Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dlaczego KO i PiS tym razem nie mają kandydatów na burmistrza Świecia?

Może nieco zastanawiać fakt, że dwa największe ugrupowania polityczne w kraju tym razem nie wystawiły swoich kandydatów na burmistrza Świecia. Co miało wpływ na takie decyzje?

Udostępnij
Paweł Knapik z KO (po lewej) i Grzegorz Goral z PiS / Fot. Andrzej Bartniak

Koalicja Obywatelska współrządzi gminą Świecie wspólnie z Obywatelskim Porozumieniem Samorządowym, do którego należy burmistrz Krzysztof Kułakowski. W ramach tego sojuszu, Paweł Knapik z KO piastuje funkcję zastępcy burmistrza.

Niektórzy to właśnie jego widzieli w roli burmistrza.

- To prawda, że namawiano mnie do udziału w wyborach na burmistrza Świecia, ale nie zdecydowałem się na ten krok - mówi Paweł Knapik.

Reklama
Reklama

Powodów, jak dodaje, jest kilka.

- Pierwszy i najważniejszy jest taki, że uważam Krzysztofa Kułakowskiego za dobrego burmistrza. Jako gmina jesteśmy w trakcie realizacji kilku dużych inwestycji. Uważam, że powinien je dokończyć - zaznacza Paweł Knapik. 

Drugi powód, jak mówi, to pewna niezręczność, która by się pojawiła w momencie, gdyby Knapik ogłosił, że ma ochotę zastąpić Kułakowskiego, którego jest zastępcą.

Reklama
Reklama

- Jesteśmy najbliższymi współpracownikami - zwraca uwagę wiceburmistrz. - Rozpoczęcie kampanii wyborczej automatycznie wprowadziłoby do naszej relacji nieufność. To z kolei niekorzystnie skutkowałoby na funkcjonowanie gminy, a tego nie chcę - zaznacza.

Paweł Knapik będzie jednak aktywny w czasie trwającej kampanii, bo kandyduje do Rady Powiatu Świeckiego.

W radzie powiatu zasiada także Grzegorz Goral, szef lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama
Reklama

Nie brakuje osób, które zastanawiają  się, dlaczego partia z takim potencjałem nie wystawiła tym razem swojego kandydata na burmistrza Świecia?

- Braliśmy pod uwagę jedną kandydaturę, ale ostatecznie uznaliśmy, że tym razem skupimy się na wyborach do Rady Miejskiej w Świeciu i do Rady Powiatu Świeckiego. To jest nasz priorytet - wyjaśnia Grzegorz Goral.

Nie zdradza jednak nazwiska potencjalnego kandydata. Mówi, że skoro go ostatecznie nie zgłoszono, to nie warto na ten temat dyskutować.         

Reklama
Reklama

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Bo ten kandydat wystawił PiS i poszedł do Woźniaka ot cała tajemnica.

Rzeczowe podejście go tematu ze strony Koalicji Obywatelskiej. Podoba mi się taka otwartość i szczerość.

Przecież za pięć lat to Knapik wystartuje na burmistrza jako kandydat PO i OPS.
Jak wygra to Kułakowski zostanie jego zastępcą.
I to zdaje się najlepsza przyszłość dla tego miasta jaką teraz można sobie wyobrazić.
Jeszcze jak Paweł będzie radnym w powiecie i zastępcą burmistrza to w radzie powiatu też będzie, w zależności od liczby zdobytych mandatów, gwarantem trwania koalicji OPS i PO. I niech sobie trwa ta koalicja. I dobrze.
PiS leży na łopatkach, a w Świeciu to już utonął po prostu.
Pytanie tylko, gdzie ten miły chłopak od spisywania wodomierzy, co prowadził Nowoczesną w Świeciu? Tego mi brakuje, za nim tęsknię

Reklama

odpowiadam, bo PiS jak i PO źle się kojarzy.. ktoś zobaczy PO to od razu ucieknie do każdego innego. Więc lepiej nazwać to coś ze Świeciem w nazwie albo jak tam komu wygodniej, byle nie pis i po. Nawet jeżeli kandydujący popierają te partie

Nie zgadzam się z takim podejściem. Chowanie swoich poglądów, np. jak Woźniak związany przecież dawniej z PSL-em nie jest ok. Dla mnie ktoś kogo stać na odwagę mówienia o tym z kim się identyfikuje jest godny uwagi.

Tylko jedna partia ma boże poparcie. Od ludzi którzy odwrócił się od PiS Bóg też się odwróci. Zobaczcie

Reklama

Knapik nie nadaje się na burmistrza, ludzie go nie trawią, ani Ci z PO, ani z Pisu. Sliski typek

Oj, przeżyłam w urzędzie kilku zastępców burmistrza i powiem szczerze że akurat na niego mogłam zawsze liczyć i jest super przygotowany do tego czym się zajmuje.

Kułakowski na bilbordach ma haslo: czy wiesz że?
Przez wiele lat za kadencji T. Pogody i Kułakowskiego w Urzędzie Miejskim w Świecie działała zorganizowana grupa ludzi, która wyprowadzała pieniądze z miejskiej kasy?
Ponad 1mln zł którego do dziś nie odzyskano…

Reklama

Woźniak jak mu pasowało to był za PIS-em. Wystarczy poczytać jego wpisy na Facebooku z przed kilku lat jak sobie spijali śmietankę z dziubków z lokalnymi przedstawicielami PIS i całej tej przybudówki . Teraz PIS jest złe bo już nie jest przy korycie. Ale oczywiście bulwary na terenie zalewowym za kilka milionów złotych czy jakieś bezsensowne wieżyczki na diabelcach dalej są w obiegu. No nie można zapomnieć o tych „mieszkaniach” dla Świeckich niepracujących bo przecież im się należy -kolejny jego pomysł.

Panie Darku, a gdzie nowy dworzec kolejowy, gdzie projekt nowej magistrali kolejowej bliżej Świecia?

Czy Świecie stać na kolej? Dariusz Woźniak: Potrzeba będzie 300 milionów (art. 12 listopada 2019 Extraswiecie)

„Przywrócenie kolejowego połączenia pasażerskiego było jednym z punktów programu wyborczego Dariusza Woźniaka podczas jego ubiegłorocznej kampanii na burmistrza Świecia. Projekt ma swoich zwolenników i przeciwników wśród lokalnych samorządowców i mieszkańców.

Jesienią 2018 r. modernizacja linii Świecie-Terespol znalazła się nie tylko w programie wyborczym Woźniaka, ale też na liście rządowego programu Kolej Plus. W pierwotnej wersji zakładał on uruchomienie nowych lub przywrócenie zlikwidowanych połączeń na 20 odcinkach w kraju do 2023 r. Ale już teraz wiadomo, że będzie to trudne do zrealizowania.

– W przypadku Świecia bardziej realny termin to lata 2025-2030 – nawet Dariusz Woźniak nie wierzy w terminową realizację projektu.

W ubiegłym roku Dariusz Woźniak roztaczał taki plan: pociąg przejeżdżałby przez Terespol do Świecia, a potem wracał tą samą trasą i jechał dalej, w kierunku Gdańska lub Bydgoszczy. Nie trzeba by więc przesiadać się w Terespolu, żeby dotrzeć do miasta innym składem.

Do obsługi pasażerów powstałby terminal w okolicy ul. Wodnej lub starego dworca przy ul. Chełmińskiej. Wiązałoby się to z modernizacją istniejących już torów kolejowych i trakcji elektrycznej oraz budową nowego, krótkiego odcinka. Wtedy kandydat na burmistrza szcaował koszt inwestycji na około 30 mln zł.

W ciągu roku kwota się jednak zmieniła. I to bardzo. Ile wobec tego kosztowałaby modernizacja torów i trakcji elektrycznej na 4-kilometrowym odcinku?

– Nawet 300 mln zł – mówi Dariusz Woźniak.

Skąd ta suma?

– Tak jest zapisane w programie Kolej Plus – wyjaśnia. – Ta inwestycja rozwinie nasze miasto, dlatego powinniśmy zaangażować środki finansowe wszystkich samorządów, a więc gminy Świecie, powiatu i samorządu województwa.

Dariusz Woźniak ma jednak nową wizję przebiegu linii kolejowej.

– Wspólnie z radnymi miejskimi Prawa i Sprawiedliwości forsujemy zdecydowanie bardziej optymalny wariant włączenia naszego miasta bezpośrednio do magistrali kolejowej nr 131 na linii Gdańsk-Bydgoszcz – mówi – Proponujemy wybudowanie nowego odcinka linii kolejowej, który rozpoczynałby się za wiaduktem kolejowym w Kozłowie, a następnie biegł w kierunku obwodnicy Świecia. Na wysokości Górnych Marianek, po drugiej stronie obwodnicy, znajdowałby się nowy dworzec. Dalej nowa linia połączyłaby się gdzieś za Wyrwą z główną linią.

Jak argumentuje radny, wykluczyłoby to konieczność zmiany kierunku jazdy pociągów, a nowy dworzec w Świeciu znajdowałby się na głównej trasie Bydgoszcz- Gdańsk. Kursujące między tymi obydwoma miastami pociągi InterCity zatrzymywałyby zatem tylko w Świeciu i Tczewie.

Rząd zakłada, że 15 proc. kosztów programu Kolej Plus pokryją samorządy lokalne. W przypadku kolei w Świeciu ten udział – z prognozowanych 300 mln – wyniósłby więc około 45 mln zł.

– Trudno mi w tej chwili dyskutować o tak odległych planach – komentuje Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. – W tej chwili mamy bardziej realne problemy, jak niewystarczająca subwencja oświatowa i spadajace wpływy z podatku PIT, po ostatnich decyzjach finansowych rządu. Musimy z tego powodu szukać oszczędności na 2020 r.

Kułakowski przyznaje, że podchodzi sceptycznie do tych planów.

– A co jeśli inne samorządy dorzucą się tylko w niedużym stopniu do modernizacji linii kolejowej i większość kosztów spadnie na Świecie? Musielibyśmy przez kilka lat ograniczyć lub zupełnie zrezygnować z inwestowania w drogi, chodniki, szkoły, obiekty sportowe i rekreacyjne. Nie wyobrażam sobie tego – podkreśla.

Przeciwnikiem budowy kolei jest Tadeusz Pogoda, były wieloletni burmistrz Świecia, a obecnie radny sejmiku województwa.

– Jeśli nadejdą chudsze lata i gminie spadną dochody z podatków, będzie musiała się zadłużać, tylko po to, aby zbudować kolej dla 30 czy 50 osób dziennie, które będą z niej korzystać – przekonuje. – Obawiam się, że z tych 45 mln Świecie musiałoby wyłożyć 30 mln, albo jeszcze więcej. Podejrzewam, że gdybyśmy kupili elektycznego busa, aby nie zanieczyszczał środowiska i dowozili nimi te osoby za złotówkę ze Świecia na dworzec w Terespolu i z powrotem, to nie wydalibyśmy tak ogromnej kwoty nawet przez sto lat – dodaje Tadeusz Pogoda.

Dariusz Woźniak wylicza za to plusy: przyspieszenie rozwoju miasta, niższe koszty podróżowania mieszkańców dojeżdżających do pracy i na studia w Gdańsku i Bydgoszczy oraz turystów i przedsiębiorców, wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Świecia, czystsze środowisko.”

Przez 8 lat ile zostało zrealizowane z programu Kolej+ dotyczące tych planów? Dworzec w Laskowicach jak wygląda tak wyglądał, a były artykuły w kolejnych latach, które mówiły że Laskowice będą remontowane, na których lansowali się panowie z rządu, a tu jakieś fantasmagorie, że budowa nowej nitki, z dworcem w Świeciu?. Chcecie fantasty, który po 5 latach o powyższym już nie mówi? W końcu uprzytomnił sobie (na miesiąc przed wyborami), że najbliżej Świecia jest dworzec kolejowy w Terespolu i realne w najbliższej przyszłości 10-20 lat, żeby ten dworzec funkcjonował lepiej i zatrzymywało się więcej pociągów, w tym InterCity. Jakie są i czy są w ogóle szanse o tym nie mówi, czy ma jakieś analizy? Nie, żadnych liczb, analiz itp., które chociaż w jakimś stopniu potwierdzałyby te powyższe plusy dla mieszkańców. Jeżeli stacja w Terespolu miałaby zyskać na znaczeniu, to Laskowice musiałyby iść w odstawkę, bo szybkie pociągi nie będą stawać co 10 minut. Realne? 8 lat rządów jedynie p… i s… i nic ten kandydat nie załatwił, słabiutko…

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W miniony wtorek wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej w Warlubiu zderzył się na łuku drogi z oplem corsą. Samochodem osobowym podróżowały dwie osoby.

Wiadomości

Policjanci z wydziału kryminalnego komendy powiatowej w Świeciu zatrzymali kolejnego mieszkańca miasta za posiadanie znacznej ilości narkotyków.

Wiadomości

Mieszkańcy Świecia otrzymali pierwszeństwo w zakupie dietetycznej mieszanki chlebowej Panarium.

Wiadomości

Do szpitala trafiło dwuletnie dziecko po tym, jak rodzice zauważyli, że otworzyło pudełko ze żrącą substancją.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Reklama
Reklama

Wiadomości

- Przyjąłem założenie, że w ciągu każdego miesiąca, oczywiście jeśli tylko pozwoli na to pogoda, będzie 100 patroli pieszych i 20 rowerowych - mówi...

Wiadomości

Postępują prace na modernizowanym placu zabaw koło orlika i Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Styl życia

Orkiestra Dęta Świecie była jednym z uczestników wielkiej, corocznej parady organizowanej przez Obywatelskie Stowarzyszenie Strzeleckie Iserlohn w Niemczech. W wydarzeniu biorą głównie udział zawodowe...

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

Nie ma takiego drugiego sklepu w Świeciu, który oferowałby aż 60 tys. artykułów. Mowa oczywiście o Centrum Handlowym Super City, które w piątek 26...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo