Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dobiega końca pierwszy etap remontu świeckiego zamku. W drugim pojawi się dach

Do końca roku powinny zakończyć się prace związane z odtwarzaniem sklepień gwiaździstych w miejscu dawnej kaplicy. Natomiast listopadzie przekonamy się, jaka firma będzie kontynuować prace w świeckim zamku, który na tym etapie odzyska dwuspadowy dach.

Udostępnij
remont-zamku-31

Od 1 września cała podziemna część zamku w Świeciu jest zamknięta. Ze względu na zimujące tam nietoperze, nie wolno prowadzić żadnych prac.    

Obecnie ekipa budowlana z bydgoskiej firmy Kontbud odtwarza sklepienia gwiaździste w miejscu dawnej kaplicy. Będą one niemal identyczne, jak te w refektarzu, gdzie 600 lat temu rycerze zakonni jadali posiłki.

- Myślę, że uporamy się z tym do końca roku i będziemy mogli z dumą pochwalić się efektami naszych starań - mówi Sebastian Pilch, kierownik robót na zamku.

Reklama
Reklama

Podobnie jak w refektarzu, który ostatnio zachwycił marszałka województwa, sklepienia zostaną pokryte zaprawą. O tym, w jaki sposób zostały wykonane, będą przypominać żebra sklepienne.

Natomiast w połowie listopada mają zostać otwarte oferty w przetargu na drugi etap remontu.

- Jego kluczowym elementem, który na zawsze odmieni wizerunek zamku, będzie nowy dach - wyjaśnia Ryszard Sadowski, kierownik Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu. - Dwuspadowa kopuła zostanie pokryta dachówką. Oprócz tego pojawią się krużganki. Zostanie też zagospodarowany zamkowy dziedziniec.

Reklama
Reklama

Wizualizacja zamku w czasach krzyżackich, na której widać dwuspadowy dach / grafika Paweł Moszczyński

Na razie trudno przewidzieć, kiedy całkowicie zakończy się remont zamku ze względu na specyfikę prac, podczas których trzeba odzworowywać historyczne detale obiektu.

Przebudowa zamku, kosztująca 10 mln zł (2,5 mln stanowi unijne dofinansowanie) trwa od kwietnia 2020 r. Po jej zakończeniu ma znajdować się tu m.in. Izba Regionalna Ziemi Świeckiej i sale wystawowe.

Reklama
Reklama

Miasto chce też zagospodarować teren wokół zamku: wytyczyć alejki do spacerów i jazdy na rowerze, zbudować plac zabaw, nasadzić zieleń.

Odtwarzanie sklepienia gwiaździstego w miejscu dawnej kaplicy / Fot. Andrzej Bartniak

a.bartniak@extraswiecie.pl

źródło grafiki: Izba Regionalna Ziemi Świeckiej

Udostępnij
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Pięknie będzie,  już nie mogę

Pięknie będzie,  już nie mogę się doczekać końca remontu !!!

Czy dach będzie z eternitu

Czy dach będzie z eternitu czy blachodachówka 

Wizualizacja piękna, tylko

Wizualizacja piękna, tylko czemu nie robimy odwzorowania 1:1 całości obiektu. Nie ma pieniędzy? Wydzierżawić prywatnemu przedsiębiorcy i byłby punkt na mapie taki jak Gniew. 

Reklama

No liczę iż spłaty też będą

No liczę iż spłaty też będą zainstalowane, troszkę oszczędności też się przyda. Mówię o fotowoltaicznej pokrywie dachu w dachówkach.

Tofik 85, przypominam, że

Tofik 85, przypominam, że zamek był swego czasu w dzierżawie prywatnej i pozyskane w ten sposób pieniądze miały wspierać odbudowę zamku. Jednak interes prywatny wziął górę i pożegnano dzierżawcę bo jego działania wpływały niekorzystnie na budowlę. Teraz rok za rokiem pięknieje i oby nic nie przeszkodziło spełnieniu planów, bo wizualizacje i plany zapierają dech w piersiach.

może któraś firma z Grupy GTU

może któraś firma z Grupy GTU Swiecie  – bo nadal działa prawda?w kilku miejscach jeszcze banery wiszą,było tyle w mediach i sprawa ucichła…

Reklama

coś mi się wydaje, że ta

coś mi się wydaje, że ta baszta od strony Wisły kiedy była płynęła na obecnym boisku do piłki nożnej nigdy nie istaniała. Raczej istaniała, ale od strony strzelinicy. tzn za piwnicami

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo