Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Miasta się wyludniają. Jak wypada na tym tle Świecie?

W województwie kujawsko-pomorskim jest tylko jedno miasto, które w ciągu ostatnich dwóch dekad zwiększyło liczbę mieszkańców. Nie jest nim Świecie, ale jak wynika z danych GUS, w porównaniu z innymi miastami w regionie, nie jest u nas najgorzej.

Udostępnij
zawitowski

Dane podane w zestawieniu portalu Polska w liczbach pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego. Obrazują sytuację z końca 2002 i 2021 r.

Jak podaje portal Polska w liczbach, w ciągu ostatnich kilkunastu lat problem spadku liczby mieszkańców dotyczy większości miast w kraju.

Główne przyczyny to migracja ludności do miejscowości podmiejskich, ujemny przyrost naturalny oraz emigracja zagraniczna.

Reklama
Reklama

W latach 2002-2021 liczba mieszkańców Świecia spadła o 2,5 procent, z 25 889 do 25 236, a więc o 653 osoby.

- Wielu mieszkańców przeniosło się z bloków do domów jednorodzinnych we wsiach w pobliżu Świecia. Sporo mieszkańców wyjechało też za granicę lub do większych miast w poszukiwaniu lepszej pracy lub bardziej odpowiadającej ich kwalifikacjom. Z drugiej strony, w mieście powstaje wiele nowych budynków wielorodzinnych stawianych przez prywatne firmy, co wpływa na zmniejszenie tego ujemnego bilansu – argumentuje Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Zdaniem Krzysztofa Kułakowskiego, mimo to, Świecie, wciąż jest atrakcyjnym rynkiem pracy i miejscem do zamieszkania, dzięki temu, że jest dobrze rozwinięte gospodarczo, co z jednej strony wyhamowuje falę migracji, a z drugiej strony przyciąga mieszkańców z innych miejscowości.

Reklama
Reklama

- Do tego trzeba dodać działania podejmowane przez gminę: dobrze wyposażone szkoły podstawowe, nowy żłobek, a w planach jego rozbudowa, przedszkola, dobry stan infrastruktury, inwestycje w nowe ulice, drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. To wszystko powoduje, że Świecie jest miastem dobrym do życia – twierdzi burmistrz.

Jak wypada Świecie w porównaniu z innymi miastami powiatowymi i miastami na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim? Okazuje się, że całkiem przyzwoicie.

Daleko nam do Brodnicy, w której liczba mieszkańców wzrosła w latach 2002-2021 o 4,5 procent. Z drugiej jednak strony mniejszy od Świecia spadek populacji odnotowano w naszym województwie tylko w Sępólnie Krajeńskim.

Reklama
Reklama

W pozostałych miastach między 2002 a 2021 r. ubyło znacznie więcej mieszkańców niż w Świeciu i Sępólnie – od 3,3 do 11,7 procent. Poniżej pełne zestawienie.

 1. Brodnica: + 4,5 proc.
 2. Sępólno Kraj.: - 2,3 proc.
 3. Świecie - 2,5 proc.
 4. Tuchola: - 3,3 proc.
 5. Wąbrzeźno: - 4,2 proc.
 6. Rypin: - 4,6 proc.
 7. Aleksandrów Kuj.: 4,7 proc.
 8. Lipno: - 5,4 proc.
 9. Żnin: - 5,5 proc.
 10. Golub-Dobrzyń: - 5,8 proc.
 11. Toruń: - 6,5 proc.
 12. Grudziądz: - 7,6 proc.
 13. Radziejów: - 7,9 proc.
 14. Chełmno: - 8,3 proc.
 15. Bydgoszcz: - 8,9 proc.
 16. Inowrocław: - 9,3 proc.
 17. Nakło: - 9,5 proc.
 18. Mogilno: - 9,8 proc.
 19. Włocławek: - 11,7 proc.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Dziękujemy Michal Zawitowski Film and Photography za udostępnienie zdjęcia.

Udostępnij
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ujemny przyrost to te kobiety

Ujemny przyrost to te kobiety które dają w szyję – przecież prezes tak mówił.

Świecie jest fajnym miejsce

Świecie jest fajnym miejsce do życia, dużo się buduje, sporo dobrych firm, dobra oferta sportowo kulturalna, piękna okolica. Znam sporo ludzi, którzy się do nas sprowadzili w ostatnich latach, więc chyba faktycznie zmiana to głównie mniejsza ilość urodzeń.

Czego chcecie program 500

Czego chcecie program 500 plus świetnie działa

kto miałby tu się wprowadzić

kto miałby tu się wprowadzić skoro ceny wynajmu/kupna mieszkań są droższe niż w Bydgoszczy, Grudziądzu, Chełmnie czy Toruniu. To chyba przez ten bogaty rynek pracy z kwotą 4 tys netto na ręke ; d

Ale tu mieszkasz albo w

Ale tu mieszkasz albo w okolicy? dlaczego sie nie wyprowadzisz do Grudziądza albo Chełmna skoro tam tak super 🙂 I nie bredź że ceny mieszkań są w Świeciu wyższe niż w Bydzi, no chyba że masz na myśli mieszkania z socjalu :-0

Mieszkańców Świecia ubywa,

Mieszkańców Świecia ubywa, przez te syreny Ochotniczej Straży Pożarnej wyjące w mieście. Ludziom wyrwanym ze snu wydaje się, że co rusz jest nalot bombowy i mają tego dosyć.

Bo to miasto jaką ma ofertę

Bo to miasto jaką ma ofertę dla młodych rodziców i dzieci. Świeże powietrze, sport, kolej, parkingi, elektryczne rowery? Sklepy monopolowe i lumpeksy, dwie knajpy,ścieżki rowerowe niepołączone szkoły i usługi medyczne wszyscy wiedzą jakie.Jedyne ośrodki kultury to markety

Siedzę bo muszę 

Siedzę bo muszę 

Gdyby nie fakt, że pobliskie

Gdyby nie fakt, że pobliskie wioski są wciskane na siłę do Świecia bylibyśmy na samym końcu zestawienia

Przecież wioska Świecie to

Przecież wioska Świecie to nie miasto. Miasta zaczynają się od 50 tyś. 

W nowych blokach to sam

W nowych blokach to sam kredyt, tak ludzie mają kredytów że nawet odkurzają pod blokiem samochody. Nawet nie mają na odkurzacz porządny 2 zeta. Ostatnio widziałem że nawet jakiś kredyciarz mył tam samochód. Zadłużeni po uszy to pod blokiem sprzątają samochody.

Sporo mieszkańców wyjechało

Sporo mieszkańców wyjechało też za granicę. 

Nie oszukujemy się za 3-4 tys pracować! Gdzie mieszkanie samo ok 2 tys 

Wyzysk człowieka!!!!!

Raczej że uciekamy za granicę przez tyle lat nic nie zrobili dla nas politycy.

Pozdrawiam cały sektor świeckich polityków 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

W minioną sobotę blisko 200 osób świętowało ósme urodziny Fundacji Makowo. Podczas dyskoteki w tylu lat 80. prowadzono licytacje, z których dochód zostanie przeznaczony...

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama