Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Grzegorz, Zofia, Felicja
 • zachmurzenie umiarkowane
  Dzisiaj:
  15°C / 7°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  16°C / 9°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  14°C / 10°C
REKLAMA

Rodacy z Kazachstanu są już w Osiu. Z niektórymi mieszkańcy spotkają się w... przychodni

Andrzej Bartniak
3 marca, 18:56

W poniedziałek, w późnych godzinach nocnych, do Osia dotarły dwie rodziny z Kazachstanu. To w sumie osiem osób, które spełniły marzenie swoich przodków o powrocie do ojczyzny.

Rodzina Mocnych na lotnisku Chopina w Warszawie
Fot. nadesłane
REKLAMA

W ubiegły poniedziałek, krótko przed północą do Osia dotarli członkowie rodziny Mocnych. Przywieziono ich z lotniska w Warszawie, gdzie gorące powitanie zgotowali im Jolanta Piekarska wraz mężem, Wojciech Kater, radny gminy Osie i Łukasz Porożyński z Urzędu Gminy w Osiu. Podróż do ich nowego domu była miłą przejażdżką w porównaniu z kilkunastogodzinną wyprawą z Kazachstanu.

Na razie nie wiadomo, jak podoba im się w Osiu, bo niewiele widzieli. Poza tym kontakt z repatriantami jest mocno ograniczony.

- Dzieje się tak ze względu na kwarantannę, która obowiązuje ich do niedzieli - wyjaśnia Michał Grabski, wójt gminy Osie. - Mam nadzieję, że będą zadowoleni, bo zapewniliśmy im dobre warunki.

REKLAMA

Dorośli członkowie rodziny Mocnych mają zapewnioną pracę, a dzieci szkołę  / Fot. nadesłane

REKLAMA

Skomplikowany proces repatriacji, będący spełnieniem marzeń ich przodków o powrocie do ojczyzny, ściśle wiąże się z konkursem plastycznym online zorganizowanym przez Jolantę Piekarską, inicjatorkę Festiwalu Trzech Kultur. Wygrała go Eugenia Mocna z Kazachstanu. Gdy pojawiła się kwestia dostarczenia nagrody, okazało się, że Eugenia ma polskie korzenie, a jej rodzina chciałaby wrócić do ojczystego kraju.

W trakcie kolejnych rozmów, chęć repatriacji zgłosił nie tylko Włodzimierz Mocny, ojciec zdolnej plastyczki, ale także jego brat Kirył. W sumie osiem osób. Pomysł, aby zapewnić im pomoc, wójtowi gminy Osie przedstawił radny Wojciech Kater.

REKLAMA

Nie bez znaczenia był fakt, że jedna z kobiet jest lekarką, a druga pielęgniarką. Tymczasem Gminna Przychodnia w Osiu od dłuższego czasu boryka się z problemami kadrowymi.

Radni z gminy Osie byli jednogłośni w sprawie pomocy naszym rodakom. Przyjęto stosowną uchwałę, która była pierwszym istotnym krokiem formalnym w dość skomplikowanym procesie repatriacji, który trwał kilka miesięcy.

- Między innymi rodzina Mocnych musiała udokumentować swoje pochodzenie - tłumaczy Michał Grabski. - Zdawali też egzamin z wiedzy o Polsce.

REKLAMA

Wszyscy dorośli członkowie rodzin mają już zapewnioną pracę i mieszkania. Wytypowano też szkoły, gdzie będzie kontynuowało edukację czworo dzieci.

W Kazachstanie mieszka około 34 tys. Polaków. Część z nich trafiła tam w wyniku dobrowolnych przesiedleń z przełomu XIX i XX w., ale większość to potomkowie ofiar przymusowych stalinowskich deportacji z lat 30. i 40. XX w.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (10)

Kazachstan za mały , że tu przybyli ??? Potomkowie !!!!

Odpowiedzi: 5

Co ci to przeszkadza, nasi rodacy tak samo wyjeżdżają na zachód. Ci ludzie przyjechali tu żyć i pracować i nie oczekują od ciebie niczego może poza dobrym słowem. 

Odpowiedzi: 0

To raczej ty zwiędły kutafonie, jesteś za mały, żeby, to komentować. 

Odpowiedzi: 0

Człowieku, to nasi rodacy, potomkowie zesłanych. To mógł być każdy z nas...Co z Tobą?

Odpowiedzi: 0

Ty to masz mozg chyba za mały żeby pojąć dlaczego tak się dzieje. Cóż za płytkie myślenie. zero empatii o ile wiesz co znaczy to słowo 

Odpowiedzi: 0

Ty mule zafajdany! To są Polacy!Te osoby mają więcej patriotyzmu we krwi niż niejeden taki Franek jak ty!

Odpowiedzi: 1

Piona 

Odpowiedzi: 0

Wstyd mi za powyższe komentarze. Widać że wypowiedziały się osoby mocno sfrustrowane.

Odpowiedzi: 0

Jestem pierwszy raz dumny z Osią, nigdy bym się nie spodziewał że to Osie przetrze ten szlak. Ściągnięcie tych ludzi to nasz obowiązek. Biję brawo i oddaję szacunek ludziom którzy to zorganizowali. 

Odpowiedzi: 0

Brawo! Jak najwięcej takich akcji! To nasza powinność i dług! Nasi kochani bracia, pokrzywdzeni przez bolszewików. 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz