Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Chcesz iść do dentysty na NFZ? W długą kolejkę wciśniesz się tylko z bólem

Tylko nieliczne przychodnie w powiecie świeckim mogą pochwalić się gabinetem stomatologicznym, w którym wykonywane są zabiegi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Dobre chociaż to, że osoby z bólem przyjmowane są poza kolejką.

Udostępnij
stoma-2

W naszym powiecie w stosunkowo najlepszej sytuacji są mieszkańcy gminy Świecie.

Miejsko-Gminna Przychodnia w Świeciu ma największy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na usługi stomatologiczne.

Gwarantuje on cztery etaty dentystyczne. Faktycznie lekarzy jest jednak więcej, ponieważ większość pracuje tylko na część etatu.

Reklama
Reklama

Niestety, w tej grupie dominują emerytowani stomatolodzy. To martwi Beatę Sternal-Wolańczyk, dyrektora Miejsko-Gminnej Przychodni w Świeciu.

- Boję się, że gdy odejdą ci najbardziej doświadczeni stomatolodzy, trudno będzie ich zastąpić młodymi lekarzami, którzy wolą, znacznie bardzie opłacalną praktykę prywatną - przyznaje. - To właśnie dlatego małe wiejskie ośrodki mają takie problemy z pozyskaniem stomatologa. Nawet na część etatu.

Brak rejonizacji sprawia, że z usług dentystycznych w Świeciu korzysta wielu mieszkańców nie tylko ościennych gmin powiatu świeckiego, ale też z Chełmna czy Grudziądza.

Reklama
Reklama

Podobnie jest w innych przychodniach, gdzie przyjmuje stomatolog. Na tym tle wyróżniają się gminy Jeżewo i Drzycim, które mogą pochwalić się stomatologami przyjmującymi bezpłatnie na fundusz.

Nie oznacza to jednak braku kolejek. Zarówno w Świeciu, Jeżewie, jak i w Drzycimiu wizyty rozpisane są już na kilka miesięcy naprzód. W kolejkę mogą się wcisnąć tylko osoby z bólem zęba.

Wbrew dość powszechnej opinii na temat małej liczby zabiegów wykonywanych w świeckiej "zielonej przychodni", dane za ostatnie miesiące zdają się temu przeczyć.

Reklama
Reklama

- W sierpniu poradnia stomatologiczna przyjęła 1048 pacjentów, a we wrześniu aż 1596 - wylicza Beata Sternal-Wolańczyk.

Dzięki dodatkowym funduszom przyznawanym przez gminę Świecie, na regularne przeglądy mogą liczyć wszyscy uczniowie szkół podstawowych.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wszystko fajnie tylko jak

Wszystko fajnie tylko jak dzwonisz od 6.55 i jesteś pierwszy na linii a Pani odbiera telefon i niestety nie ma dla Ciebie numerka!!! To można się  wku….! A na dzień to 3-4 miejsca to skąd ponad 1000 miesięcznie?

A kto by chciał patrzeć w

A kto by chciał patrzeć w zęby biedakom,gdzie co drugi do wyrwania jak mozesz brać za plombę 200 zł wzwyż …Czasy doktora Judyma już się skończyły. 

Okulisty też nie ma, kolejki

Okulisty też nie ma, kolejki do specjalistów świadczą o braku opieki zdrowotnej, mimo sporych obciążeń pracowniczych. Patologia – pierwsza wizyta u specjalisty – prywatna, następne już na NFZ i z krótkim terminem oczekiwania. Odczułam to na własnej skórze – sześć miesięcy oczekiwania do najgorszego specjalisty w mieście, znajoma – po pierwszej wizycie prywatnej u pani specjalistki – miesiąc, chociaż podobno nie ma miejsc do niej w najbliższym roku.

Reklama

Cóż z tego że przyjmują na

Cóż z tego że przyjmują na kasę chorych stomatolog to i tak jest porażka gdyż jak się zrobi prywatnie badanie to wyjdzie że się ma kilka lub kilkanaście zębów do zrobienia bo stomatolodzy w przychodni to porażka robią tylko na sztukę byle było zrobione i  statystyki podciągają 

Do lekarzy kolejki, do

Do lekarzy kolejki, do specjalisty czekaj kilka miesięcy a taki Sasin  czy Morawiecki  całe rodziny poupychane w spółkach skarbu państwa i prywatna opieka lekarska…a ciemnota powie: ale dajo  panie…takie dla ludzi są…

Senatorowie rzymscy mówili:

Senatorowie rzymscy mówili: by lud prosty Cię kochał, zabieraj po cichu a rozdawaj głośno 

Reklama

70 i 80 latkowie po tylu

70 i 80 latkowie po tylu latach płacenia składek czekają do dentysty 3, 4 godziny.A jak się dzwoni o 7:00to już nie ma miejsc. Wstyd! 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

Pod koniec lipca powinien zakończyć się remont drogi powiatowej w Terespolu (gmina Świecie).

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo