Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Burmistrz Świecia: Jesteśmy przygotowani do dystrybucji taniego węgla

Zakup węgla od samorządu w maksymalnej cenie 2000 zł będzie możliwy od listopada. Gmina Świecie porozumiała się w ten sprawie z czterema składami. - Kolejne kroki będziemy mogli podjąć w momencie, gdy wejdzie w życie odpowiednia ustawa - tłumaczył podczas ostatniej sesji Krzysztof Kułakowski.

Udostępnij
wyngiel-je-we-ws2334i

Rządowa obietnica tańszego węgla wzbudziła ogromne emocje. Nie ma się co dziwić. Ten w składach kosztuje około 3,5 tys. zł za tonę. Dystrybuowany przez samorządy ma być w cenie 2 tys. zł. Różnica kolosalna.

Z tego wsparcia zamierza skorzystać także gmina Świecie.

- Jesteśmy po rozmowach z czterema składami opału - tłumaczył podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski. - Kolejne kroki będziemy mogli podjąć w momencie, gdy wejdzie w życie odpowiednia ustawa.

Reklama
Reklama

Właśnie w miniony czwartek, w czasie trwania sesji, Sejm przyjął tzw. ustawę węglową o preferencyjnym zakupie węgla, w sprzedaż którego włączą się samorządy. Warunkiem jego zakupu  w cenie gwarantowanej będzie złożenie właściwego wniosku do gminy.

Dystrybuowany za pośrednictwem samorządów węgiel ma być sprzedawany po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.

- Zgodnie z przepisami jedno gospodarstwo domowe będzie mieć prawo do zakupu węgla po preferencyjnej cenie 1,5 tony do 31 grudnia 2022 oraz kolejnej 1,5 tony od 1 stycznia 2023 - tłumaczył w czasie sesji burmistrz. 

Reklama
Reklama

Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą musieli złożyć w swojej gminie odpowiedni wniosek.

Jeśli gmina w miejscu zamieszkania nie będzie brała udziału w preferencyjnej sprzedaży węgla, można go będzie kupić w innej gminie. Podstawą będzie zaświadczenie potwierdzające wypłatę dodatku węglowego wydanego przez gminę właściwą ze względu na miejsce zamieszkania.

Na razie nie ma jeszcze wniosku na zakup węgla w cenie preferencyjnej. Zapewne pojawi się on niebawem. Ustawa określa natomiast, jakie informacje będą w nim składane.

Reklama
Reklama

Będzie trzeba określić m.in.: ilość paliwa stałego, o zakup której występuje wnioskodawca w ramach zakupu preferencyjnego, oświadczenie, że wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, nie dokonał już zakupu paliwa stałego na sezon grzewczy 2022/2023 po cenie niższej niż 2 tys. zł brutto za tonę w ilości co najmniej takiej, jak będzie określona w rozporządzeniu.

Węgiel w cenie gwarantowanej będą mogły nabyć tylko te gospodarstwa domowe, którym przysługuje dodatek węglowy.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
102 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Jak pojawiły się dotacje, to

Jak pojawiły się dotacje, to od razu wszyscy palą węglem! A gdzie tak promowana ekologia?

Tu wniosek, tam wniosek głowa

Tu wniosek, tam wniosek głowa mała od tego latania po Urzędach, po co? Znowu będą siedzieć miesiącami nad wnioskami 

Można, wystarczy chcieć.

Można, wystarczy chcieć.

Panie Naczelniku Warlubia do roboty.

Puder i kpina z tym dodatkiem

Puder i kpina z tym dodatkiem ci co go potrzebują nie dostają bo zawziętym babom ciężko ruszyć mózgiem jeden adres to nie zawsze tylko jedno gospodarstwo domowe kilkka rodzin w jednym budynku i ten sam piec rozumiem jeden dodatek ale kilka budynków, rodzin i osobnych pieców pod jednym adresem to już nie rozumiem czemu jeden dodatek dla pierwszego co zlozyl

Za chwilę zacznie się

Za chwilę zacznie się ujadanie POowskich kundelków, którzy nie wierzyli, że nasz rząd zapewni węgiel po 2 tysiące złotych. Nikt inny by tak nie myślał o ludziach a już na pewno nie ci od Schetyny i Tuska.

Trzeba w tej chwili palić

Trzeba w tej chwili palić wszystkim, no poza oczywiście oponami i tym podobnymi rzeczami bo po prostu Polska musi być ogrzana! 🙂

Boże chroń premiera. Te

Boże chroń premiera. Te brutalne napaści na biura posłów PiS są straszne, ale wiadomo kto za tym stoi. Nie damy się zastraszyć!!!!

Boże chroń Polskę!!! Oby

Boże chroń Polskę!!! Oby nasza partia z panem prezesem znowu zwyciężyła!!! Ole Ole PiS do boju

Dobrze burmistrz Świecia

Dobrze burmistrz Świecia zadziałał ponad podziały polityczne na korzyść mieszkańców…brawo Burmistrzu.

Odwiedziłem składy węgla w

Odwiedziłem składy węgla w Świeciu. Od 3,4 tygodni gmina płaci 3000 zł wnioskodawcom na węgiel. A w składach węgla nie ma klientów, nikt węgla nie kupuje. I co na to Państwo powie ????? 

Czytelniczka, chyba chorujesz

Czytelniczka, chyba chorujesz na głowę!!

***** ***

***** ***

Zachar powinien otworzyc

Zachar powinien otworzyc skald ,napewno najwiecej by było wegla hehe po znajomości z urzędem 

Brawo panie Burmistrzu. Jedna

Brawo panie Burmistrzu. Jedna z lepszych decyzji tego samorządu. Lepiej późno niż wcale. I to się nazywa porozumienie poza podziałami dla dobra obywateli

No pewnie zarobimy panie

No pewnie zarobimy panie burmistrzu 

PO takich tomzikach  martach

PO takich tomzikach  martach i innych lemingach  to mój dziadek za Marszałka Piłsudskiego na konia wsiadał .wmowili tlumokom kompleks nizszosci Polaka względem Niemca  i odruch plaszczenia się przed komusza Unia. BRAWO PIS  dbają o interes Polski i społeczeństwo.Brawo burmistrz za działania prospołeczne. 

Najważniejsze że będzie

Najważniejsze że będzie tańszy węgiel niż teraz na placach ,tylko żeby się palił ?

Ci co chwała pis za dodatki

Ci co chwała pis za dodatki do węgla są śmieszni. Mówienie, że za PO i PSL by nie było dodatkow to jakiś żart bo po co dodatki jak za PO i PSL węgiel kosztował 700-800 zł, chleb najtańszy za 1, 80zl bułka za 23gr olej Kujawski 4,99zl ,masło 82% 4-5zl a w promocji 2,99 itd….

Pisowski plankton nie rozumie, że zabrali nam najpierw kasę w podatkach, akcyzach i b.zlych decyzjach a teraz mam im dziękować za dopłaty bo przy tej inflacji nie radzą sobie. Potrafią tylko dodrukowywać pieniądze. A za tego tak przez nich nie lubianego Tuska inflacja była w okolicach 1-2%. Za Tuska kupiłam mieszkanie, które teraz jest 3x drozsze. Komu pensja poszła 3x w górę? Liczyć trzeba umieć. Biedne to  as e państwa jak nawet dla bogatych daje socjal śmiech na sali, co za ekono.iczne myślenie…

Do 123 nie opowiadaj bzdur bo

Do 123 nie opowiadaj bzdur bo najniższa krajowa wynosiła wtedy 1200 zlotych wejdź w statystyki to zobaczysz ten platwusowy mioď  

Ty planktonie z TWN ,o

Ty planktonie z TWN ,o ekonomii to nie masz pojęcia A wiedzy co sie dzieje w Europie i na świecie masz tyle co brudu za paznokciem  Czerpacz wiedzy z niemieckich mediów się znalazl

„Piniedzy nie ma i nie będzie

„Piniedzy nie ma i nie będzie”

Mówi wam to coś ?

W Warlubiu jest bocznica

W Warlubiu jest bocznica kolejowa i duży plac na składowanie węgla.

Może śpiący pan naczelnik zorganizował by zaopatrzenie w węgiel dla naszej i okolicznych gmin?

Madrzejszych od siebie ?

Madrzejszych od siebie ? Ahahaha dobre .Widzę że twoja głupota  i nadete ego siegnelo unijnych absurdow. A slogany zywcem wyciete z twn lecz sìę  na nogi bo na karton juz za póżno lemingico

Widać po wpisach że  POglovIe

Widać po wpisach że  POglovIe już nafutrowane o 19.30

Brawo  Pis, dobry rząd na

Brawo  Pis, dobry rząd na trudne czasy A było „Pieniędzy nima i nie będzie ” A w Bydgoszczu wcale 

Pogoda z Wójcikiem już 

Pogoda z Wójcikiem już  zaczęli dąc w te gwizdeczki ,że Kułakowski przyjął  propozycje  rządu RP.

Burmistrz robi to dla ludzi a

Burmistrz robi to dla ludzi a nie rządu. Tylko szkoda, że nie można zakupić naszego polskiego dobrego węgla a nie to badziewie z gliną  i kamieniami. 

Banda pajaców dorwała się do

Banda pajaców dorwała się do klawiatury i wypisuje brednie, a większość z piszących nie widziała węgla na oczy. Węgiel jest dla użytkownika nie po 2 tys. tylko 1 słownie jeden tysiąc złotych, bo tyle odbiorca zapłaci po otrzymaniu rekompensaty do każdej tony, których z rekompensatą może zakupić 3 tony.

Badziewie z gliną  wypełnia

Badziewie z gliną  wypełnia ci to co nosisz na szyi na szczęście jesteś w mniejszości 

Dowiemy się kim jesteś

Dowiemy się kim jesteś wychodku !!!!!!!!

Głosowałam na PiS a teraz

Głosowałam na PiS a teraz tego żałuję, znów da nam emerytom 13,14stke i co mi po tym jak chleb zaraz będzie po 10 złotych nie mówiąc o opłatach

Czy można w końcu wprowadzić

Czy można w końcu wprowadzić dyżury wieczorne dla strażników, żeby objeżdżali miasto i kontrolowali czym jest palone. Ja rozumiem że jest kryzys i nie każdego stać na dobry opał, ale wystarczy przejść się wieczorem po ulicach i poczuć smród ewidentnie palonych plastików i śmieci.

Słowo Jara się rzekło, byle

Słowo Jara się rzekło, byle nie oponami i słowo wcielone zostało w życie . Są tego pozytywy – jest szansa na obniżenie opłat za odpady segregowane bo ich liczba w worakach przed posesjami dyrastycznie spada z miesiaca na miesiąc.

Ci co palom byle co za rok

Ci co palom byle co za rok dwa będą musieli wymienić piece a kominy czyścić trzy razy w roku bo je teraz zajadom. Wyjdą na tym gorzej. Na zdrowie

Dobrze w czas gwizdki

Dobrze w czas gwizdki zamienione na dobro obywateli

Dokładnie jak wyżej  wpływy

Dokładnie jak wyżej  wpływy do budżetu  2015 r 280 mld  A w 2022 605 mld  gdzie podziewalo się 320 mld złotych  co roku za tamtej władzy? Podobno byliśmy kroplowka dla upadających zachodnich firm, tak tylko zapytam gdzie jest dzisiaj firma airberlin albo konsorcjum produkujące carakale.Ach nie przecież te pieniądze szły na podwyżki dla emerytów 2.5 złotego rocznie na podwyższenie wieku emerytalnego, na likwidację polskiego przemyslu A najnizsza  krajowa to była potęgą wynosiła 1200 zł  i płacono 5 zł za godzinę  A Polacy Dyjak i za parę euro na szparagach 

Ty możesz tomzik z tym drugim

Ty możesz tomzik z tym drugim przybłęda  takie bzdury opowiadać wyborcom platformy bo oni jeszcze takie bajki łykaja  wybitnego ekonomisty „piniendzy nie ma I nie bedzie” wpływy do budżetu sięgały 600 mld zł jak jeszcze nie było inflacji A faktów oprócz tych twnowskich to nawet nie lizneliscie. KARUZELE vatovatowskie ? Pamiętamy. Załóż  sobie reklamówka z biedronki na głowę to bedziesz wspolmierny z tymi wybitnymi economistami na zleceniu makreli.

wybawca !!!! ***** ***

wybawca !!!! ***** ***

Dokładnie, post wyzej 

Dokładnie, post wyzej  zawiera się cały program totalnej  łOPOSzycji dla Polski 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

W minioną sobotę blisko 200 osób świętowało ósme urodziny Fundacji Makowo. Podczas dyskoteki w tylu lat 80. prowadzono licytacje, z których dochód zostanie przeznaczony...

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama