Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Agata, Ambroży, Marcin
 • zachmurzenie duże
  Dzisiaj:
  -3°C / -6°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  -3°C / -6°C
 • słabe opady śniegu
  Pojutrze:
  -1°C / -5°C

"Mam nagranie, jak wilk ucieka z zagryzionym psem". Mieszkańcy niepokoją się sąsiedztwem drapieżników [wideo]

Andrzej Pudrzyński
13 września, 08:42

- Temat wilków obrósł w wiele fałszywych mitów, dlatego tak ważne jest, aby nie wzbudzać paniki. Nie znaczy to jednak, że lekceważymy sygnały od mieszkańców - zaznacza Zbigniew Lorkowski, zastępca burmistrza Nowego.

Fot. 123RF / zdjęcie ilustracyjne

REKLAMA

W ubiegły czwartek po południu dwaj rolnicy z Milewka (gmina Nowe), ojciec i syn, pojechali na pole, aby zebrać słomę. Towarzyszył im pies.

- Biegał po polu. Nagle zobaczyli, jak z lasu wybiegł wilk i dopadł do niego. Pies nie był duży, więc drapieżnik bez problemu go pokonał i zagryzł - relacjonuje Michał Frymarski z Twardej Góry, przyszły zięć i szwagier gospodarzy z Milewka, którzy opowiedzieli mu całe wydarzenie.

Zanim właściciele psa zdążyli zareagować, napastnik chwycił go w paszczę i pobiegł przez pola w kierunku lasu. Udało się jednak nagrać krótki filmik, na którym widać, jak ucieka ze zdobyczą.
REKLAMA


- Skontaktowałem się z Polskim Związkiem Łowieckim, ale powiedziano mi, że mają związane rece, bo wilki są pod ścisłą ochroną. Przyznali jednak, że populacja wilków znacznie się zwiększyła w ostatnich latach - mówi Michał Frymarski.

Sprawę zgłoszono w referacie ochrony środowiska Urzędu Gminy w Nowem.

- Powiadomiliśmy już o tym nadleśnictwo i związek łowiecki. Odkąd pamiętam, to pierwsza sytuacja, aby wilk zagryzł psa czy zwierzę hodowlane w naszej gminie. O ile to był wilk, bo szczególnie z dalszej odległości łatwo go pomylić z dużym psem - zwraca uwagę wiceburmistrz Zbigniew Lorkowski.
REKLAMA


Zastępca burmistrza Nowego przyznaje, że w ciagu ostatnich trzech lat mieszkańcy coraz częściej sygnalizują obecność wilków w pobliżu swoich domów i gospodarstw.

- Wspominają o tym na zebraniach sołeckich. Na jedno z nich zaprosiliśmy eksperta, który wyjaśniał zwyczaje wilków, ale też przestrzegał przed wpadaniem w panikę. Przypadki ataków tych drapieżników na ludzi są niezwykle rzadkie, bo zwyczajnie się ich boją - wyjaśnia Zbigniew Lorkowski.

W gminie Nowe wilki widziano nie tylko w miejscowościach, gdzie jest dużo lasów, jak Osiny, ale też na terenach nadwiślańskich.

- Niedawno wyprowadziłem konie na podwórze i poszedłem na chwilę do stajni. Kiedy wróciłem, zobaczyłem wilka stojącego nie dalej niż 10 metrów ode mnie. Po chwili odszedł. Najbardziej rolnicy boją się o bydło wyprowadzane na pastwiska, o drób i psy. Na pewno wilków jest ostatnio dużo więcej niż jeszcze kilka lat temu - podkreśla Michał Frymarski z Twardej Góry.
REKLAMA

Eksperci m.in. ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" zwracają uwagę, że drapieżniki podchodzą do ludzkich zabudowań kierowane zwykłą ciekawością lub chęcią zdobycia pożywienia, np. porzuconych resztek jedzenia. Wskazują też, że ludzie często mylą duże psy, np. wilczury, z wilkami i często wszczynają fałszywy alarm.

Faktem jest też, że to często my, ludzie, naruszamy obszar, gdzie żyją wilki, a nie odwrotnie.

Od 1998 r. wilki są w Polsce pod ochroną ze względu na pozytywną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach.

Publikujemy poniżej nagranie z Milewka, gdzie jak utrzymują świadkowie, wilk zagryzł psa i uciekł do lasu ze zdobyczą.
REKLAMA

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (61)

No to pies na smyczy i niech nie lata luzem. Tylko psa szkoda

Odpowiedzi: 3

Jestem tego samego zdania. Psy nie powinny szwendać się luzem w pobliżu lasu. Nejednokrotnie w czasie swoich kijkowych spacerów widziałem wilki w okolicach Deczna. Zanim zbliżyłem na odległość ok. 100 m czmychały z podkulonym ogonem.

Odpowiedzi: 0

Pies również ma prawo pobiegać sobie luzem. Jak nie w przestrzeni publicznej, czy na wiosce po ulicach, to rolnik zabiera psa na pole, żeby się wybiegał. Jakby człowiek się spodziewał, że zaatakuje Ci psa, to myślisz, że by go zabrał? Nie było takich przypadków w okolicy, to kto miał się tego spodziewać? Czekam na hejty animalsów, którzy jak zawsze mają we wszystkim rację, bo chcą ratować każde stworzenie, nawet te, które we wskazanej w artykule sytuacji, powinno być odstrzelone! Współczuję właścicielom, marne na to szanse, ale również mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi ktoś w końcu przejrzy na oczy i zacznie działać! 

Odpowiedzi: 2

Puszczanie psa luzem w pobliżu lasu, jest zakazane. Nawet w korycie Wdy w Świeciu nie wolno luzem puszczać swojego pupila na wałach. Sąsiedzie, zejdź na ziemię, jak drzewo niewygodne.

Odpowiedzi: 1

A Ty Tosia zastanów się co piszesz w ogóle. Problemem są wilki, a zganiasz na brak smyczy! 

Odpowiedzi: 1

Problemem są ludzie, którzy wilki wsadzili by do zoo bo kto to widział żeby wilk jadł mieso

Odpowiedzi: 0

Pies nie ma prawa biegać luzemi tyle w temacie, wilk to drapieżnik

Właściciel nie dba o psa jeszcze lataz tym po urzędach, brak słów,mandat powinien dostać

Odpowiedzi: 2

No tak,  lepiej przemilczeć i czekać aż zaatakuje człowieka. Brawo 

Odpowiedzi: 0

Jak zwykle wypowiadają się Ci, co najwięcej wiedzą. 

Odpowiedzi: 0

W artykule jest źle napisane, wilk nie wybiegł z lasu tylko z zarośli śródpolnych, jeśli wiesz co to. A tak w ogóle to pole to własność rolnika więc pies chyba może sobie biegać po jego własności jak chce.

Odpowiedzi: 0

XXI wiek a nagranie w jakosci 240p jako rzekomy dowod

Odpowiedzi: 2

haters gonna hate

Odpowiedzi: 0

No powiem komentarz pierwsza klasa, rolnik na pewno zastanawiał się nagrywając czy film będzie full HD 

Odpowiedzi: 1

Dokładnie!! Z resztą ten film na pewno był przesyłany kilka razy przez Messenger, a ta apka niszczy jakość plików... 

Odpowiedzi: 0

Owszem niech siedzą w lasach wilki a teraz często wchodzą na teren człowieka czyli naszych gospodarsw. W naszej miejscowości praktycznie w każdym domu były wilki i zjadły pas. Sarenek jeleni czy danieli już praktycznie nie zobaczymy bo są wszystkie zagryzione przez wilki .Obrońcy wilków ich bronią szkoda że nie bronią innych leśnych zwierząt !!! Kiedyś było można wyprowadzać zwierzęta na pastwiska podwórka a teraz nie można. Kwestia czasu kiedy zaczną atakować ludzi.

Odpowiedzi: 6

Dokładnie, zgadzam się. Znajomi w okolicach Zdojewa nie mogą już swobodnie chodzić "z kijkami" przez las, bo czuć smród padliny.. 

Odpowiedzi: 1

To zaproś wilki na obiad do restauracji a resztki zutylizuj to nie będzie śmierdzieć...

Odpowiedzi: 0

Nie podsycaj atmosfery, nic takiego się nie stało do tej pory,tak naprawdę nic nie widać i nic nie wiadomo na pewno w tej sprawie

Odpowiedzi: 0

Atakow na ludzi od czasów II wojny światowej było zaledwie 4 i to w Hiszpanii. Weźcie nie oglądajcie tyle bajek o czerwonym kapturku...

Odpowiedzi: 0

Sarenki i daniele są zagryzane też przez wałęsające się psy, niekoniecznie bezpańskie. Pozdrawiam

Odpowiedzi: 1

Niestety prawda

Odpowiedzi: 0

I dobrze, że są.  To sanitariusze przyrody. A człowiek ma się przyzwyczaić do ich obecnosci oraz dostosować swoje pastwisko będąc swiadomym, że wilk ani lucerną ani korzonkami się nie odżywia. Pastwisko ogrodzić, "pastucha" podłączyć i po problemie.....!  A psy na smyczy a nie luzem.  Gdy był okres, że wymordowano ten gatunek, można było kundla luzem puszczać. Dziś się to zmieniło i musimy się dostosować.....!

Odpowiedzi: 0

Jak zjadły jakiś tam pas to w czym problem

Odpowiedzi: 0

Pies ma prawo wybiegać się na polu. Głupi są Ci, którzy będą teraz zganiać winę na to, że pies był bez smyczy. Ludzie!! Zobaczcie co się dzieje, to mógł być Wasz piesek, a tyle jadu w ludziach. Trzeba zorganizować odstrzał tego bydła! Czekać tylko jak Ciebie zaatakuje. Wtedy co powiedzą ludzie? Byłeś bez smyczy??? 

Odpowiedzi: 3

Dokładnie zgadzam się! Wypowiadają się osoby które mieszkają w większych miejscowościach które pewnie nie mają zwierząt albo wychodzą przed budynek ma 3 minutowy spacer. 

Odpowiedzi: 0

Na polu, nie w lesie. Pies wbiegał koło lasu, wbiegnie i już jest podstawą do mandatu. No sory, psa się pilnuje bo nawet jak ma się wybiegać to musisz nad nim panować i musi reagować na odwołanie i tyle

Odpowiedzi: 3

Człowieku! Ten pies był 2 razy mniejszy od wilka!!! Jak miał reagować na komendy w takiej sytuacji? Myśl!!! 

Odpowiedzi: 1

Psa nie puszcza się luzem

 Za bezmyślność gospodarza zapłaciło zwierzę,

Odpowiedzi: 1

Szkoda ze rodzina cie na podwórko bez smyczy  puszcza 

Odpowiedzi: 0

Byłeś tam? Widziałeś gdzie był piesek? N I E.

Zatem skończ pisać bzdury, pies był na polu, wilk podbiegł, zaatakował i UCIEKŁ Z PSEM DO LASU. Do tego lasu było jeszcze ponad pół pola! Jak ma ci pies w takiej sytuacji reagować na komendy, jeśli atakuje go ponad 2 razy większe zwierzę i o wiele silniejsze?! Skończ się już wypowiadać, bo tylko dobijasz swoją głupotą... 

Odpowiedzi: 1

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz