Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Inwestor chce przebudować kamienicę przy Klasztornej i postawić dużo większą. Jest jednak haczyk [wizualizacje]

Jeśli inwestorowi uda się wcielić plany w życie, budynek przy ul. Klasztornej będzie wyróżniał się nie tylko wyglądem, ale też wysokością na tle innych w tej części Świecia.

Udostępnij
Wizualizacja nowego budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Klasztornej

W czerwcu do Urzędu Miejskiego w Świeciu wpłynął wniosek, adresowany do rady miejskiej, o ustalenie lokalizacji wielorodzinnej inwestycji mieszkaniowej przy ul. Klasztornej 29.

Spółka z Kruszyna pod Bydgoszczą zamierza przekształcić kamienicę w zupełnie nowy obiekt.

Inwestor chce zmienić skromną kamienicę w okazały budynek / Fot. Andrzej Bartniak

Budynek przy ul. Klasztornej 29 miałby mieć nie jedno piętro, jak dotychczas, ale trzy.

Na działce na jego tyłach powstałoby dodatkowo dwupiętrowe skrzydło mieszkalne i rekreacyjny teren zielony. Wjazd na teren posesji miałby znajdować się od ul. Średniej. Docelowo miałby powstać kompleks z 13-14 mieszkaniami i 2 lokalami usługowymi.

Czy inwestorowi uda się wcielić cały projekt w życie, tak jak sobie zaplanował, czy jednak będzie musiał dokonać w nim korekty?

Wszystko zależy od decyzji Rady Miejskiej w Świeciu.

- Rzecz w tym, że plan zagospodarowania przestrzennego zakłada w tej części miasta maksymalną wysokość zabudowy do dwóch pięter, a inwestor chce zbudować aż trzy piętra - wyjaśnia Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu.

W trakcie analizy wniosku urząd zamierza skontaktować się w sprawie przebudowy kamienicy przy ul. Klasztornej 29 m.in. z konserwatorem zabytków.

- Problemem może okazać się też brak parkingu dla mieszkańców, bo na działce jest na to za mało miejsca. A biorąc pod uwagę planowaną liczbę mieszkań, będzie to przynajmniej kilkanaście samochodów - wylicza Wiesław Ratkowski.

Inwestor wskazuje, że będą mogli oni korzystać z miejsc postojowych na ul. Średniej oraz w strefie płatnego parkowania na ul. Klasztornej.

Po analizie i opracowaniu, wniosek trafi w sierpniu lub we wrześniu pod obrady Rady Miejskiej w Świeciu. Jeśli radni zgodzą się na zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dopuszczającą zabudowę 3-piętrową, inwestor będzie miał zielone światło do przeprowadzenia inwestycji.

Mogą też jednak zdecydować, że ma być zachowana dotychczasowa, maksymalnie 2-piętrowa wysokość.

Wtedy spółka z Kruszyna albo będzie musiała skorygować swoje plany, albo zastanowić się, czy w ogóle chce je realizować.

Zobacz poniżej wizualizacje.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (22)

 1. Pieszy

  6 lipca 2023 11:45

  Fajny pomysł ja jestem na tak. W końcu coś się dzieje na starym mieście. Przecież na niektórych dachach jest jeszcze eternit! Na klasztornej to co druga kamienica jest do rozebrania a o kamienicy na Grzymisława 5 nie wspomnę. Od dwóch lat tynk leci z ścian na ulicę w CENTRUM MIASTA!! Może warto by było coś z tym zrobić Urzędzie Miasta??

  • Wanda

   6 lipca 2023 12:32

   A określ co ma zrobić z tym Urząd Miasta i dlaczego sądzisz, że to tam należy szukać rozwiązania tej sprawy?

 2. lolek

  6 lipca 2023 11:45

  Jeśli się zgodzą to będzie ewenement. Z drugiej strony – dlaczego Rada Miejska ma zdecydować się na wyższą zabudowę o jedną kondygnację niż dotychczas. 150 lat były max dwie kondygnacje i DLACZEGO właśnie teraz ma powstać ten potworek i po 150 latach należy zmieniać koncepcję zabudowy. Oby Rada Miejska nie szła w tym kierunku.

 3. myko

  6 lipca 2023 12:15

  Przerabiało się ważniejsze obiekty, cenniejsze dla historii miast i jakoś dało rade. Np stare pałace na hotele, budynki młynów na hotele czy mieszkania. W Świeciu pałac po właścicieli wód mineralnych też został mocno przerobiony.. a co dopiero taka kamienica na obuczu bez zadnej większej historii. Jak najbardziej remontować, powiększać. Będzie wyremontowane i nowe mieszkania.

 4. Mr Ox

  6 lipca 2023 12:21

  Jakieś 25 proc. kamienic w starej części Świecia nadaje się do wyburzenia i postawienia w tym miejscu czegoś ładniejszego. Zwykle nie maja one żadnej wartości historycznej natomiast przestrzeń jak najbardziej można dobrze wykorzystać zgodnie z dzisiejszymi potrzebami

 5. Pieszy

  6 lipca 2023 12:43

  Myślę że w urzędzie miasta pracują kompetentni ludzie którzy mogą zrobić z tym porządek ale z jakiś powodów im to nie przeszkadza chyba że sypiąca się kamienica w centrum miasta to taki new look dzisiejszych czasów. Jeżeli w urzędzie miasta nie potrafią takich spraw załatwić będzie trzeba dzwonić do prezydenta.

  • Lucek

   6 lipca 2023 23:41

   Haha

 6. Bartek

  6 lipca 2023 12:44

  Ooo nieroby na 500+ prowadzą dyskusje o milionowej inwestycji ,lecę do mikrofali wstawic popcorn i czytam dalej komentarze.

  • DNORYSPUPKA

   7 lipca 2023 00:04

   Spadaj do półtuska platwusowy cepie czytać dzieło O obrotach stref niemieckich

 7. Mieszkanka

  6 lipca 2023 12:52

  Jest wiele budynków, ktore nie mogły wprowadzic zadnych zmian w fasadzie budynku, dlaczego to mialby byc wyjatek? Czulabym sie poszkodowana, poniewaz nam nie pozwolono nawet podniesc poddasza, ani zalożyc paneli fotowoltaicznych, ze względu na to, iż budynek jest w strefie zabytkow

 8. Genek

  6 lipca 2023 15:01

  Taa i jeszcze parkować na średniej, niech spadają bo my mieszkańcy tam już nie mamy gdzie parkować.Wszyscy tam się pchają bo jest bezpłatny parking

 9. Janek

  6 lipca 2023 16:10

  Tylko, że na załączonym zdjęciu panie Redaktorze jest budynek przy ul. Klasztornej 25, a nie 29. Wystarczy powiększyć zdjęcie i zobaczyć numer. Kamienica pod numerem 29, posiada już w tej chwili cztery kondygnacje. Nie chcę być złośliwy, ale żeby taki błąd popełnić, to trzeba być ślepym.

  • Znający temat

   6 lipca 2023 18:23

   Puknij się w czoło. Sprawdź sobie w Google Street View jak ślepy jesteś.

  • kris

   6 lipca 2023 22:58

   bzdury piszesz

  • olo

   6 lipca 2023 23:00

   janek nie pij bo głupoty piszesz

 10. Kazik z rynku

  6 lipca 2023 22:18

  Zamiast się cieszyć i być wdzięczni że ktoś chce zainwestować w tak starą ruinę to robią jak zwykle pod górkę. Konserwator niech odpuści, a urząd zrobi wszystko żeby projekt inwestora doszedł do skutku. Jedna ruina zostanie odbudowana.

  • Obserwator

   7 lipca 2023 06:03

   Pomysł może i dobry. Ale deweloper dobrze się zastanowił budując taki nowoczesny budynek między smutnymi zaniedbanymi domami , to na pewno nie będą tzw czynszówki tylko dla ludzi z konkretną kasą ,a kto chciałby w takim otoczeniu mieszkać.Powinien być taki plan dla całej ulicy i nie tylko tej,jakie my mamy „zabytkowe” kamienice ? ,tylko tyle że są stare , ale swoją architekturą nic ciekawego nie przedstawiają.
   W Chełmnie też wbudowali nowe domy między kamienicami , super to wygląda,ale u nas jest niewiele takich ciekawych miejsc.

 11. InvestCSW

  7 lipca 2023 07:52

  Dwa miejsca postojowe dla jednego mieszkania. Na działce na którym stoi budynek. Tak samo z budową bloków.

 12. M.

  7 lipca 2023 16:28

  Super pomysł

 13. Kasia

  8 lipca 2023 07:25

  Niech inwestor zapłaci za zmianę mpzp i nareszcie będzie porządek na starym mieście. Garaż w hali pod mieszkaniami i po problemie.

 14. Tropiciel łajna

  8 lipca 2023 16:16

  Jezu jak te 14 rodzin będzie miało dodatkowe 14 psów to ta część miasta utonie w psich odchodach. Już ledwo idzie się poruszać, a co będzie po tej inwestycji osrane wszystko

 15. Krzysztof

  9 lipca 2023 16:49

  Dla niektórych osób, ta kamienica to kawał życia i miłe wspomnienia z dzieciństwa. Trzeba o tym pamiętać, jak się podejmuje dyskusję w przedmiocie !!!!!

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Reklama