Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Działkowcy ze Świecia chwalą współpracę z gminą. Co konkretnie?

W gminie Świecie samorząd od lat dotuje działalność działkowców. Początkowo było to wsparcie w wysokości 80 tys. zł. Z roku na rok kwota rośnie. W 2024 r. to aż 220 tys. zł.

Udostępnij
Pieniądze od gminy są przeznaczane na poprawę infrastruktury i dostępności do ogrodów działkowych

W tym roku Rodzinne Ogrody Działkowe Cukrownik w Świeciu, dzięki 45 tys. zł dotacji od gminy, wykonają remont świetlicy oraz ułożą polbruk przed budynkiem. To tylko jedno z przedsięwzięć w tym roku na terenie ogrodów działkowych.

Tej i innych inwestycji nie udałoby się zrealizować, gdyby nie współpraca gminy i działkowców.

- Dotacja z budżetu gminy pokrywa około 75 proc. kosztów. Resztę dokładają działkowcy w ramach funduszu inwestycyjnego - wyjaśnia Jerzy Olszewski, prezes ROD Cukrownik. - W tym roku porozumieliśmy się z ROD Stokrotka, która na razie wstrzymała się z zagospodarowaniem środków ze względu na planowaną inwestycję drogową w tym rejonie. Kiedy będą gotowi, oddamy im część naszej dotacji – dodaje prezes.

Reklama
Reklama

W gminie Świecie działa dziewięć ogrodów działkowych.

Sześć z nich znajduje się na terenie starego miasta przy zamku, kolejny, ROD Relaks, koło cmentarza, ROD Stokrotka za byłą jednostką wojskową i duży ogród ROD Przylesie w Sulnówku.

W gminie Świecie samorząd od lat dotuje działalność działkowców. Początkowo było to wsparcie w wysokości 80 tys. zł. Z roku na rok kwota rośnie. W 2024 r. to aż 220 tys. zł. Dofinansowanie jest przeznaczane na poprawę infrastruktury i dostępności do ogrodów.

Reklama
Reklama
Adam Cieślak, przewodniczący kolegium prezesów

- Podczas kolegium prezesów ogrodów położonych w gminie Świecie rozmawiamy o potrzebach i priorytetach. Organizujemy również spotkanie z burmistrzem i dowiadujemy się, jakimi środkami będziemy dysponować, a następnie dokonujemy podziału. Każdy przedstawia, co chciałby zrobić i pytamy, czy burmistrz się na to zgadza — wyjaśnia Adam Cieślak, przewodniczący kolegium prezesów ogrodów działkowych z gminy Świecie.

Oświetlenie, ogrodzenie, drogi, parkingi, plac zabaw, rozprowadzenie wody, modernizacja infrastruktury elektrycznej - to wszystko w ostatnich latach udało się wykonać zarządcom ogrodów właśnie dzięki dotacjom z gminy Świecie.

Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia

- Wypracowaliśmy taki mechanizm współpracy, że poszczególne ogrody nie konkurują ze sobą o pieniądze – zauważa Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Każdy ma swoją część, proporcjonalną do wielkości ogrodu i z niej korzysta. Kiedy trzeba zrobić większe przedsięwzięcia ogrody zrzucają się na rzecz jednego, po to, by w kolejnym roku czy za dwa lata przeprowadzić u siebie jakąś większą inwestycję – dodaje burmistrz.

Reklama
Reklama

Pieniądze od miasta spowodowały, że również sami właściciele działek chętniej dokładają się do konkretnych przedsięwzięć.

Zaangażowanie samorządu w działalność rodzinnych ogrodów działkowych na terenie gminy Świecie zostało docenione we wrześniu 2023 r. podczas Okręgowych Dni Działkowca w Bydgoszczy.

Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia i Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia, odebrali od bydgoskiego okręgu Polskiego Związku Działkowców statuetki za troskę i wsparcie ogrodów działkowych.

Reklama
Reklama

- Cieszymy się, że władze widzą ogromne zalety działalności ogrodów - podkreśla Adam Cieślak. - Na utrzymanie ponad 110 hektarów zieleni miejskiej gmina co roku wydaje miliony złotych. Tymczasem ogrody są również płucami naszej gminy. To około 50 hektarów terenów zielonych. Stosunkowo niewielkimi nakładami gmina Świecie angażuje się w ich utrzymanie, a o zieleń dbają już sami działkowcy - podkreśla.

Rodzinne ogrody działkowe to nie tylko cenny element zielonej infrastruktury miast, ale i doskonałe miejsca do rozwoju inicjatyw społecznych, współpracy i relacji międzyludzkich.

Dotacje dla rodzinnych ogrodów działkowych w gminie Świecie w 2024 r.

Reklama
Reklama
 • ROD Relaks – 30 tys. zł
 • ROD Przylesie - 14 tys. zł
 • ROD Przylesie - 16 tys. zł
 • ROD Cukrownik - 30 tys. zł
 • ROD Cukrownik - 15 tys. zł
 • ROD Nadwiślany – 6,4 tys. zł
 • ROD Nadwiślany - 8,6 tys. zł
 • ROD Kopernik -  25 tys. zł
 • ROD Nad Wdą - 25 tys. zł
 • ROD Waltera - 15 tys. zł
 • ROD Związkowiec - 25 tys. zł
 • ROD Związkowiec - 10 tys. zł

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij

Komentarze (13)

 1. Xyz

  4 marca 2024 16:33

  I fałszowanie wyborów, żeby być przy korycie🙃

 2. Warga

  4 marca 2024 16:39

  Kogo to obchodzi

 3. Osoba X

  4 marca 2024 16:46

  To wszystko się zgadza zakłamane wybory. Nikt nowy nie wejdzie do zarzadu bo się wszystko wyda. Szczególnie na Związkowcu

  • Franek

   4 marca 2024 19:41

   No prezes Cukrownika zachowuje sie jakby był dowódcą w wojsku także chyba już czas na niego

 4. Maniek

  4 marca 2024 17:36

  Lepiej byłoby zaorać i zrobić tam luksusowe wysokie apartamenty po 30-35 m2. Tyle hekatrów i się marnuje. Ludzie mieliby widok na Wisłe, a podczas powodzi czuliby się jak nad morzem w cenie jak na terenie zalewowym! To wszystko da się zrobić

 5. Pf

  4 marca 2024 19:15

  Sfinansowano ze środków wyborczych OPS

 6. prezes

  4 marca 2024 20:33

  Wiadomość dla P. Franka
  Informuję, że rok 2024 jest czasem wyborów. Proponuję kandydować na funkcję prezesa i zostać kolejnym dowódcą tego okrętu, powodzenia.

  • Idzie nowe

   11 marca 2024 10:07

   Do pana prezesa. A dopuścicie kogoś nowego do władzy? Czy tak jak na związkowcu rozegracie, że zostają ci sami?

 7. UB-ek Stary

  4 marca 2024 21:51

  Boją się chłopcy Dariusza Woźniaka 🙂

  Dlatego kasują niewygodne komentarze.

 8. Działkowiec

  5 marca 2024 00:03

  To, że piszę o szambach na działkach to łamanie regulaminu.
  Kasują niewygodne komentarze.

 9. Anonim

  5 marca 2024 07:43

  Kontrole przeprowadzić bo dużo ludzi ma porobione szambo bez dna i idzie w grunt wszystko!

 10. Szambo

  5 marca 2024 11:41

  Działkowcy dla twojej wiadomości anonimie mają podpisane umowy ze zwikiem. Spójrz lepiej za okna na pola jak wylewają

 11. Riusz

  5 marca 2024 16:39

  Kampania to wszyscy się aktywują

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Na ratunek rzucono niemal maksymalne siły. Tuż przed godz. 19.00 w kierunku ulicy Łokietka w Świeciu pędziły wozy strażackie ze wszystkich kierunków.

Wiadomości

Nastolatka kierującego motocyklem bez prawa jazdy zatrzymali policjanci z posterunku w Dragaczu. Powiadomiona o zdarzeniu matka chłopca, przyjechała po niego na miejsce zdarzenia, tyle...

Wiadomości

Wygrana Rafała Pilarskiego jest sporym zaskoczeniem. Zarówno dla niego samego, jak i Zofii Topolińskiej, która piastowała urząd wójta od 1995 roku. Co ta zmiana...

Wiadomości

Dziś w grudziądzkim szpitalu zmarł wieloletni prezes stowarzyszenia diabetyków w Świeciu i radny gminy Świecie Zdzisław Lintowicz. Miał 70 lat.

Wiadomości

Komisariat Policji w Nowem zorganizował spotkanie adresowane do uczniów Zespołu Szkół w Nowem. Planujący związać się z to służbą mieli okazję przyjrzeć się pracy...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Na ratunek rzucono niemal maksymalne siły. Tuż przed godz. 19.00 w kierunku ulicy Łokietka w Świeciu pędziły wozy strażackie ze wszystkich kierunków.

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Nastolatka kierującego motocyklem bez prawa jazdy zatrzymali policjanci z posterunku w Dragaczu. Powiadomiona o zdarzeniu matka chłopca, przyjechała po niego na miejsce zdarzenia, tyle...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Wiadomości

Wygrana Rafała Pilarskiego jest sporym zaskoczeniem. Zarówno dla niego samego, jak i Zofii Topolińskiej, która piastowała urząd wójta od 1995 roku. Co ta zmiana...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama