Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Sylwia, Juliann, Gerwazy
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  30°C / 18°C
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Jutro:
  29°C / 20°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  29°C / 19°C

Przebudowa ulicy Wojska Polskiego potrwa znacznie dłużej niż zakładano

Andrzej Pudrzyński
9 czerwca, 20:17

Nie ma co liczyć, że rozpoczęta właśnie modernizacja ul. Wojska Polskiego w Świeciu zakończy się w październiku tego roku. Inwestycja znacznie się przeciągnie w czasie.

Kierowcy muszą przygotować się, że utrudnienia w ruchu potrwają kilka miesięcy dłużej
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

- Zdaję sobie sprawę, że przebudowa głównej ulicy miasta wiąże się z utrudnieniami dla kierowców. Warto jednak trochę się pomęczyć, aby potem było lepiej – mówi Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu.

Jeszcze na początku roku zakładano, że prace rozpoczną się w marcu. Stało się to jednak trzy miesiące później - ruszyły 8 czerwca. Skąd to opóźnienie?

- To inwestycja na ogromną skalę. Trzeba nie tylko wybudować trzy ronda i położyć nową nawierzchnię, ale też wymienić lub położyć od podstaw instalacje znajdujące się pod powierzchnią – wyjaśnia Adam Meller. – Wymagało to konsultacji, spotkań, podpisania umów. Pandemia mocno to utrudniła, dlatego przygotowanie projektu potrwało dłużej, niż planowaliśmy.
REKLAMA

Przebudowa ul. Wojska Polskiego ma powstać w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, czyli wielkopolska spółka Colas, zwycięzca przetargu, najpierw opracował projekt, a potem na jego podstawie zabrał się za realizację inwestycji.

Obejmuje ona budowę trzech rond: pierwszego w miejscu tymczasowego ronda na skrzyżowaniu z ul. Chełmińską, a kolejnych dwóch na skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego ze Sportową (koło Biedronki) i Wodną.

Zostanie też zmodernizowana kanalizacja deszczowa i sanitarna, sieć wodociągowa oraz instalacja elektryczna i telekomunikacyjna. Zaplanowano wzmocnienie konstrukcji drogi, która zyska nową nawierzchnię. Powstaną też chodnik i ścieżka rowerowa oraz oświetlenie.

Wszystko to kosztem 19 mln zł. Starostwo i gmina Świecie wyłożą po 6,75 mln zł, a 5,5 mln zł to unijna dotacja.
REKLAMA

Opóźnienie związane z przygotowaniem projektu nie pozostanie bez wpływu na termin zakończenia prac. Początkowo zakładano, że potrwają one do końca października tego roku. To jednak nierealne.

- Sądzę, że zakończą się w połowie przyszłego roku. Jeśli zima będzie łagodna, uporamy się nieco wcześniej. Mówię tu już o całkowitym zakończeniu wszystkich prac, włącznie z budową chodnika czy montażem oświetlenia, więc normalny ruch samochodowy będzie mógł powrócić nieco szybciej – prognozuje Adam Meller. – Zależy nam na jak najszybszym zakończeniu inwestycji. Również wykonawcy, bo gwałtowanie rosną ceny materiałów budowlanych, a to oznacza dla niego mniejszy zysk.

Przesunięcie terminu zakończenia przebudowy ul. Wojska Polskiego oznacza, że powiat będzie musiał wnioskować w urzędzie marszałkowskim o prolongatę ponad 5 mln zł unijnej dotacji. Umowa zakłada bowiem, że prace zakończą się w październiku tego roku, a nie kilka miesięcy później.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (46)

To bylo do przewidzenia ze to sie przeciagnie 

Odpowiedzi: 0

W końcu gorszy sort z Przechowa doczeka się nowego oświetlenia o które tak płakali. 

Odpowiedzi: 2

Gdyby świecie nie włączyło przechowa w swoje granice jak budowano celulozę to byłoby jedna z najbogatszych wsi w kraju i przyjeżdżał byś na wycieczki aby popatrzeć na przepych i bogactwo 

Odpowiedzi: 1

Chyba w drugą stronę chciałeś powiedzieć dzięki zakładom Cellozy Świecie ma dziś taki poziom życia i infrastruktury gdyby nie papiernia to to miasto było by ledwie prowincją nie liczącą się na mapie kujawsko pomorkiego.

Odpowiedzi: 0

Fajnie by było, gdyby jeszcze przestali palić śmieciami.

Odpowiedzi: 0

Osoby odpowiedzialne za ten burdel powinny stracić swoje stanowiska. Było tyle czasu aby to zaplanować jak należy. Może zrobić jakieś forum publiczne i wysłuchać pomysłów, propozycji i potrzeb? Nie i Ch. My wiemy lepiej. Dzielnica Przechowo jest najbardziej uprzemysłowioną częścią miasta. Śmiem twierdzić że połowa mieszkańców albo tam pracuje albo załatwia interesy. I teraz puszczamy tą połowę miasta przez osiedle domków gdzie nie ma nawet pół metra chodnika. Od wielu lat jest planowana alternatywna droga łącząca Górne Marianki z przechowem a dokładnie ulica sportową. Czemu nie zostało to zrealizowane w pierwszej kolejności? Czemu służby od pierwszego dnia nie stanęły przy objeździe i nie pilnowały żeby ludzie jechali jak należy. To dosłownie cud że nie było wypadku. Albo planiści coś wymyślą żeby zminimalizować ryzyko albo dojdzie do tragedii. 

Odpowiedzi: 1

Weź ty kasztanie pomyśl zanim napiszesz..jakie służby mają stać i pilnować.?? Masz prawo jazdy czy kupiłeś ?? Stary cap i ktoś ma cię pilnować jak jeździsz

Odpowiedzi: 1

Szanowny Panie Żołędziu, służby są od tego aby dbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Jest taki wydział jak drogówka odpowiedzialna za bezpieczeństwo na drogach. Powstało niebezpieczeństwo i myślisz że kilka znaków jeszcze postawionych byle jak załatwi sprawę? Że ludzie jeżdżący od x lat, czy tylko przejezdni ogarną co autor miał na myśli? Jest też coś takiego jak straż miejska. "straż miejska". Ja nie mam problemu z tym jak jeździć, ale widzę że wielu ma lub poprostu mają to w dupie. A służby są od tego aby dać im w tą dupe klapsa. Ponioł młody koziołku? 

Odpowiedzi: 1

Klapsa to może ci stara dać na dupę w łóżku...he he..ludzie myślcie trochę po to macie głowy.. chłop ma stać i pokazywać wam jak jeździć .. to po co są znaki?? Myśleć trzeba przecież to nie boli... 

Odpowiedzi: 2

Popatrz na nasz rząd, popatrz na ludzi dookola, znów na rząd i teraz powiedz że większość ludzi w tym kraju jest w stanie samemu logicznie myśleć. 

Odpowiedzi: 0

Dla mnie Tobi, czy jak ci tam, jesteś za agresywny, myśli można wyrażać w bardziej subtelny sposob

Odpowiedzi: 0

Raczej nie jestem wiecznie ze wszystkiego nie zadowolonym czlowiekiem i wiadomo ze trzeba sie przemeczyc . Ale mozna by zadbac o porzadne oznakowanie... Wyjazd z Wodnej - niby nakaz jazdy w prawo jest ale ludzie go nie zauwazaja I wjezdzajac na Wojska Polskiego nie ma kolejnej informacji o tym ze to jednokierunkowa i sa swiecie przekonani ze jada dwukierunkowa, skrzyzowanie przy krokieciku zakaz wjazdu stoi juz na uliczce osiedlowej brak wcześniejszego zakazu skrętu w lewo jadac od Mondi ( tez masa osob tam skreca ) , dodatkowo wyjezdzajac z tej uliczki ( koniec objazdu) nadal stoi stary znak stop ( chyba nie do konca potrzebny i spowalniajacy ruch). 

Odpowiedzi: 0

Oby raz pomyśleli od wodociągów i studzienki nie były na osi kół... 

Odpowiedzi: 2

Oby tak się stało :)

Chociaż pewnie będzie na odwrót...

Odpowiedzi: 0

Dokładnie tak jak piszesz Dorotko :)

Odpowiedzi: 0

Totalny bałagan komunikacyjny, jak zablokowali Wojska Polskiego, to żeby wyjechać z Przechowa trzeba było jeżdzić "pod prąd", bo innej możliwości nie było

Odpowiedzi: 0

Jak zaangażowanie w pracę będzie wyglądało tak jak przez te pierwsze dwa dni, to ta inwestycja potrwa 3 lata... Ale to w Świeciu norma, że urzędnicy zamiast wymagać od wykonawców to jeszcze ich tłumaczą z opóźnień.

Odpowiedzi: 0

Wazne ze do urzedu miasta sie dojedzie z marianek i 800 lecia a reszta niech sie meczy.

Odpowiedzi: 1

Chyba do starostwa, bo inwestycję realizuje powiat, a nie miasto :-) Wojska Polskiego to droga powiatowa.

Odpowiedzi: 1

No tak to nie my to powiat nam bruzdzi a my nie możemy nic zrobić. Odpowiedzialność za konkretne drogi może i jest rozdzielona na różne urzędy ale wszystkie one znajdują się w mieście Świecie, czy nie? I tak jak powiat blokuję jakieś remonty tak samu miasto może zablokować coś co nie jest ogarnięte jak być powinno

Odpowiedzi: 0

Od dłuższego czasu mam nieodparte wrażenie że inwestycje są prowadzone nieudolnie. Zaczynając od fontanny czy basenu bądź fatalne rozplanowanie dróg na górnych Mariankach, rondo spotkań wszystkich pracowników mondi i ich przyjaciół a na terenie jednostki jakby mogli to by bloki jak rzodkiewki posadzili. A teraz to zarondowanie przechowa. Z drugiej strony wszystko jest jakby robione pod deweloperów. Nawet są plany budowania wieżowców, bo się miejsce kończy. A żeby się przypudrować damy ludziom świecidełka na zimę i disco latem. A może odgrzebiemy trupa? Gdzie są szumnie zapowiadane rozwiązania w przypadku powodzi? Podlali wal przy zamku betonem i już? I niech nikt nie myśli że to wina burmistrza. On jest na samej górze choinki. Pod sobą ma armię urzędników, którzy wypierdzieli już swoje stołki i czują się najważniejszymi personami w tym mieście. Zresztą ostatnie wydarzenia temu dowodzą. Czas przewietrzyć niektóre biura i zatrudnić kompetentnych pracowników. I może tak słuchać mieszkańców a nie uszczęśliwiać ich na siłę. A wracając do tematu bezczelne jest pisanie że potrwa to do października a 2 dni później, sorry jednak rok, upsss

Odpowiedzi: 1

A tak konkretnie to o co ci chodzi bo piszesz bez ładu i składu.

Odpowiedzi: 1

O to że osoby odpowiedzialne za planowanie przestrzenne są do pupy. Łatwiej? 

Odpowiedzi: 1

O tak, teraz skumałem :-)

Odpowiedzi: 0

Dokładnie jak można w pewnym momencie zamknąć ulice  i puścić ruch pod prąd i zakazy. Przecież to amatorka. Cud że nie doszło do wypadku. Oznakowanie to porażka. Przy krokieciku na Wojska Polskiego powinien być znak zakaz skrętu w lewo. Kasztanowa na wprost i w kierunku Enei niby zakaz wjazdu bo jednokierunkowa ale przy Wojska ustąp pierwszeństwa po staremu. To też myli. Samochody przy krokieciku pod prąd i jeszcze stoją na zakazie. To kompletny chaos. Jeżeli dalej będą nagle kierować ruch na zakazy lub robić wahadło tak że wszystko stoi aż za Mondi to podejrzewam że będzie to najgorsze wykonanie jakie spotkałem. Początek inwestycji a wykonawca takie buble robi. A gdzie policja żeby na początku chociaż pouczać za jazdę na pamięć. Niektórzy to na siłę pod prąd a głowa w drugą stronę. I jeszcze wielkie pretensje że o co chodzi. Ale puścić ruch na zakazy i pod prąd to już mistrzostwo.

Odpowiedzi: 0

W tym miescie liczy sie tylko Deweloper. Reszta jest tylko tlem.

Odpowiedzi: 1

a konkretnie który? bo chcę kupić mieszkanie...

Odpowiedzi: 0

Nie chce mi się wierzyć że już na samym początku inwestycji pisze się o opóźnieniu i usprawiedliwia się wykonawcę... jak tak można? A może budowa pójdzie na tyle gładko że skończy się zgodnie z planem? Niestety zgadzam się z większością ludzi piszących tutaj komentarze to kolejna inwestycja i nie ważne czy robiona przez powiat czy przez gminę która znowu nie jest przemyślana (tzn etap jej budowy), od razu pojawią się pytanie dlaczego w pierwszym dniu budowy zakorkowało się miasto całkowicie, czy na tak ważnej trasie nie mogłoby w ten dzień służb typu policja w celu rozładowania korków, kierowania ruchem? Po co Oni są? Mam wrażenie ze inwestycje w mieście są robione tylko żeby pokazać że coś się robi i tylko tyle...  przecież od dawna wiadomo było że będą korki i co z tym zrobiono? Absolutnie nic...wielka inwestycja nad blankuszem i co z tego teraz jest? Wieczorami krzyki, darcie mordy przez zwierzęta na dwóch nogach bo nie można tego nazwać ludźmi i kto coś z tym robi? Gdzie są radni miejscy, powiatowi? No tak przecież ich ten problem nie dotyczy bo w wiekszosci mieszkają w domach na spokojnych osiedlach... co z miejscami parkingowymi? Wszędzie dba się o nasadzenia i zieleń ale nie bierze się pod uwagę tego ze na osiedlach z bloków wymierają starzy ludzie a na ich miejsca pojawiają się mlode rodziny gdzie każdy musi mieć auto żeby dojechać do pracy... ale przyroda jest najważniejsza... a gdzie zaparkujesz swoje auto to twój problem... przesiądź się na komunikację miejska powiedzą Ci...ale przecież radni w większości mieszkają w domach jednorodzinnych i ich ten problem nie obchodzi i nie dotyczy. I kręci się to tak wszystko kręci... następny przykład to bydło korzystające z rowerów wodnych i kajaków na jeziorze deczno... odnoszę wrażenie że nikt zupełnie nad tym nie panuje albo nie chce tego widzieć co dzieje się na wodzie... znając życie to po wybudowaniu nowego ośrodka będzie to wyglądało jeszcze gorzej... ostatnio to bydło nawet rozpalało sobie grill na rowerze wodnym a śmieci i butelki po piwie wylądowały oczywiście w jeziorze... mógłbym tak wymieniać te przykłady bez liku... pytanie czy ktoś panuje jeszcze nad tym burdelem... proste pytanie gdzie są służby typu Policja czy straż miejska? Czym Oni wszyscy są tak bardzo zajęci? Przeciez kierowanie ruchem czy piesze patrole w mieście to ich normalne obowiązki...Pytanie czy straż miejska pełni jeszcze swoją służbę statutowa czy już tylko jest wykorzystywana dla innych celów? Może trzeba zmienić nazwę że straży miejskiej na organ wewnętrzny urzędu miasta? A teraz pytanie do wszystkich radnych czy Wy jako radni tego nie widzicie czy nie chcecie tego widzieć? Co z tym robicie? No właśnie odpowiedź nasuwa się niestety sama... wszystko jest cacy przed wyborami... I kręci się to tak kręci kolejny rok...

Odpowiedzi: 1

Bo przyroda jest wazniejsza a parkowanie to twoj problem. Jak ktos chce dwa samochody pod blokiem stawiac to prosze w nowym bloku z garazami mieszkanie kupic.

Odpowiedzi: 0

Ludzie przestańcie już wymyślać!!! Nie było rond to źle marudzenie że miasto nic nie robi że są korki itd..teraz jak zaczęły się prace to narzekacie!!! Dajcie ludziom popracować a będą wyniki. A marudy niech się wezmą za robotę a nie płakać na forum!

Odpowiedzi: 1

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz