Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jan, Ksawery, Luiza
REKLAMA

Zmodernizują oczyszczalnię w Trylu, gdy zmieni się prawo

Andrzej Bartniak
3 października 2022, 16:57
Na razie nie ma co liczyć na pozytywne rozstrzygnięcie przetargu na modernizację oczyszczalni ścieków w Trylu (gmina Nowe). Możliwości gminy kompletnie "rozjeżdżają się" z ofertami wykonawców. To ogólnopolski problem samorządów chcących skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiego Ładu. Być może niedługo to się zmieni.
Modernizacja oczyszczalni w Trylu będzie musiała poczekać na bardziej sprzyjające czasy
Fot. Jan Plit

Po trzecim przetargu, który nie przyniósł pozytywnego rozstrzygnięcia, gmina Nowe podjęła decyzję, aby na razie wstrzymać się z ogłaszaniem kolejnego.

Dlaczego? Kolejne podejścia wyraźnie pokazują, że obecnie nie ma żadnych szans na wyłonienie wykonawcy, który podjąłby się modernizacji oczyszczalni w Trylu w ramach kwoty, jaką dysponuje samorząd. Gminie przyznano na ten cel dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład.

O połowę za mało

- Najniższe oferty oscylują w granicach 4 mln zł, a najwyższe dochodzą do 8 mln zł - wyjaśnia Czesław Woliński, burmistrz Nowego. - Tymczasem do dyspozycji mamy 2,4 mln zł. Jak widać, to o wiele za mało.

Podczas niedawnego Forum Miasteczek w Warszawie problem z finansowaniem inwestycji z dotacji pochodzących z Polskiego Ładu wybrzmiewał bardzo mocno.

- Samorządy mają poważne problemy, jak Polska długa i szeroka - mówi burmistrz. - Od momentu złożenia dokumentów w poszczególnych konkursach, ceny tak bardzo poszły do góry, że przyznane wsparcie, które miało wystarczyć na realizację tych inwestycji w żaden sposób nie wystarczają. Czasami brakuje niemal połowy kwoty, jak chociażby w naszym przypadku.

Potrzebne zmiany

Stąd usilne zabiegi samorządów o to, aby móc ujmować niektóre elementy ze zgłoszonych projektów tak, aby zmieścić się w budżecie. W tej chwili jest to niemożliwe.

Potrzeba nowych zapisów w Polskim Ładzie. Na razie trudno powiedzieć, kiedy się pojawią. Sprawa jest jednak pilna, bo wraz z rosnącą inflacją oferty stają się coraz wyższe i za jakiś czas może się okazać, że większości zamierzeń nie uda się zrealizować.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl