Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Franciszek, Dawid, Justyna
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  17°C / 13°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  14°C / 9°C
 • zachmurzenie umiarkowane
  Pojutrze:
  13°C / 10°C

Kiedy należy pomyśleć o wizycie u logopedy? Karolina Sadecka: Dobra współpraca z pacjentem to podstawa

red
30 sierpnia, 19:22
- Ćwiczenia można łatwo wprowadzić w codzienne życie dziecka. To samo dotyczy dorosłych. Trzeba tylko wiedzieć jak i ja w tym pomagam – mówi logopeda Karolina Sadecka ze Świecia.
Karolina Sadecka podkreśla, że ważne jest indywidualne podejście do problemu, nieoparte na schematach
Fot. Andrzej Bartniak

Świecianka Karolina Sadecka pracuje z osobami w różnym wieku, zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi. Kiedy warto pomyśleć o umówieniu się na wizytę u logopedy?

- U dziecka niepokojącymi objawami mogą być problemy z połykaniem, trzymanie języka w czasie mówienia między zębami, oddychanie przez usta, brak mowy u dwuletniego malucha, a nawet trudności w ssaniu piersi w przypadku noworodków. Warto pomyśleć o przeprowadzeniu dla swojej pociechy tak zwanego bilansu mowy, w czasie którego logopeda ocenia, czy wszystko rozwija się prawidłowo. Pierwszy bilans warto wykonać, gdy dziecko skończy roczek – mówi Sadecka.

Z dala od schematów

Jak zatem wygląda pierwsza wizyta u logopedy?

- Wszystko zależy od problemu. Swoją pracę zawsze zaczynam od oceny sytuacji, szczegółowego wywiadu i badania logopedycznego. Moje pierwsze ćwiczenia z dziećmi polegają na tym, że maluch ma spokojnie siedzieć na krześle i wykonywać poszczególne zadania, co wbrew pozorom nie jest proste ze względu na różny stopień rozwoju – wyjaśnia Karolina Sadecka.
REKLAMA

Później przychodzi czas na bardziej złożone formy, chociażby sylabowanie. Praca zdecydowanie nie jest oparta na schematach, ważne jest indywidualne podejście, a także ocena możliwości pacjenta i samej terapeutki. Trudno doszukiwać się kilku takich samych scenariuszy działania. Logopeda wykorzystuje też różnego typu pomoce, również te „autorskie”.

Ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć

A co z osobami, które liczą na dotknięcie czarodziejskiej różdżki i pozbycie się problemów już po pierwszym spotkaniu?

- Wszystko zależy od współpracy logopedy z pacjentem, motywacji i częstości spotkań – przekonuje Sadecka. - Zdaję sobie sprawę z tego, że rodzice zwykle nie wiedzą, jak ćwiczyć ze swoim dzieckiem, nie mają czasu, ale ćwiczenia można przecież bardzo łatwo wprowadzić w codzienne życie dziecka. To samo dotyczy dorosłych. Trzeba tylko wiedzieć jak i ja w tym pomagam – dodaje.

Karolina Sadecka prowadzi swój fanpage na Facebooku Karolcia o logopedii, na którym można również nawiązać z nią kontakt i poradzić się w sprawie ewentualnej wizyty.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl