Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Anita, Eliza, Jacek
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  33°C / 19°C
 • zachmurzenie duże
  Jutro:
  33°C / 20°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  34°C / 22°C
REKLAMA

Radni: apteki w Świeciu i Nowem mają dyżurować całą dobę. I co z tego wynika? Nic

Andrzej Pudrzyński
15 marca, 07:12

To już kolejna odsłona wielomiesięcznej batalii toczonej przez starostwo i radę powiatu o ustanowienie całodobowych dyżurów aptek w powiecie świeckim.

Dotychczas tylko część aptek stosowała się do uchwały rady. Czy tym razem będzie podobnie?
Fot. Andrzej Pudrzyński
REKLAMA
REKLAMA

Portal Extra Świecie rok temu sygnalizował, że wyznaczony harmonogram całodobowych dyżurów aptek, nie sprawdza się, bo większość z nich i tak ich nie pełni. Starostwo, które ustala taki roczny plan dyżurów, próbowało interweniować w Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej, ale bez rezultatu.

Właściciele aptek z powiatu świeckiego twierdzą, że brakuje im farmaceutów. Poza tym, jak argumentują, koszt ich utrzymania na całonocnym dyżurze w dni powszednie, niedziele i święta jest znacznie wyższy niż zyski ze sprzedaży lekarstw i innych produktów.

REKLAMA
REKLAMA

Aby nie tworzyć iluzji, starostwo porozumiało się więc z aptekami, że zamiast przez całą noc, będą pełniły dyżury rotacyjnie do północy. Tak miało być od 2022 r. Uchwałę Rady Powiatu Świeckiego w tej sprawie unieważnił jednak wojewoda.

Na marcowej sesji radni musieli więc podjąć decyzję w sprawie nowej uchwały. Wyznacza ona całodobowe dyżury aptek we wszystkie dni powszednie, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Dotyczy to 9 aptek funkcjonujących w Świeciu i 3 w Nowem. Będą je pełnili rotacyjnie. W Świeciu, ze względu na większą liczbę aptek, średnio co dwa miesiące, w Nowem co 3-4 tygodnie.

REKLAMA
REKLAMA

Zdecydowano się na takie rozwiązanie, aby mieszkańcy gmin Nowe czy Warlubie nie musieli dojeżdżać specjalnie do Świecia. Wprawdzie bliżej mają do Grudziądza, ale tam również żadna apteka nie działa całodobowo.

Oprócz tego 12 aptek działa w pozostałych gminach powiatu świeckiego, ale wprowadzenie tam nocnych dyżurów i tak z góry byłoby skazane na porażkę, bo w większości z nich pracuje jeden, góra dwóch farmaceutów.

REKLAMA
REKLAMA

Co dla mieszkańców oznacza przyjęcie kolejnej już uchwały przez radnych powiatowych? Tak naprawdę nie zmieni się nic lub niewiele. Starosta przyznała podczas sesji, że powiat nie ma żadnych instrumentów prawnych, które powozliłby wyegzekwować ten przepis.

Dopóki rząd nie zaopatrzy samorządów w odpowiednie uprawnienia, zapewne znowu będzie to, co dawniej. Jedne apteki będą więc stosowały się do do harmonogramu dyżurów, a inne nie. 

Podajemy fragment uchwały z rozkładem pracy aptek w Świeciu i Nowem dostępnych (przynajmniej teoretycznie) w porze nocnej w dni powszednie, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy od 28 marca 2022 r. do 1 stycznia 2023 r. - sprawdź.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (24)

Niech radni dopłacą za dyżury nocne i świąteczne. Jest to absurd jeśli apteki nie zarabiają z leków na utrzymanie miejsca pracy, właściciele mają brać kredyt na dyżury a następnie iść z torbami?

Odpowiedzi: 1

Tak. Niech są dopłaty lecz dla pracowników którzy pracowali w tym czasie na dyżurze nocnym lub w świąt czy niedzielę. A nie dla pracodawcy.

Odpowiedzi: 0

W Nowem ma być otwarta apteka całą noc, a ośrodek zdrowia zamykają o 18. Zatem w nocy do apteki po Apap? Jak wszystko robione od d... strony. Zaprwnijcie ludziom lekarza, a potem dostęp do leków. 

Wracając do artykułu, to w Grudziądzu są apteki całodobowe.

Odpowiedzi: 2

Tak, a gdzie masz w Grudziądzu aptekę całodobową? Jedyna która działa dłużej jest przy szpitalu i o ile wiem jest otwarta tylko do półncy Wójcie :-)

Odpowiedzi: 0

"Wracając do artykułu, to w Grudziądzu są apteki całodobowe."

W Nowym Jorku też są całodobowe apteki...

Odpowiedzi: 1

Na dodatek,biją murzynów.

Odpowiedzi: 0

Niech radni sami sobie siedzą w niedzielę i święta i całodobowo

Odpowiedzi: 0

Radni tylko myślą jaki sobie podwyżki dać.

Odpowiedzi: 0

Ma być otwarte jak się nie podoba pozamykać te amatorskie apteki. Wstyd i dno dla właścicieli 

Odpowiedzi: 0

Trzeba sprawdzić czy wśród uchodźców nie ma aptekarzy. Oni mogliby rozwiązać problem tak jak lekarze w Nowym Szpitalu.

Odpowiedzi: 1

Haha. Najlepiej za najniższą bądź góra dwie trzy stołówki więcej. By właściciel miał więcej kasy dla siebie.

Odpowiedzi: 0

niech któryś z radnych otworzy swoją apetke i prowadzi ją w nocy bez żadnych dodatków za poniesione straty.. lub niech ogłoszą przetarg i płacą apetkom za "wynajem ich" w nocy. Nie dziwie sie apetkarzom.. ludzie i tak wolą jechać po apap do najbliższej stacji paliw niż przedłużać sobie jadąc do apetki

Odpowiedzi: 0

Jeśli ktoś nie otwiera apteki, a ma dyżur, to powinno się cofnąć koncesję i tyle. Apteka pod orłem jakoś potrafi być otwarta. Wiele razy w nocy bylam tam po leki dla dzieci, ktore byly niezbedne. 

Odpowiedzi: 1

i myślisz, że twoje wydane 11zł 50 gr wygenrowało az taki zysk żeby opłacić utrzymanie pracownika pewnie z 8-12h na zmianie + utrzymanie np. prąd?

Odpowiedzi: 1

Wybacz, ale przede mna byly inne osoby, a po mnie tez wchodzily te ktore byly ze mna na pomocy swiatecznej. Nie zostawilam tyle, ale duzo wiecej. Przewaznie kolo 120zl. Inni tez zostawiali pieniadze, a nie czosnek.

W sumie moze w szpitalu tez wylaczmy sor na noc. Jest prywatny. Zyski lepsze beda jak wszyscy beda przyjezdzac w dzien. Zreszta co beda prad marnowac w nocy. I jeszcze dyzury lekarzy oplacac! A ci to dopiero maja stawki! 

Odpowiedzi: 1

o matko... ty nawet nie wiesz jak funkjonują szpitale, a jak apetki.. czemu spałaś na lekcjach z przedsiębiorczości? ehhh. Gdybyś nie spała to wiedziałabyś, że szpital dostaje pieniądze z NFZ, a NFZ dostaje pieniądze od ludzi którzy pracują i płacą składki... a apteki nie są finansowane.. to zwykły normalny biznes jak lokalny spożywczy na rogu... masz tutaj darmową naukę..

Odpowiedzi: 0

Przecież to logiczne, że ten dużyr musi być zrekompensowany innymi dniami pracy. To tak jakby dealer samochodowy dając gratis radio powiedział, że tego nie zrobi, bo na tym nie zarobi... Aptekarze jednak wiedzą, że nikt ich do niczego nie zmusi/ukarze i nie realizują dyżurów. Powinno to być zapewnione ustawowo i tyle.
Poza tym jak tak narzekają na rentowność, to może warto zamknąć biznes? Liczba aptek spadnie, klienci rozłożą się na pozostałe - te będą musiały zatrudnić personel i nie będzie już gadania, że nie ma kogo wystawić na dyżur.

Odpowiedzi: 2

Oczywiscie! W ciagu dnia zarobia wiecej, a ci ktorzy maja w nosie klientow niech spadaja. Przewaznie te apteki, ktore nie pelnia dyzurow maja i tak ceny z kosmosu na wiele lekow. Tam liczy sie kasa, kasa, kasa. 

Odpowiedzi: 0

łooo, łatwo wam zarządzać prywatnymi biznesami... z cyklu na biednego nie trafiło.. to niech tracą w nocy haha.. takie to polskie

Odpowiedzi: 1

Przecież zakładając tego typu biznes trzeba liczyć się z tym, że bierze się społeczną odpowiedzialność... Idąc tym tokiem rozumowania to jak przychodzi człowiek do apteki i pyta się o coś na przeziębienie to trzeba go nabić na 200pln, bo to się opłaca? Tego typu tematy powinny być zapewnione ustawowo i każdy kto chce założyć aptekę musiałby się z tym liczyć. Odnośnie "polskie" to jestem z Polski i nie mam żadnych kompleksów z tego powodu.

Odpowiedzi: 0

Jak myślicie dlaczego jest tyle aptek w Świeciu??? Bo to świetny biznes, na którym zarabia się krocie 

Odpowiedzi: 1

No tak jest a pracownikowi nędzne wręcz w tych czasach głodowe pieniądze dają do tego praca nocna w święta niedzielę. Co się dziwić że ludzie pracy nie chcą być beduinami i mają gdzieś taką robotę.

Odpowiedzi: 0

To smutne ze w dzisiejszych czasach stwarza sie problemy ktorych nie powinno byc.

Rozumiem farmaceutow i klientow

ale apteka z dyzurem nocnym to zadna nowosc w europie.

Zycze powodzenia obydwu stronom.

Odpowiedzi: 0

Gdzie tutaj logika? w Nowem są 3 apteki, czyli jedna apteka w ciągu roku powinna być otwarta przez 122 dni 24h. Czyli w jedna apteka w Nowem w ciągu miesiaca przez 240godzin (10dni) powinna mieć dyzur 24h plus pozostale dni robocze. Ile to jest etatów? ILU w okolicach Nowego mieszka mgr farmacji? Przychodnia w Nowem jest czynna do 18.00. A w Swieciu jest 9 aptek czyli jedna apteka jesr otwarta przez 40dni w roku przez 24h. A szpital jest tam 24h. Niech ktoś sie obudzi w Starostowie, że dyżury w tak małych miastach jak Nowe nie mają sensu nawet jeśli miałoby Starostwo dopłacać do tego publiczne pieniądze. Wystarczy że apteki będą czynne 24h przy dzialajacych SORach bo tylko tam są one w nocy naprawdę potrzebne.

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz