnego

Od kilku miesięcy daje się zaobserwować gwałtowny wzrost cen na rynku energii elektrycznej. To spory kłopot nie tylko dla gospodarstw prywatnych i przedsiębiorców, ale również sektora samorządowego, którego jednostki i zarządzane przez nie obiekty należą do największych odbiorców.

Udostępnij
basen-5

Podwyżka cen prądu to wielki problem dla spółki Vistula-Park Świecie, zarządzającej Halą Widowiskowo-Sportową i Parkiem Wodnym.

Spółka jest członkiem wspólnej grupy zakupowej, której liderem jest gmina Świecie i 18 innych podmiotów, w tym spółki komunalne i inne gminy z powiatu świeckiego i tucholskiego.

- Ideą jej utworzenia było oczywiście zoptymalizowanie kosztów zakupu, by przy większym wolumenie zamówienia uzyskać lepsze ceny. Mimo to podwyżka po ostatnim przetargu jest dla nas wręcz gigantyczna. Do tej pory płaciliśmy za jedną megawatogodzinę 214 zł netto, a od listopada będziemy płacić 340 zł. To oznacza wzrost kosztów o ponad 60 procent – mówi Tomasz Keller, prezes spółki Vistula-Park Świecie.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Szczególnie odczuwalne będzie to dla Parku Wodnego, który ma zapotrzebowanie na energię elektryczną rzędu 100 megawatogodzin miesięcznie.

- Mówiąc obrazowo, nasz obiekt zużywa więcej prądu niż gminy Lniano, Drzycim i Dragacz razem wzięte – zaznacza Keller – Przeliczając na konkretne pieniądze, miesięcznie będziemy płacić o 13 tys. zł więcej, a to cena tylko za zakup energii, a zapowiadają się również podwyżki za opłaty dystrybucyjne.

Przyszłoroczny budżet spółki będzie musiał więc uwzględnić wyższe koszty za energię o co najmniej 200 tys. zł.

Reklama
Reklama

- To prawie cała nasza wakacyjna sprzedaż wejściówek do Parku Wodnego, która zostanie pożarta przez tę podwyżkę – zwraca uwagę prezes.
REKLAMA

A to jeszcze nie koniec, bo cena 340 zł za megawatogodzinę jest zagwarantowana do końca października 2019 r.

- Może się okazać, że na dwa ostatnie miesiące przyszłego roku jeszcze bardziej wzrośnie i wraz z podwyżką za dystrybucję trzeba będzie zabezpieczyć środki wyższe o ćwierć miliona złotych – obawia się Tomasz Keller.

Na razie nie jest brana pod uwagę podwyżka cen biletów na basen.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

To są efekty pisowskiego 500+

To są efekty pisowskiego 500+ i 300 .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.Suweren już powoli zaczyna odczuwać hojność  Janosików w swoich portfelach.  Super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!-tak trzymajmy dalej to zaczniemy pod siebie robić z b i d y…..

Problem się rozwiąże, gdy

Problem się rozwiąże, gdy wygra Woźniak. Bowiem elektryfikacja linii z Terespola do Przechowa sprawi, że do zakupów prądu dołoży się PKP i cena będzie tańsza. Pozatym można zbudować pod basenem przystanek i obiekt zyska klientów także z Bydgoszczy i Gdańska. Ba, do parku wodnego przyjadą ludzie z całej Polski. Dzięki temu zwiększy się zysk z biletów i będzie na wyższe ceny prądu. Darek wie, co robi. A jak ceny prądu skoczą naprawdę to będzie dowoził ludzi rikszami. Też ma sens. I jaka para w nogach. I jaka oszczędność!

Park jest za mały aby

Park jest za mały aby konkurować z Sopotem lub Rumią. Dla mnie to błąd tych co decyzję podejmowali jaki ma byc. Od razu duży z atrakcjami np.dla dzieci

Reklama

Gdyby burmistrzem był pan

Gdyby burmistrzem był pan Darek to na dachu basenu już dawno byłyby panele słoneczne i ceny prądu nie przerażałyby tak, jak teraz. W szpitalu potrafią liczyć. Tam panele sa uż dawno. Pewnie wzięli jeszcze na to grubą kasę z UE. Mozna?

Mondi pociągnie z EC na

Mondi pociągnie z EC na vistule 3x200kwadrat i zasili.

Dlaczego mieszkańcy mają

Dlaczego mieszkańcy mają ponosić koszty błędnie zawartych umów. Przecież umowa powinna gwarantować stałą cenę energii. Takie umowę mam zawartą w naszym lokalnym sprzedawcą. Najłatwiej napisać, że będziemy musieli podnieść ceny biletów. 

Reklama
Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo