Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Ferdynand, Jan, Feliks
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  20°C / 8°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  21°C / 6°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  23°C / 10°C
REKLAMA

Kiedy Pruszcz był miastem…

Przemysław Krzyżanowski
4 maja 2018, 21:34
Przed laty na terenie obecnego powiatu świeckiego istniały trzy miasta – Nowe, Świecie i…Pruszcz, który cieszył się tym przywilejem przez 500 lat, zanim został zdegradowany do rangi wsi.
Stacja kolejowa w Pruszczu w czasach zaboru pruskiego
Fot. Archiwum

W roku 1320 wieś stanowiła własność rycerza Szymona, który odsprzedał ją Krzyżakom. Ci, chcąc podkreślić znaczenie osady, w 1367 roku nadali jej prawa miejskie, licząc, że w ten sposób zdobędą przychylność polskich mieszkańców.

Jak się jednak miało okazać, nie przyniosło to oczekiwanego skutku, a przywiązanie do polskiej mowy, tradycji, historii i kultury najwyraźniej uwidoczniły się w okresie zaboru pruskiego, kiedy to Pruszcz stał się silnym ośrodkiem polskości. Być może wpływ na to miał fakt, że we władaniu krzyżackich zakonników pozostał on jedynie do roku 1394, kiedy jako właściciela tych dóbr wymienia się Jana z Pruszcza, a w roku 1422 Thomke z Pruszcza.

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że ten ostatni, znany też jako Tomasz z Pruszcza, naraził się w 1448 roku właścicielce wsi Dziki, która oskarżała go o przetrzymywanie chłopów zbiegłych z jej posiadłości.

Co ciekawe, w puszczy w okolicach Pruszcza uwielbiał polować ówczesny starosta gniewski, a w późniejszym okresie król polski Jan III Sobieski. Niestety, obecnie nie ma tam już rozległych lasów, co tym bardziej czyni historyczne polowania ciekawym epizodem w dziejach dawnego miasta, które, z nieznanych powodów, utraciło ten przywilej w 1867 roku.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (1)

Ciekawy artykuł,tak trzymać pozdrawiam :-)

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz