Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Łucja, Witold, Dorota
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  30°C / 16°C
 • zachmurzenie małe
  Jutro:
  31°C / 17°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  31°C / 20°C
REKLAMA

W Jeżewie powstał piękny mural. Pod okiem artysty stworzyła go miejscowa młodzież [zdjęcia]

Andrzej Bartniak
19 maja, 07:58

Ścianę jednego ze starych budynków w centrum wsi przemieniono w dzieło sztuki w zaledwie jeden dzień. Inicjatorką akcji była Elżbieta Brózdowska, polonistka ze Szkoły Podstawowej w Jeżewie, która zaprosiła do współpracy warszawskiego artystę oraz swoich uczniów.  

Pamiątkowe zdjęcie twórców muralu
Fot. Elżbieta Brózdowska
REKLAMA
REKLAMA

Elżbieta Brózdowska od dawna fascynuje się muralami, które coraz częściej zdobią ściany budynków nie tylko w miastach, ale także na wsi.

- Ciekawym przykładem takiego street artu może być wieś Brzózki niedaleko Bydgoszczy, gdzie na czterech budynkach można podziwiać kopie obrazów Vincenta van Gogha - mówi polonistka ze Szkoły Podstawowej w Jeżewie.

REKLAMA
REKLAMA

Nauczycielka od dłuższego czasu nosiła się z zamiarem przyozdobienia jednej ze ścian budynku w swojej wsi, ale dość długo przeszkodą w realizacji tych planów była pandemia i związane z nią ograniczenia.

Teraz nadarzyła się taka sposobność, dla której kolosalne znacznie miało pojawienie się sponsorów, ktorymi byli Nadleśnictwo Dąbrowa, Intro-Packman, UG Jeżewo, Eco-Wisła, Stolarnia Otlewski. Znaczącą pomoc ofiarował też wójt Maciej Rakowicz, który wziął na siebie rozmowy z właścicielem budynku, aby ten wyraził zgodę na pomalowanie jeden ze ścian.

REKLAMA
REKLAMA

- Sprawa była o tyle nieoczywista, że do piątku nie było żadnego konkretnego projektu - przyznaje Elżbieta Brózdowska. - Powstał on dopiero w czasie warsztatów, które poprowadził warszawski artysta Dariusz Paczkowski. Jedna osoba uparła się, aby namalować jeża, bo mieszkamy w Jeżewie. Ktoś inny chciał rybę. Były też takie rozwiązania, które zrodziły się już w czasie malowania. Tak było np. z rynną która stała się pniem drzewa.

Z kolei Dariusz Paczkowski zaproponował, aby malowidło miało swojego patrona związanego z regionem. Wybór pada na społeczniczkę i malarkę Emilię Liszkowską-Parczewską.

REKLAMA
REKLAMA

W sumie w realizacji projektu wzięło udział 14 uczniów Szkoły Podstawowej w Jeżewie. Jednak mural w centrum wsi nie jest jedynym dziełem, które w miniony weekend pojawiło się w Jeżewie. Dariusz Paczkowski, ponownie we współpracy z młodzieżą, w sali do języka polskiego namalował portret Adama Mickiewicza.

Niewykluczone, że takich malunków będzie we wsi więcej.

- Za ścianą, na której znajduje się mural, jest kolejna duża powierzchnia, którą można by przyozdobić w podobny sposób. Niestety, wcześniej konieczny byłby mały remont, bo odpada z niej tynk. Gdyby znaleźli się sponsorzy, to chętnie się nią zajmiemy - zapewnia Elżbieta Brózdowska.

Poniżej galeria zdjęć.        

REKLAMA
REKLAMA

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (7)

Coś pięknego,  brawo , tylko żeby zostało uszanowane . 

Odpowiedzi: 0

Pani Brózdowska nie była by sobą, gdyby bardzo intensywnie nie promowała swojej osoby. Wystarczy tylko spojrzeć na FB tej Pani. Wszystko to oczywiście przy agitacji męża wicedyrektora, który pomaga w tworzeniu dobrego pijaru żony.

Odpowiedzi: 2

I co w tym złego? Oby więcej takich inicjatyw! I jak najbardziej nagłaśniać!

Odpowiedzi: 1

To proste. Spróbuj bez pleców zorganizować jakiekolwiek przedsięwzięcie i zobaczymy jak Tobie się uda.

A tu nagle tylu sponsorów:  Nadleśnictwo, lokalni przedsiębiorcy, Wójt.

Są równi i równiejsi i tyle w temacie.

Odpowiedzi: 1

co za bzdura, żeby cos zorganizować trzeba przede wszystko przeznaczyć na to dużo czasu i zaaganżowanie. Takie głupoty jak wyżej piszą osoby, które nie próbują, nic nie robią i siedzą na tylku sfrustrowane.

Odpowiedzi: 0

A ciebie coś kole w tylek ? To se podrap i pokaż na co cię stać. 

Odpowiedzi: 0

Polonistka pierwsza klasa, brawo. Żadna inna nie dorasta tej Pani do pięt. Młodzież również super sprawa i zaangażowanie w projekt. Czekamy na więcej. 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz