O kiepskim stanie większości tych dróg wojewódzkich już pisaliśmy w Extra Świecie. Dobra wiadomość jest taka, że są na liście do remontu. Zła, że nie wiadomo konkretnie, kiedy to nastąpi. Powodem, jak łatwo się domyśleć, jest brak pieniędzy.
- Koszt wybudowania kilometra drogi wzrósł w tym roku od kilkudziesięciu do nawet stu procent, co skutkowało tym, że wielu wykonawców było w stanie zejść z placów budowy. Dzięki naszym rozmowom i ostatecznie dzięki wytycznym Prokuratorii Generalnej RP udało nam się renegocjować umowy i zagwarantować wykonawcom oczekiwane środki na realizację zadań. W tym roku oddamy do użytku blisko 90 km zmodernizowanych dróg – mówi Zbigniew Sosnowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Ta informacja wicemarszałka odnosi się do całego województwa. Niestety, wśród tych 90 km nie ma ani jednego kilometra drogi w powiecie świeckim.
Jak już informowaliśmy, dopiero w tym roku ruszy wreszcie przebudowa wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 w Terespolu Pomorskim (gmina Świecie) kosztem ponad 15 mln zł.
- Uzyskaliśmy pozwolenie na budowę i podpisaliśmy umowę na realizację zadania. Prace budowlane zakończą się w przyszłym roku - informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.
Na tym w zasadzie koniec pewników, bo pozostałe drogi wojewódzkie w naszym powiecie, które zamierza remontować ZDZ, nadal są w fazie opracowywania koncepcji. Mówiąc najprościej - zostaną zrobione, jak będą pieniądze z budżetu państwa.
O jakie drogi chodzi?
- Gruczno-Głogówko Królewskie (gmina Świecie), odcinek drogi wojewódzkiej nr 245 o długości 8 km
- Nowe-Milewko (gmina Nowe), 7-kilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 377
- Warlubie-Buśnia (gmina Warlubie), 9 km, droga wojewódzka nr 391
- Dolna Grupa-Piła Młyn (gminy Dragacz i Jeżewo), odcinek 7,3 km na drodze wojewódzkiej nr 272
Jak informują enigmatycznie Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i Wojewódzki Zarząd Dróg, przebudowy tych dróg zostaną przeprowadzone "w najbliższych latach".
a.pudrzynski@extraswiecie.pl