Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Miłosz, Paweł, Tatiana

Mieszkańcy uważają, że piaskarki zbyt rzadko wyjeżdżają na ulice

Andrzej Bartniak
10 stycznia, 08:12
Ostatnie przymrozki pewnie nie byłyby tak kłopotliwe dla kierowców, gdyby nie wcześniejsza odwilż. Chociaż nie brakuje też takich, którzy uważają, że nie byłoby sprawy, gdyby odpowiedzialni za utrzymanie dróg w Nowem w porę reagowali.
Oblodzona ul. Leśna w Nowem
Fot. nadesłane

Trwającą obecnie zimę raczej nie można nazwać wyjątkowo uciążliwą, co nie zmienia faktu, że co jakiś czas jazda samochodem wymaga dużego skupienia, aby nie wpaść w poślizg. Zwykle nie dzieje sie tak za sprawą opadów śniegu, lecz gwałtownych przymrozków, które zamieniają jezdnię i chodniki w lodowisko. Sytuacja taka powtarza się niemal co kilka dni.

Skontaktowali się z nami mieszkańcy Nowego, którzy uważają, że odpowiedzialni za utrzymanie dróg w Nowem działają z dużym opóźnieniem lub nawet w niektórych przypadkach wcale nie reagują na telefony dotyczące śliskich ulic.

- W tym roku to jest jakiś dramat - przekonuje jeden z Czytelników. - Jak można nie dbać o ulicę Komierowskiego prowadzącą do przychodni? Nawet jadąc bardzo wolno można wpaść w poślizg i uszkodzić auto lub spowodować kolizję. Ja dzisiaj miałem niemiłą przygodę na ul. Podgórnej. Na szczęście w ostatniej chwili udało się uniknąc stłuczki.
REKLAMA

Co na to Przedsiębiorstwo Usług Miejskich w Nowem, które odpowiada za odśnieżanie ulic podlegających gminie?

- Działamy na zasadzie zlecenia, które wpływa z gminy - tłumaczy Krzysztof Tonklewicz, prezes PUM-u. - Tak dzieje się zazwyczaj, ale bywa też, że wyjeżdżamy bez konsultacji widząc nagłe pogorszenie warunków. Tak było dziś w nocy i nad ranem. Niestety, nie jesteśmy w stanie w jednym czasie zapewnić komfortowych warunków jazdy w całej gminie. Pomijam już fakt, że niektóre z ulic nie są w naszym zarządzie, jak chociażby wspomniana ul. Podgórna. Chociaż odpowiada za nią powiat i tak ją zabezpieczamy.

Prezes nie potwierdza pogłoski, że gmina rzadziej niż w latach minionych uruchamia siły, których zadaniem jest utrzymanie dróg.

- Piasek, sól i solanka czekają na placu - podkreśla Krzysztof Tonklewicz.

Podajemy wykaz ulic w Nowem, za których utrzymanie odpowiada gmina - Otworzy się w nowym okniepobierz.

Mapa dróg gminnych poza miastem – Otworzy się w nowym okniepobierz.

Wykaz dróg, za których zimowe utrzymanie odpowiadają inni zarządcy:
droga krajowa nr 1: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad;
droga wojewódzka nr 337 w Nowem (ul. Kolejowa) – Milewko - Włosienica: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, Rejon Dróg Wojewódzkich w Żołędowie, nr tel. 52 381 37 01;
drogi powiatowe: Powiatowy Zarząd Dróg w Świeciu, nr tel. 52 568 32 24:

  • Bochlin - Kozielec,
  • Nowe - Tryl - Mątawy,
  • Kończyce - Mały Komorsk,
  • Zdrojewo - Krzewiny,
  • od drogi wojewódzkiej nr 377 do Przyn,
  • od drogi wojewódzkiej nr 377 do Milewa,
  • od skrzyżowania (Milewo/Milewko) do Rychławy.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl