Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dominika, Norbert, Paulina
 • zachmurzenie duże
  Dzisiaj:
  25°C / 13°C
 • zachmurzenie umiarkowane
  Jutro:
  26°C / 13°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  26°C / 14°C
REKLAMA

Rolnicy pohandlują na Dużym Rynku? O ile radny Tarach nie zablokuje uchwały

red
30 czerwca 2022, 09:04

W lipcu na Duży Rynek ma wrócić handel towarami prosto od rolników. W środę Rada Miejska w Świeciu przegłosowała uchwałę. Nie podoba się ona radnemu Bogdanowi Tarachowi.

Radny Bogdan Tarach (po lewej) ma szereg zastrzeżeń do podjętej uchwały
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

O planowanym powrocie handlu produktami rolnymi na Dużym Rynku pisaliśmy w Extra Świecie kilkanaście dni temu (patrz artykuł poniżej).

21 października ubiegłego roku weszła w życie ustawa dająca ułatwienia w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Zobowiązała ona gminy do wyznaczenia miejsca, w którym taka bezpłatna działalność mogłaby się odbywać.

W Świeciu wybór padł na Duży Rynek, a to oznacza, że po wielu latach znowu ujrzymy tam stragany. W piątki pohandlować będzie można w godz. 8-16, a w soboty od 8.00 do 14.00.

REKLAMA
REKLAMA

Zgodnie z przepisami, w ten sposób handlować będzie można tylko produktami rolnymi, spożywczymi i rękodziełem wytworzonym w gospodarstwie sprzedającego. Wyklucza się więc możliwość sprzedaży warzyw czy owoców kupowanych na giełdzie lub innych produktów, takich jak odzież czy obuwie.

- Z jednej strony cieszę się, że będą ułatwienia dla rolników, ale z drugiej mam poważne wątpliwości czy takie ułatwienie wprowadzi gmina - mówił podczas środowej sesji Bogdan Tarach, radny i sołtys Kozłowa. - Uważam, że jako gmina będziemy dzielić rolników.

REKLAMA
REKLAMA

Radny zastanawiał się, jak handlujący wjadą na płytę Dużego Rynku ze swoim towarem.

- Zaraz pewnie usłyszymy o plamach oleju - prognozuje. - Poza tym mam informację że na Mariankach jest 21 rolników, którzy mogliby skorzystać z ulgi, takiej jak na Dużym Rynku, ale nie dostaną jej, bo to targowisko, podobnie jak miejsce przy ul. Kościuszki, nie będzie objęte ulgą. Poza tym na Mariankach mają swoich stałych klientów – argumentował Bogdan Tarach.

REKLAMA
REKLAMA

Radny zwrócił też uwagę na problem ewentualnego parkowania, ponieważ rolnik – zgodnie z obowiązującymi zasadami – chcąc postawić auto w pobliżu rynku, musiałby wykupić bilet w parkomacie. Jednocześnie Bogdan Tarach zapowiedział, że w przypadku przyjęcia przez radę uchwały, zaskarży  ją do nadzoru wojewody.

- Przecież to od klientów zależy, gdzie i od kogo będą kupować. Zobaczymy, jak to wszystko zafunkcjonuje. Na pewno trzeba przyjrzeć się kwestii swobodnego dojazdu na rynek – stwierdził Sebastian Glaziński.

REKLAMA
REKLAMA

- Cieszę się że taki projekt uchwały będzie przyjęty. Na pewno przyjrzymy się realizacji uchwały i ją zaktualizujemy, ale teraz w końcu pojawia się realna szansa na ożywienie Dużego Rynku. Oprócz załatwienia kredytu w bankach zlokalizowanych przy Dużym Rynku, ludzie w końcu kupią coś świeżego do jedzenia – mówił radny Tomasz Szamocki.

- Dajmy temu czas, nie zakładajmy od razu, że ktoś będzie niezadowolony – apelował radny Ariel Stawski.

Ostatecznie, przy 17 głosach za i 3 wstrzymujących (Bogdan Tarach, Adam Kufel i Jerzy Klonowski - poprzednio pojawił się błąd, podaliśmy, że wstrzymał się Tomasz Szamocki, który był "za"), uchwała została przez radę przyjęta. Handel na Dużym Rynku powinien rozpocząć się za dwa tygodnie.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (30)

Ale jak to PiSiory są przeciwo rządowej ustawie?? Oj nieładnie. Co by na to powiedzial Kaczyński i Ojciec Rydzyk.

Odpowiedzi: 1

PISIORY brzmi obraźliwie. Chciałabyś aby ciebie też obrażano? Przemysl to. 

Odpowiedzi: 1

Ja używam stwierdzenia pisuary.

Odpowiedzi: 1

A ja głupek 

Odpowiedzi: 1

Z dwojga złego to mniej obraźliwe jest słowo PISIOR od słowa głupek. Ale żeby wyzywać zwolenników największej prawicowej partii politycznej od "głupków", nie przystoi to obywatelowi. Przemysł to.

Odpowiedzi: 0

Typowe pisowskie zagrywki. 

Odpowiedzi: 0

Ja rozumiem, że oni nie są przeciwko ustawie,tylko przeciwko tej lokalizacji...

Odpowiedzi: 0

Może w Kozłowie u pisiora na pedwórko targowisko przenieść.?,byłby może za!

Odpowiedzi: 1

***** PO myślę że na twoje"pedworko"

Odpowiedzi: 1

Obywatelu skażony niedouctwem, co znaczy określenie pedworko? Czyżbyś PiSał, używając słów, które zrozumiałe są tylko przez cyborgów w kaczym folwarku. 

Odpowiedzi: 1

* PEDwórko -  z hebr. podwórko pedałów ( ang. Gej )

Odpowiedzi: 1

****** się pisiory

Odpowiedzi: 0

Kto jest autorem tego artykułu? Co za dno. W Pl. jak na razie nie powróciło liberum veto. Sugerować, że jeden radny może "zablokować" uchwałę, jest żałosne. Czy redakcja spała na WO S-ie. Wojewoda bada uchwały pod kątem legalności, jeżeli uchwała została podjęta zgodnie z przepisami prawa, to Pan radny z Wojewodą, mogą sobie pogwizdać. 

Odpowiedzi: 1

I tak jest napisane. A interpretacja przepisów przez pana wojewodę z PIS może być różna jak każda interpretacja prawda? :-)

Odpowiedzi: 1

Autor w tytule sugeruje, że radny może zablokować uchwałę, jest to stwierdzenie nieprawdziwe. Redakcja powinna troszeczkę odpowiedzialnej dobierać słowa. Oczywiście, że interpretacja Wojewody może być różna i może okazać się, że będzie ona nie po myśli Rady, ale takie są jego kompetencje w sprawie i to Wojewoda ponosi za swoje decyzje odpowiedzialność. Decyzja Wojewody nie jest ostateczną, na całe szczęście sądy w Polsce, jak na razie, nie są w takim stopniu upolitycznione, jak życzyła by sobie tego obecna władza.

Odpowiedzi: 0

Sprzedaż jajek i ziemniaków czemu nie mieszkańcy centrum będą mieli lepszy dostęp do tych artykułów ale czy to ożywi rynek i ściągnie kupujących z innych dzielnic wątpię. Zakładam że ktoś kupujący 3kg ziemniaków nie weźmie kredytu przy okazji w jednym z banków wokół rynku.

Odpowiedzi: 2

Dokładnie, nic dodać nic ująć. Niby jak handel jajami, kartoflami i kapustą ma "ożywić rynek"? Jedynie go zasyfić i oszpecić tymi straganami. Ake to w sumie świetnie pasowałoby do tych koryt z wodą. Ludzie, to nie lata dziewięćdziesiąte! Nie niszczcie tego ładnego miejsca (ładnego, z wyjatkiem koryt). Pomyślcie, jak je w końcu upiększyć albo zostawcie w spokoju.

Odpowiedzi: 0

 A może nastały już takie czasy, że żeby zjeść jajko na śniadanie, trzeba będzie brać kredyt. Kto wie?

Odpowiedzi: 0

Brawo, miasto znów wyda miliony na sprzątanie czyjegoś bałaganu. Średniowiecze.

Odpowiedzi: 0

gdzie się mieści centrala PO-wskich troli, czas najwyższy aby podać to do wiadomości publicznej oraz ile płacą za każdy głupi wpis w komentarzach.

Odpowiedzi: 0

Rolnika to ja dawno tam nie widzialem. Taki to nie ma czasu na ryneczek. Kupuja na gieldzie i tyle.

Odpowiedzi: 0

W sumie fajny pomysł, bo w tej części miasta nie ma gdzie kupić świeżych warzyw. Zobaczymy czy się przyjmie. 

Odpowiedzi: 1

Podobno będzie też dostępny swojski bimber :)

Odpowiedzi: 0

Nie wiem, w czym problem, widziałem takie rynki na rynkach w Barcelonie, Lizbonie nawet u nas w Kazimierzu Dolnym. Są to miasta bardziej ruchliwe jak nasze Świecie i nikomu to nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie.

Odpowiedzi: 0

Pan Tarach to cudo

Pan Tarach to Cudo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1

Odpowiedzi: 0

Tarach ...co to jakaś rakieta?

Odpowiedzi: 1

to pisior

Odpowiedzi: 0

Uwaga !! Do Sw jadą Chińczycy , mają przebrania polskich rolników !! Z tego co mi wiadomo pod warzywami ,jajami i owocami będą  ukryte  ciuchy itp tzw towar z pod lady .

Odpowiedzi: 0

My miastowe mamy tu plaże przy korytach fontanny i ryneczek Ridla też by sie przydał.

Odpowiedzi: 0

Radnym jak tak na tym zależy to niech najpierw postawią estetyczne stragany drewniane zamiast namiotów i składanych stolikow. Już tam nie ma gdzie zaparkowac to gratuluję pomysłu! 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz