Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Kto chce zasiąść w fotelu burmistrza Świecia? Tłoku na razie nie ma

Na razie tylko o jednej osobie wiadomo na pewno, że wystartuje w kwietniowych wyborach na burmistrza Świecia. Dwóch nie udziela jeszcze jednoznacznej odpowiedzi.

Udostępnij
Fot. 123RF

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Tego dnia będziemy wybierać radnych gmin, powiatu i sejmiku województwa, a także wójtów gmin oraz burmistrzów i prezydentów miast. W powiecie świeckim w przypadku wójtów i burmistrzów czeka nas dogrywka 21 kwietnia, jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50 proc. poparcia. Kto będzie ubiegał się o fotel burmistrza w Świeciu?

Nazwiska, które padają w rozmowach z lokalnymi samorządowcami, nie są zaskoczeniem. Przynajmniej do tej pory, bo na zgłaszanie kandydatów do komisji wyborczej jest czas do 14 marca. Całkiem możliwe więc, że poznamy wtedy nowe osoby.

Najczęściej na lokalnej "giełdzie nazwisk" mówi się o trzech kandydatach: obecnym burmistrzu Krzysztofie Kułakowskim, skarbniku powiatu i radnym gminy Dariuszu Woźniaku oraz o wiceburmistrzu Pawle Knapiku. Zdecydowaną chęć kandydowania zadeklarował dotąd tylko jeden z nich.

Reklama
Reklama
Paweł Knapik / Fot. Andrzej Bartniak

Paweł Knapik zastrzega, że to nic pewnego. Wiele będzie zależało od decyzji jego ugrupowania, czyli Platformy Obywatelskiej. Decyzję w tej sprawie podejmie w najbliższych dniach.

Wielu jako niemal pewnego kandydata wskazuje Dariusza Woźniaka. Co na to sam zainteresowany?

- Obecnie skupiamy się na budowie programu wyborczego oraz list do rady miejskiej. Chodzi o to, żeby mieszkańcy mieli urozmaicony wybór wśród znanych i cenionych osób, a także poznali naszą wizję rozwoju gminy - wyjaśnia Dariusz Woźniak. - W radzie od blisko pięciu lat działamy jako klub radnych z połączenia dwóch niepartyjnych komitetów pod szyldem Nasze Świecie Razem. Ta współpraca bardzo dobrze się układa, dlatego zdecydowaliśmy, że właśnie pod taką nazwą zgłosimy komitet wyborczy.

Reklama
Reklama
Dariusz Woźniak / Fot. Andrzej Bartniak

Co z kandydowaniem na burmistrza? - Nie zapadły jeszcze żadne decyzje. Czas na zgłoszenie upływa 14 marca, a więc mamy jeszcze ponad miesiąc. Po podjęciu decyzji poinformujemy mieszkańców - zapewnia Dariusz Woźniak.

Do tej pory jako jedyny z całej trójki chęć ubiegania się o to stanowisko zadeklarował tylko Krzysztof Kułakowski, obecny burmistrz.

- Zamierzam ubiegać się ponownie o urząd. W ciągu ostatnich lat udało się wiele zrobić. Remontujemy i rozbudowujemy drogi i ścieżki rowerowe. Oddaliśmy do użytku dzienny dom pomocy dla seniorów. Z myślą o osobach starszych urządzamy budynek przy ul. Wyszyńskiego. Kontynuujemy przebudowę zamku, czego efekty mieszkańcy mogą w ostatnim czasie oglądać na własne oczy - wylicza Krzysztof Kułakowski i dodaje: - Jest jednak sporo spraw, które chciałbym dokończyć w kolejnej kadencji.

Reklama
Reklama
Krzysztof Kułakowski / Fot. Andrzej Bartniak

Wśród nich burmistrz wymienia m.in. dokończenie inwestycji w Decznie, budowę rond na ulicy Sienkiewicza i Chmielniki wraz z łączącą je drogą, powstanie terenu rekreacji i wypoczynku koło zamku, rozbudowę żłobka na Mariankach.

- Lista jest długa i nie sposób wymienić teraz wszystkich inwestycji, które chciałbym przeprowadzić w najbliższych latach. Oczywiście to, czy tak się stanie, zależy od decyzji mieszkańców, którzy wezmą udział w wyborach - zastrzega burmistrz.

Przypomnijmy, że wszyscy trzej panowie stawali już w szranki w poprzednich wyborach.

Reklama
Reklama

W 2014 r. Dariusz Woźniak, zdobył 31 proc. poparcia. Przegrał jednak w pierwszej turze z Tadeuszem Pogodą, którego poparło 52 proc. wyborców.

Wybory w 2018 r. były o tyle szczególne, że z ubiegania się o reelekcję zrezygnował, po 28 latach, Tadeusz Pogoda. Jego miejsce na liście kandydatów z ramienia Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego zajął dotychczasowy zastępca, Krzysztof Kułakowski.

W pierwszej turze Krzysztof Kułakowski dostał prawie 47 proc. głosów, Dariusz Woźniak 27,4 proc, a Paweł Knapik 13,3 proc. Z racji tego, że żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50-procentowego poparcia, odbyła się druga tura. Zmierzyli się w niej dwaj kandydaci, którzy dostali najwięcej głosów. Na Kułakowskiego głosowało 64 proc. wyborców, a na Wożniaka 36 proc.

Reklama
Reklama

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
37 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Czy któryś z kandydatów planuje przywrócić mieszkańcom swobody obywatelskie i zniesie nocną prohibicję?

No tak, najlepiej krytykować obecnego burmistrza i wytykać błędy, a żeby wejść w jego buty i wziąć odpowiedzialność to już nie ma chętnych. I dobrze bo obecny Burmistrz zrobił bardzo dużo dla naszej gminy i potrafi się merytorycznie i intelektualnie wypowiadać publicznie.

Panie Darku mam nadzieję że wystartuję pan i zrobi porządek z tym bałaganem!!! Śmiesznymi zakazami itd! Trzeba słuchać ludzi a nie lobbystów!!!!! Trzymam kciuki! Dużo ludzi za panem!

Reklama

Te wybory wygra Pan Woźniak. Rozliczyć trzeba niegospodarność, marnotrawstwo i nieudolnie prowadzoną inwestycję w Decznie, za którą odpowiada Pan Kułakowski.

Najlepiej przygotowany i najbardziej merytoryczny jest zdecydowanie Knapik, ale jeśli wystartuje to i tak odpadnie, bo druga tura to powtórka przed lat czyli Kułakowski – Woźniak. Wówczas wygrywa Kułakowski, który ma spore doświadczenie i jest bardzo sympatyczny. Woźniak niestety jest bardzo zadufany w sobie i zbyt bardzo chce do koryta się dostać, więc ludzie go nie poprą. Pytanie czy nie objawi się jeszcze ktoś ciekawy z PiSu? Raczej też bez szans nawet na wejście do drugiej tury, ale by mógł zamieszać.

A ja zagłosuję na tego co wspomni i zrealizuje bezpieczeństwo ludzi w Świeciu i przygotuje , odnowi , może i zainwestuje w budowę schronów. Wojna się zbliża dużymi krokami z tego co słychać i widać, ostatnio już pół świata o tym mówi

Reklama

I tak Kułakowski wygra

będę głosował za kandydatem na burmistrza który w końcu odważy się zlikwidować straż miejską, zatrudnić w to miejsce dodatkowego kierowcę dla urzędu a resztę etatów panów strażników przenieść do Policji, wprowadzić w końcu piesze nocne patrole w miejscach gdzie gromadzi się pijana młodzież i można wtedy zlikwidować zakaz sprzedaży alkoholu po 22. będę głosował na kogoś to sprawi że z basenu będzie możliwość korzystać normalnie a nie z jednego wolnego toru bo reszta zajęta przez szkółki pływackie i tory wolne między 6 rano a 8 i między 20:30 do zamknięcia basenu. Zagłosuję za kimś kto odważy się ukarać osobę odpowiedzialną i nadzorującą pracę pań księgowych „na dorobku”, kogoś kto rozliczy problemy z niewykonanymi w czasie inwestycjami, ludzi odpowiedzialnych za nadzór tych inwestycji, za kimś kto będzie budził respekt wśród pracowników i szacunek a nie kimś kto będzie „krzysiem” i jeszcze mógłbym trochę powymieniać…

myślę że wiceburmistrz dostanie propozycję objęcia dalej funkcji wiceburmistrza a po następnej kadencji role się odwrócą i to obecny burmistrz będzie wiceburmistrzem a obecny wiceburmistrz namaszczony zostanie na burmistrza, oczywiście te plany może pokrzyżować ewentualny powrót naszej pani poseł której notowania w walce o fotel burmistrza znacząco wzrosły więc robi się ciekawie

Reklama

Uważam że stanowisko burmistrza byłoby pięknym zwieńczeniem kariery pana Jerzego Wójcika.

Hasło na tegoroczne wybory: „AUTOBUS OPS – DO ZAJEZDNI”

Kto za kandydaturą Sasina…?

Reklama

Moim zdaniem właściciel siłowni pod stokrotką powinien wystartować jest bardzo przedsiębiorczy i sobie nie pozwoli wejść na głowę. Pozdrawiam

Rozliczyć deczno i reorganizacja straży miejskiej! Dwa postulaty które pozwolą wygrać wybory.

Panie Burmistrzu czym się Pan chwali przed wyborami niech się Pan zastanowi czego nie zrobiłem zrujnowałem dworzec autobusowy kilka kursów do Bydgoszczy w niedziele żadnego następnie jakich macie lekarzy specjalistów ludzie muszą szukać dalej lekarzy specjalistów prywatnie bo tak to umierają czekając ponad rok w kolejce. Panie Woźniak zadowolony jest Pan ze szpitala w Świeciu pacjęci mówią nigdy do Świecia Pytam dlaczego razem ze starostą i tą całą świtą nie umiecie rozwiązać tych problemów a jest ich jeszcze więcej.

Extraświecie pytanie do Was może zadacie pytanie kandydatom na stanowisko burmistrza jakie plany mają co do straży miejskiej? Czy udajemy że nie ma tematu?

Świecie potrzebuje gospodarza a nie oczekiwaczy na koperty Bartne czy z Mondeowe..

Byle nikt z nadania pogodeusza co poszedł z lewakami do urzędu województwa. Czyli byle nie kulak i knap

Były Prezes kombinatu wszystkich by zdeklasował

To prawda, że jak już Polska przyjmie imigrantów z Afryki to tam gdzie rządzi PO to dadzą im mieszkania komunalne z pierwszeństwem przed obywatelami gmin? mały skandal

Ale z tym basenem to jest prawda, spójrzcie sobie na grafik. Tam są małe szanse żeby np. po pracy „wbić się” w tor na basenie sportowym bo są cały czas rezerwacje szkółek pływackich…masakra. Nawet na części rekreacyjnej czasami jest połowa zajęta…dramat.

Knapik i Kułakowski = zaginione pieniędze. Jedyny słuszny wybór to Woźniak

Czas na zmiany! Czas skończyć z pseudodworcem, pseudobasenem, pseudoDeczno, pseudorynek, pseudoDużyRynek, pseudosłużba zdrowia, pseudoedukacja…To miasto nic nie idzie do przodu. Nawet ronda zaczęli budować z 20-letnim opóźnieniem

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo