Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Kto chce zasiąść w fotelu burmistrza Świecia? Tłoku na razie nie ma

Na razie tylko o jednej osobie wiadomo na pewno, że wystartuje w kwietniowych wyborach na burmistrza Świecia. Dwóch nie udziela jeszcze jednoznacznej odpowiedzi.

Udostępnij
Fot. 123RF

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Tego dnia będziemy wybierać radnych gmin, powiatu i sejmiku województwa, a także wójtów gmin oraz burmistrzów i prezydentów miast. W powiecie świeckim w przypadku wójtów i burmistrzów czeka nas dogrywka 21 kwietnia, jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50 proc. poparcia. Kto będzie ubiegał się o fotel burmistrza w Świeciu?

Nazwiska, które padają w rozmowach z lokalnymi samorządowcami, nie są zaskoczeniem. Przynajmniej do tej pory, bo na zgłaszanie kandydatów do komisji wyborczej jest czas do 14 marca. Całkiem możliwe więc, że poznamy wtedy nowe osoby.

Najczęściej na lokalnej "giełdzie nazwisk" mówi się o trzech kandydatach: obecnym burmistrzu Krzysztofie Kułakowskim, skarbniku powiatu i radnym gminy Dariuszu Woźniaku oraz o wiceburmistrzu Pawle Knapiku. Zdecydowaną chęć kandydowania zadeklarował dotąd tylko jeden z nich.

Reklama
Reklama
Paweł Knapik / Fot. Andrzej Bartniak

Paweł Knapik zastrzega, że to nic pewnego. Wiele będzie zależało od decyzji jego ugrupowania, czyli Platformy Obywatelskiej. Decyzję w tej sprawie podejmie w najbliższych dniach.

Wielu jako niemal pewnego kandydata wskazuje Dariusza Woźniaka. Co na to sam zainteresowany?

- Obecnie skupiamy się na budowie programu wyborczego oraz list do rady miejskiej. Chodzi o to, żeby mieszkańcy mieli urozmaicony wybór wśród znanych i cenionych osób, a także poznali naszą wizję rozwoju gminy - wyjaśnia Dariusz Woźniak. - W radzie od blisko pięciu lat działamy jako klub radnych z połączenia dwóch niepartyjnych komitetów pod szyldem Nasze Świecie Razem. Ta współpraca bardzo dobrze się układa, dlatego zdecydowaliśmy, że właśnie pod taką nazwą zgłosimy komitet wyborczy.

Reklama
Reklama
Dariusz Woźniak / Fot. Andrzej Bartniak

Co z kandydowaniem na burmistrza? - Nie zapadły jeszcze żadne decyzje. Czas na zgłoszenie upływa 14 marca, a więc mamy jeszcze ponad miesiąc. Po podjęciu decyzji poinformujemy mieszkańców - zapewnia Dariusz Woźniak.

Do tej pory jako jedyny z całej trójki chęć ubiegania się o to stanowisko zadeklarował tylko Krzysztof Kułakowski, obecny burmistrz.

- Zamierzam ubiegać się ponownie o urząd. W ciągu ostatnich lat udało się wiele zrobić. Remontujemy i rozbudowujemy drogi i ścieżki rowerowe. Oddaliśmy do użytku dzienny dom pomocy dla seniorów. Z myślą o osobach starszych urządzamy budynek przy ul. Wyszyńskiego. Kontynuujemy przebudowę zamku, czego efekty mieszkańcy mogą w ostatnim czasie oglądać na własne oczy - wylicza Krzysztof Kułakowski i dodaje: - Jest jednak sporo spraw, które chciałbym dokończyć w kolejnej kadencji.

Reklama
Reklama
Krzysztof Kułakowski / Fot. Andrzej Bartniak

Wśród nich burmistrz wymienia m.in. dokończenie inwestycji w Decznie, budowę rond na ulicy Sienkiewicza i Chmielniki wraz z łączącą je drogą, powstanie terenu rekreacji i wypoczynku koło zamku, rozbudowę żłobka na Mariankach.

- Lista jest długa i nie sposób wymienić teraz wszystkich inwestycji, które chciałbym przeprowadzić w najbliższych latach. Oczywiście to, czy tak się stanie, zależy od decyzji mieszkańców, którzy wezmą udział w wyborach - zastrzega burmistrz.

Przypomnijmy, że wszyscy trzej panowie stawali już w szranki w poprzednich wyborach.

Reklama
Reklama

W 2014 r. Dariusz Woźniak, zdobył 31 proc. poparcia. Przegrał jednak w pierwszej turze z Tadeuszem Pogodą, którego poparło 52 proc. wyborców.

Wybory w 2018 r. były o tyle szczególne, że z ubiegania się o reelekcję zrezygnował, po 28 latach, Tadeusz Pogoda. Jego miejsce na liście kandydatów z ramienia Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego zajął dotychczasowy zastępca, Krzysztof Kułakowski.

W pierwszej turze Krzysztof Kułakowski dostał prawie 47 proc. głosów, Dariusz Woźniak 27,4 proc, a Paweł Knapik 13,3 proc. Z racji tego, że żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50-procentowego poparcia, odbyła się druga tura. Zmierzyli się w niej dwaj kandydaci, którzy dostali najwięcej głosów. Na Kułakowskiego głosowało 64 proc. wyborców, a na Wożniaka 36 proc.

Reklama
Reklama

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (37)

  1. Mieszkaniec

    6 lutego 2024 08:54

    Czy któryś z kandydatów planuje przywrócić mieszkańcom swobody obywatelskie i zniesie nocną prohibicję?

    • marko

      6 lutego 2024 10:13

      Jak jesteś pijakiem i musisz w nocy biegać po alkohol to się lecz. Nikt rozsądny nie będzie popierał pijaństwa. Nawet pan Woźniak był za ograniczeniem sprzedaży do godz. 22.00 chociaż był to wniosek burmistrza.

  2. Świecianin

    6 lutego 2024 08:59

    No tak, najlepiej krytykować obecnego burmistrza i wytykać błędy, a żeby wejść w jego buty i wziąć odpowiedzialność to już nie ma chętnych. I dobrze bo obecny Burmistrz zrobił bardzo dużo dla naszej gminy i potrafi się merytorycznie i intelektualnie wypowiadać publicznie.

    • Kandydat na świra

      6 lutego 2024 09:28

      Jak to nie ma chętnych?
      Zapewniam, że się znajdą.

    • DlaSwiecia23

      6 lutego 2024 12:21

      To nie o to chodzi. OPS stworzył sobie monopol na wladzę, skutecznie ją betonując. Po drodze były już wybory z kontrowersyjnym remisem, o ktorym wiadomo, że remisem nie był. To punkt zwrotny dla Świecia. Ludzie zauwazyli, ze u nas trudno jest wygrac nawet zdobywajac wiecej glosów. Pograzylismy się w marazmie, jak na miasto o takim potencjale. Maja swoja gazetke, swoj portal informacyjny. Trudno to przebic.

  3. ..

    6 lutego 2024 09:08

    Panie Darku mam nadzieję że wystartuję pan i zrobi porządek z tym bałaganem!!! Śmiesznymi zakazami itd! Trzeba słuchać ludzi a nie lobbystów!!!!! Trzymam kciuki! Dużo ludzi za panem!

    • Ali Baba

      6 lutego 2024 09:16

      Obojętnie kto będzie burmistrzem i tak nic się nie zmieni

    • Pani Prawda

      6 lutego 2024 09:25

      To myślisz, że Woźniak nie głosował za prohibicją? Zerknij na wyniki głosowań bo sobie dajesz wmówić bzdury.

  4. Waldemar F

    6 lutego 2024 09:17

    Te wybory wygra Pan Woźniak. Rozliczyć trzeba niegospodarność, marnotrawstwo i nieudolnie prowadzoną inwestycję w Decznie, za którą odpowiada Pan Kułakowski.

  5. Ela

    6 lutego 2024 09:32

    Najlepiej przygotowany i najbardziej merytoryczny jest zdecydowanie Knapik, ale jeśli wystartuje to i tak odpadnie, bo druga tura to powtórka przed lat czyli Kułakowski – Woźniak. Wówczas wygrywa Kułakowski, który ma spore doświadczenie i jest bardzo sympatyczny. Woźniak niestety jest bardzo zadufany w sobie i zbyt bardzo chce do koryta się dostać, więc ludzie go nie poprą. Pytanie czy nie objawi się jeszcze ktoś ciekawy z PiSu? Raczej też bez szans nawet na wejście do drugiej tury, ale by mógł zamieszać.

  6. Rezerwa

    6 lutego 2024 09:33

    A ja zagłosuję na tego co wspomni i zrealizuje bezpieczeństwo ludzi w Świeciu i przygotuje , odnowi , może i zainwestuje w budowę schronów. Wojna się zbliża dużymi krokami z tego co słychać i widać, ostatnio już pół świata o tym mówi

  7. olo

    6 lutego 2024 09:56

    I tak Kułakowski wygra

    • Kukuku

      6 lutego 2024 12:07

      Kułak musi odejść!!! Nie radzi sobie z niczym czyli zwyczajnie się nie nadaje.

  8. Świeciak1

    6 lutego 2024 09:59

    będę głosował za kandydatem na burmistrza który w końcu odważy się zlikwidować straż miejską, zatrudnić w to miejsce dodatkowego kierowcę dla urzędu a resztę etatów panów strażników przenieść do Policji, wprowadzić w końcu piesze nocne patrole w miejscach gdzie gromadzi się pijana młodzież i można wtedy zlikwidować zakaz sprzedaży alkoholu po 22. będę głosował na kogoś to sprawi że z basenu będzie możliwość korzystać normalnie a nie z jednego wolnego toru bo reszta zajęta przez szkółki pływackie i tory wolne między 6 rano a 8 i między 20:30 do zamknięcia basenu. Zagłosuję za kimś kto odważy się ukarać osobę odpowiedzialną i nadzorującą pracę pań księgowych „na dorobku”, kogoś kto rozliczy problemy z niewykonanymi w czasie inwestycjami, ludzi odpowiedzialnych za nadzór tych inwestycji, za kimś kto będzie budził respekt wśród pracowników i szacunek a nie kimś kto będzie „krzysiem” i jeszcze mógłbym trochę powymieniać…

    • swieciak3

      6 lutego 2024 13:32

      i wtedy policja wg ciebie będzie się zajmować bałaganem w mieście, wyrzuconymi śmieciami, policja będzie łapała bezpańskie i pańskie psy, będzie nimi się zajmowała, będzie interweniować także do innych zwierząt, ptaków, jeży, kotów, łabędzi, będzie sprawdzała źle zaparkowane pojazdy, zastawienia bram bo ktoś nie może wyjechać, będzie gasić pożary na rynku w sylwestra bo wg opinii publicznej co niektórych tylko policja była na miejscu a nie straż miejska, będzie szybko reagować na głupotę młodzieży podczas gdy był kradziony defibrylator przy szkole,który dzięki strażnikom został odzyskany, będzie zabezpieczała wszystkie imprezy w mieście, przemarsze, będzie codziennie stała rano przy jakiejś szkole gdy dzieciaki idą do szkoły, i wiele wiele innych czynności i to ma robić policja ???!!! Młodzież ? a co ma robić młodzież, musi się gromadzić żeby pogadać, popić, powygłupiać się, taka jest natura młodzieży, tak było jest i będzie, nie będą siedzieć cicho każdy w swoim domu, nie mają gdzie się wybawić bo nie ma dobrej dyskoteki w naszym mieście to co mają robić, a to że nie ma patroli na miejscu to nie oznacza że nie są obserwowani przez kamery, jaki policjant będzie wysłany do grupy młodzieży i będzie ich pilnował przez kilka godzin i chodził za nimi czy aby nie zniszczą czegoś, nikt nie jest w stanie tego upilnować.
      Mamy taki a nie inny basen i tego nikt nie zmieni, mają szkółki pływackie to chyba dobrze że inny chcą się uczyć pływać no a jaśnie panu się nie podoba bo nie może spokojnie o której chce sobie popływać, no bo to basen powinien czekać na jaśnie pana a nie odwrotnie. –litości–

      nie chce już mi się opisywać dalszych kwestii, zastanów się o czym ty piszesz, twoje wymysły są nie realne w naszym świecie.

      • Swieciak4

        6 lutego 2024 15:30

        swieciak3 widze ze prawda boli co? ale taka rola urzednikow, bronic swojego za wszelka cene

      • adiadi

        6 lutego 2024 15:55

        swieciak3 zupełnie nie masz pojęcia o czym piszesz
        zapraszam nad duży blankusz w wiosenny, letni i jesienny wieczór, to co robi tam ta młodzież która według Ciebie musi się wybawić to nic innego jak zatruwanie życia tamtejszym mieszkańcom i to pod czujnym okiem policji która nie kara w żaden sposób biesiadującej, pijanej w 4 d… i ćpającej tam młodzieży. rano teren wygląda jak pobojowisko, rozbite butelki porzucone woreczki strunowe a zwierzęta na blankuszu pływają wśród powrzucanych śmieci, aż chciałoby się zadzwonić po straż miejską ale czekaj czekaj przecież oni nie pracują chyba w weekendy… może monitoring coś nagrał – a nie sorki kamera akurat miała awarię albo była odwrócona w drugą stronę. A właśnie co do pracy straży miejskiej to powiem szczerze że nie widziałem ich już nie wiem od kiedy na patrolu, żeby stali przy szkole to już zupełnie nie więc chyba żyje w jakimś innym Świeciu…
        co do basenu to czy się to komuś podoba czy nie powinien on być dostępny dla wszystkich i szczerze mówić guzik obchodzi mnie to czy ktoś akurat chce się uczyć pływać, czemu woogóle powinno mnie to obchodzić? płacę podatki, płacę za pobyt i nie mam możliwości zrelaksować się a wystarczą po prostu dobre chęci i można pogodzić wszystko i wszystkich.

        • swieciak3

          6 lutego 2024 17:20

          i likwidacja straży miejskiej ma to wszystko zmienić ?, to po tym co piszesz to policje też trzeba zlikwidować bo sobie nie dają rady. no niech policja ci wysprząta blankusz hahah

          • boryna

            7 lutego 2024 05:53

            widzę że ciężko z myśleniem… napisane było że policja nie kara rozrabiającej młodzieży ale samo pokazanie się policji i radiowozu od razu skutkuje powiedzmy to „normalnym” zachowaniem, więc zwiększone etaty policji z zasobów straży miejskiej i większe uprawnienia strażników oraz ich zaznaczam „piesze” patrole przyczyniłyby się do poprawy tego stanu, zwłaszcza jakby te spacery odbywały się w newralgicznych miejscach

  9. wiesiek

    6 lutego 2024 10:09

    myślę że wiceburmistrz dostanie propozycję objęcia dalej funkcji wiceburmistrza a po następnej kadencji role się odwrócą i to obecny burmistrz będzie wiceburmistrzem a obecny wiceburmistrz namaszczony zostanie na burmistrza, oczywiście te plany może pokrzyżować ewentualny powrót naszej pani poseł której notowania w walce o fotel burmistrza znacząco wzrosły więc robi się ciekawie

  10. mieszkaniec powiatu

    6 lutego 2024 10:15

    Uważam że stanowisko burmistrza byłoby pięknym zwieńczeniem kariery pana Jerzego Wójcika.

  11. Jelcz Ogórek

    6 lutego 2024 10:27

    Hasło na tegoroczne wybory: „AUTOBUS OPS – DO ZAJEZDNI”

  12. Andy

    6 lutego 2024 10:36

    Kto za kandydaturą Sasina…?

  13. tomczyk

    6 lutego 2024 11:27

    Moim zdaniem właściciel siłowni pod stokrotką powinien wystartować jest bardzo przedsiębiorczy i sobie nie pozwoli wejść na głowę. Pozdrawiam

    • do tomczyk

      6 lutego 2024 11:51

      a co ma piernik do wiatraka?

      Pan z siłowni, bardzo przedsiębiorczy, zwłaszcza w sprawie oszczędnego ogrzewania 🙂

  14. Weis

    6 lutego 2024 12:54

    Rozliczyć deczno i reorganizacja straży miejskiej! Dwa postulaty które pozwolą wygrać wybory.

  15. Pokemon

    6 lutego 2024 13:18

    Panie Burmistrzu czym się Pan chwali przed wyborami niech się Pan zastanowi czego nie zrobiłem zrujnowałem dworzec autobusowy kilka kursów do Bydgoszczy w niedziele żadnego następnie jakich macie lekarzy specjalistów ludzie muszą szukać dalej lekarzy specjalistów prywatnie bo tak to umierają czekając ponad rok w kolejce. Panie Woźniak zadowolony jest Pan ze szpitala w Świeciu pacjęci mówią nigdy do Świecia Pytam dlaczego razem ze starostą i tą całą świtą nie umiecie rozwiązać tych problemów a jest ich jeszcze więcej.

    • Marta

      6 lutego 2024 14:36

      To przerażające, że takie Pokemony mają prawo wyborcze. Ludzie, którzy o niczym nie mają pojęcia, a zbierają głos. Dla jasności
      – Dworzec nie należy już nawet do PKS. Nieruchomość dawno temu kupił deweloper z Torunia. Gminie nic do tego co się tam dzieje. To własność prywatna. Chciałbyś żeby burmistrz ci dyktował na jaki kolor masz pomalować ściany w mieszkaniu?
      – Szpital – pakiet większościowy ma prywatna firma z Czech. Coś do powiedzenia może mieć ewentualnie POWIAT, ale nie Gmina Świecie.
      – Leczenie specjalistyczne nie nie POZ.

  16. ciekawy

    6 lutego 2024 16:05

    Extraświecie pytanie do Was może zadacie pytanie kandydatom na stanowisko burmistrza jakie plany mają co do straży miejskiej? Czy udajemy że nie ma tematu?

  17. Dominika

    6 lutego 2024 17:14

    Świecie potrzebuje gospodarza a nie oczekiwaczy na koperty Bartne czy z Mondeowe..

  18. Lolo

    6 lutego 2024 18:14

    Byle nikt z nadania pogodeusza co poszedł z lewakami do urzędu województwa. Czyli byle nie kulak i knap

  19. Emeryt

    6 lutego 2024 18:21

    Były Prezes kombinatu wszystkich by zdeklasował

  20. mbubu

    6 lutego 2024 23:08

    To prawda, że jak już Polska przyjmie imigrantów z Afryki to tam gdzie rządzi PO to dadzą im mieszkania komunalne z pierwszeństwem przed obywatelami gmin? mały skandal

  21. Tony

    7 lutego 2024 10:57

    Ale z tym basenem to jest prawda, spójrzcie sobie na grafik. Tam są małe szanse żeby np. po pracy „wbić się” w tor na basenie sportowym bo są cały czas rezerwacje szkółek pływackich…masakra. Nawet na części rekreacyjnej czasami jest połowa zajęta…dramat.

  22. Adam

    7 lutego 2024 14:57

    Knapik i Kułakowski = zaginione pieniędze. Jedyny słuszny wybór to Woźniak

  23. Ftoj