Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Biznes

Wysokie ceny prądu zjedzą wakacyjny zysk Parku Wodnego

Od kilku miesięcy daje się zaobserwować gwałtowny wzrost cen na rynku energii elektrycznej. To spory kłopot nie tylko dla gospodarstw prywatnych i przedsiębiorców, ale również sektora samorządowego, którego jednostki i zarządzane przez nie obiekty należą do największych odbiorców.

Udostępnij
basen-5

Podwyżka cen prądu to wielki problem dla spółki Vistula-Park Świecie, zarządzającej Halą Widowiskowo-Sportową i Parkiem Wodnym.

Spółka jest członkiem wspólnej grupy zakupowej, której liderem jest gmina Świecie i 18 innych podmiotów, w tym spółki komunalne i inne gminy z powiatu świeckiego i tucholskiego.

- Ideą jej utworzenia było oczywiście zoptymalizowanie kosztów zakupu, by przy większym wolumenie zamówienia uzyskać lepsze ceny. Mimo to podwyżka po ostatnim przetargu jest dla nas wręcz gigantyczna. Do tej pory płaciliśmy za jedną megawatogodzinę 214 zł netto, a od listopada będziemy płacić 340 zł. To oznacza wzrost kosztów o ponad 60 procent – mówi Tomasz Keller, prezes spółki Vistula-Park Świecie.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Szczególnie odczuwalne będzie to dla Parku Wodnego, który ma zapotrzebowanie na energię elektryczną rzędu 100 megawatogodzin miesięcznie.

- Mówiąc obrazowo, nasz obiekt zużywa więcej prądu niż gminy Lniano, Drzycim i Dragacz razem wzięte – zaznacza Keller – Przeliczając na konkretne pieniądze, miesięcznie będziemy płacić o 13 tys. zł więcej, a to cena tylko za zakup energii, a zapowiadają się również podwyżki za opłaty dystrybucyjne.

Przyszłoroczny budżet spółki będzie musiał więc uwzględnić wyższe koszty za energię o co najmniej 200 tys. zł.

Reklama
Reklama

- To prawie cała nasza wakacyjna sprzedaż wejściówek do Parku Wodnego, która zostanie pożarta przez tę podwyżkę – zwraca uwagę prezes.
REKLAMA

A to jeszcze nie koniec, bo cena 340 zł za megawatogodzinę jest zagwarantowana do końca października 2019 r.

- Może się okazać, że na dwa ostatnie miesiące przyszłego roku jeszcze bardziej wzrośnie i wraz z podwyżką za dystrybucję trzeba będzie zabezpieczyć środki wyższe o ćwierć miliona złotych – obawia się Tomasz Keller.

Na razie nie jest brana pod uwagę podwyżka cen biletów na basen.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (18)

 1. obatel

  16 września 2018 21:46

  To są efekty pisowskiego 500+

  To są efekty pisowskiego 500+ i 300 .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.Suweren już powoli zaczyna odczuwać hojność  Janosików w swoich portfelach.  Super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!-tak trzymajmy dalej to zaczniemy pod siebie robić z b i d y…..

  • Rumhelka

   17 września 2018 01:09

   Zmień leki i lekarza UBatelu.

   Zmień leki i lekarza UBatelu. „Puls Biznesu” podaje, ze za wzrostem cen stoją unijne podwyżki opłat za emisję CO2 a u nas energetyka węglem stoi to nas doją. Ot taki pozytek z Janosików brukselskich 

   • odp

    17 września 2018 14:55

    Ty rumhelka ty już tak

    Ty rumhelka ty już tak przesiąkłeś pisiami ,że aż brzydko śmierdzi.Żeby nie Unia to niewiadomo czy by cię rodzice na świat wydali.

   • Hmm

    17 września 2018 15:27

    Sama zmień lekarza. Nie

    Sama zmień lekarza. Nie wypowiadaj się w sprawach o których nie masz pojęcia. Polska za rządów PIS sprowadza więcej węgla niz za PO. Polska węglem stoi ale sprowadzanym. Czemu górnicy nie palą opon pod sejmem jak za czasów PO ?????

   • ginio

    17 września 2018 19:05

    Ru helka ty chyba z Torunia

    Ru helka ty chyba z Torunia od tego tam.. klikasz co?

  • prąd

   24 września 2018 18:35

   To jest efekt zawierania umów

   To jest efekt zawierania umów na dostarczenie energii z firmami w teczkach!!!!!!!

 2. Akwarysta

  17 września 2018 11:08

  Problem się rozwiąże, gdy

  Problem się rozwiąże, gdy wygra Woźniak. Bowiem elektryfikacja linii z Terespola do Przechowa sprawi, że do zakupów prądu dołoży się PKP i cena będzie tańsza. Pozatym można zbudować pod basenem przystanek i obiekt zyska klientów także z Bydgoszczy i Gdańska. Ba, do parku wodnego przyjadą ludzie z całej Polski. Dzięki temu zwiększy się zysk z biletów i będzie na wyższe ceny prądu. Darek wie, co robi. A jak ceny prądu skoczą naprawdę to będzie dowoził ludzi rikszami. Też ma sens. I jaka para w nogach. I jaka oszczędność!

  • Janusz

   17 września 2018 12:06

   Pewnie by ludzie przyjechali

   Pewnie by ludzie przyjechali z ościennych miast gdyby „PARK WODNY” był prawdziwym parkiem, co najmniej takim jak w Sopocie, a nie z sadzawką i dwoma rurkami do zjeżdżania i do tego w lesie przy kombinacie przemysłowym. 

  • Kolejarz

   17 września 2018 15:59

   Nigdy nie będzie

   Nigdy nie będzie elektryfikacja i nie wjedzie tam pociąg. Ta linia jest niepotrzebna 

  • Maxi

   24 września 2018 09:07

   To jest myśl godna Darka!

   To jest myśl godna Darka! Można jeszcze lotnisko na tym placu koło papierni. Wtedy obiekt byłby oblężony a jaka kasa…! Byłoby świetnie i dzieci suwerena moglibyśmy wpuszczać za darmo!

 3. Luki

  17 września 2018 12:24

  Park jest za mały aby

  Park jest za mały aby konkurować z Sopotem lub Rumią. Dla mnie to błąd tych co decyzję podejmowali jaki ma byc. Od razu duży z atrakcjami np.dla dzieci

  • Donald Tusk

   17 września 2018 12:43

   Paweł Knapik był od razu za

   Paweł Knapik był od razu za większym. Największym w Polsce, ba, co tam w Polsce, największym w Jewropie. Tylko Woźniak hamował, bo chciał małego baseniku między halą a stadionem czy jakoś tak gdzieś tak. Prawda jest taka, że gydyb wygrał Korwin wybory w Świeciu to prywatni przedsiębiorcy dostaliby takie ulgi, że pobudowaliby największy aquapark w Polsce i ludzie dolatywali by do niego samolotami bo można by stworzyć bez zbędnych unijnych dyrektyw także lotnisko np na Wistóli w Sulnowie. Korwin to wolność, Korwin to nadzieja! Niech żyje Bogdan Tarach!

 4. Kazimierz

  17 września 2018 12:50

  Gdyby burmistrzem był pan

  Gdyby burmistrzem był pan Darek to na dachu basenu już dawno byłyby panele słoneczne i ceny prądu nie przerażałyby tak, jak teraz. W szpitalu potrafią liczyć. Tam panele sa uż dawno. Pewnie wzięli jeszcze na to grubą kasę z UE. Mozna?

  • Zayne Carrick

   17 września 2018 13:37

   Problem w tym, że panele są

   Problem w tym, że panele są tam od początku. Ale gdyby Darek był burmistrzem to słońce lepiej by świeciło. Co fakt to fakt. Jeszcze moglibyśmy prąd sprzedawać. Np. PKP

  • Obiektywny

   17 września 2018 14:39

   Tak, gdyby Woźniak był

   Tak, gdyby Woźniak był burmistrzem to Świecie byłoby miodem i mlekiem płynące. Nie popadajmy w przesadę, nie przypisujmy Woźniakowi  zasług, do każdej decyzji podjętej przez Starostwo. Btw czy aby na pewno panele słoneczne powstały podczas ” panowania” Woźniaka jako skarbnika i czy to on był pomysłodawcą tego??? 

  • Jula

   30 września 2018 11:54

   Panele są tylko nie działają

   Panele są tylko nie działają – kto podpisał odbiór tej fuszerki, chyba że to są panele ozdobne.

 5. Celulozowiec

  17 września 2018 19:08

  Mondi pociągnie z EC na

  Mondi pociągnie z EC na vistule 3x200kwadrat i zasili.

 6. Grupa zakupowa

  24 września 2018 20:14

  Dlaczego mieszkańcy mają

  Dlaczego mieszkańcy mają ponosić koszty błędnie zawartych umów. Przecież umowa powinna gwarantować stałą cenę energii. Takie umowę mam zawartą w naszym lokalnym sprzedawcą. Najłatwiej napisać, że będziemy musieli podnieść ceny biletów. 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama