Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Miasto chce w tym roku rozpocząć budowę mieszkań. Ile zapłaci lokator?

Świecie chce budować mieszkania czynszowe z myślą o tych, którzy nie spełniają wymogów, aby dostać kredyt hipoteczny, ale nieźle zarabiają. Z jakimi kosztami będą musieli się liczyć lokatorzy?

Udostępnij
Tak będą wyglądały bloki, które staną przy ul. Wojsk Łączności / wizualizacja

Mieszkania czynszowe wybuduje spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN - Bydgoski, której gmina Świecie jest udziałowcem.

- Dostaliśmy 3 mln zł dofinansowania z budżetu państwa na wkład finansowy w działalność spółki. Jest też szansa na otrzymanie atrakcyjnych kredytów na sfinansowanie przedsięwzięcia – wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Pierwszy blok powstanie w Świeciu na działce położonej przy ul. Wojsk Łączności, nieopodal dawnej jednostki wojskowej. Jest już pozwolenie na budowę.

Reklama
Reklama

 - Planujemy rozpocząć budowę jesienią tego roku i sfinalizować prace przed końcem 2025 r. – mówi Szymon Łepski, prezes SIM KZN-Bydgoski.

Budynek będzie miał 45 mieszkań o powierzchni od 35 do 65 metrów kwadratowych. Jeśli będzie zainteresowanie mieszkańców, obok powstaną kolejne dwa takie same bloki.

- Budynek będzie energooszczędny i zbudowany z najwyższej jakości materiałów - zachwala Szymon Łepski. - Do tego będzie ogrzewany pompą ciepła, która będzie wykorzystywała prąd z paneli fotowoltaicznych. Można więc założyć, że koszty eksploatacyjne nie będą wysokie. W każdym bloku będzie również winda stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych, która będzie mogła służyć także do przewozu mebli - zapowiada Szymon Łepski.

Reklama
Reklama

Mieszkania będą oddawane partnerom w stanie "pod klucz", czyli gotowe do zamieszkania.

- Pod koniec inwestycji mieszkańcy będą mogli wybrać, czy chcą w łazience wannę, czy kabinę natryskową. W każdym mieszkaniu będzie kuchenka, zlew, umywalka, sedes, łazienki wykończone płytkami ceramicznymi, a na podłodze w pokojach panele – wymienia prezes.

Mieszkanie w ramach SIM może otrzymać osoba, która nie ma własnego lokalu w gminie Świecie. Najemca nie może przekraczać określonego kryterium dochodowego. Singiel nie może zarabiać więcej niż 5 915 zł netto miesięcznie, para - nie więcej niż 8 281 zł, a dochód czteroosobowej rodziny nie może przekraczać 13 407 zł miesięcznie.

Reklama
Reklama

Po podpisaniu umowy, każdy najemca będzie musiał wpłacić opłatę partycypacyjną w wysokości 20 proc. kosztów wybudowania danego lokalu. Może być ona rozłożona na trzy raty.

Za najmniejsze mieszkanie opłata partycypacyjna będzie wynosiła 49 tys. zł. Za mieszkanie o powierzchni 50 m kw. będzie to kwota rzędu 70 tys. zł, a za największy lokal 65 mkw. - 91 tys. zł.

Kiedy przyjdzie czas na przeprowadzkę do własnego „M” trzeba będzie również wnieść zwrotną kaucję, której stawkę ustalą radni.

Reklama
Reklama

- W dotychczasowych realizacjach w Mogilnie i Barcinie stawka czynszu wynosi 22,88 zł za metr kwadratowy. W Świeciu również chcemy wprowadzić podobną. Dodatkowo wnioskodawcy dostaną gwarancję, że czynsz nie wzrośnie przez najbliższe pięć lat, czyli do 2029 r. Później przez dwa lata może wzrosnąć nie więcej niż o 2 zł. Myślę, że to atrakcyjna propozycja – uważa Szymon Łepski.

Do stałych kosztów trzeba jeszcze doliczyć opłaty za media. Według średniej stawki można przyjąć ich wysokość na poziomie 10,3 zł za m kw. Oznacza to, że za mieszkanie o powierzchni 35 m kw. trzeba będzie zapłacić 800 zł czynszu miesięcznie oraz 360 zł za media. Z kolei za 65-metrowe mieszkanie czynsz będzie wynosił 1487 zł, a wysokość rachunków będzie na poziomie około 670 zł.

Po 30 latach najemcy będzie przysługiwało prawo wykupu mieszkania.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Podsumowując wszystkie składowe min. Opłatę partycypacyjną, oraz dość wysokie czynsze jak na gminę Świecie i perspektywa ich płacenia przez 30lat to brzmi to zniechęcająco. Czynsz jest jak ratka kredytu za własne m2 lub większy.W mojej ocenie ta opłata partycypacyjną powinna być połowę mniejsza.

Może ktoś mi wyjaśni, bo jestem zielona w temacie: czy po tych 30 latach opłacania czynszu i uiszczeniu opłaty partycypacyjnej będę mogła dopiero wykupić mieszkanie, czy ono już moje?

Powinni zająć się budową skateparku na ulicy wodnej bo miejsca tam jest dużo

Reklama

A ja będę sobie mieszkać na Rodos

Przecież to jest totalnie nieopłacalne ekonomicznie, co za bezsensowna oferta

Czyli mam wpłacić prawiec 100 tysięcy, płacić miesięcznie ok 2k i czekać 30 lat żeby było moje?
To wolę wynająć za 2K z czynszem i mieć 100 tysięcy. Tylko nie piszcie że dobre jest to że za 30 lat wykupię buahahahha

Reklama

Jakie piekne zadrzewienie. Tam az tyle drzew jest? Miasto wszedzie wycielo drzewa, a najwiecej jest ich na zdjeciach…

Cytat ze strony KZN-Bydgoski, który będzie budował te bloki :

„Czy w przyszłości można stać się właścicielem wynajmowanego mieszkania?

Obecnie, zgodnie z montażem finansowym, najemca będzie musiał wpłacić 20% partycypacji (wkładu własnego), czyli kosztów budowy lokalu, którego chce zostać najemcą. Pozostała część budowy sfinansowana będzie z kredytu zaciągniętego przez Spółkę oraz z zasobów własnych Spółki. Koszty kredytu wliczone będą w czynsz, który najemca będzie comiesięcznie opłacać. Poza czynszem i opłatami za media (woda, prąd, gaz, ogrzewanie, ścieki, internet, itp.) nie przewiduje się pobierania od najemców opłat dodatkowych na poczet spłaty kredytu.

W przypadku chęci wykupu mieszkania na własność po 15 latach najmu najemca zobowiązany będzie do spłaty pozostałej części kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na dany lokal mieszkalny oraz wykupu mieszkania po cenie rynkowej (wycena na dzień wykupu mieszkania). Na poczet wykupu zalicza się zwaloryzowaną kwotę wpłaconej przez najemcę partycypacji.

W przypadku wykupu mieszkania na własność po 30 latach najmu (po całkowitym spłaceniu przez Spółkę kredytu zaciągniętego na budowę) najemca zobowiązany będzie do wykupu mieszkania po cenie rynkowej (wycena na dzień wykupu mieszkania), na poczet którego zalicza się zwaloryzowaną kwotę wpłaconej przez najemcę partycypacji.

W obu powyższych przypadkach faktyczna cena mieszkania (na dzień wykupu) określona zostanie przez rzeczoznawcę. ”

Więc myślę, że w Świeciu będzie to wyglądało tak samo, albo bardzo podobnie.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo