Na Mariankach rosną mury domu dla seniorów. To pierwsze takie miejsce w Polsce [zdjęcia]

W budynku powstaną mieszkania wspomagane i chronione dla starszych osób. W przyszłym roku znajdzie tu bezpieczną przystań około 50 seniorów.

mieszkania-chronione-czerwiec-3x

REKLAMA

W trzykondygnacyjnym budynku, który powstanie u zbiegu ulic Chrobrego i Bony na górnych Mariankach, znajdzie się 6 mieszkań chronionych (każde dla maksymalnie 6 osób) oraz 8 mieszkań wspomaganych (jedno i dwuosobowych). Łącznie dla blisko 50 osób.

Na parterze działać będzie część wspólna z domem dziennego pobytu. Wszystko będzie w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Główna różnica między mieszkaniami chronionymi a wspomaganymi zależy od stopnia samodzielności seniora – wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.
REKLAMA

Mieszkania chronione powstaną z myślą o seniorach, którzy wymagają całodobowej opieki, bo nie radzą sobie w samodzielnym funkcjonowaniu. Natomiast mieszkania wspomagane są przeznaczone są dla osób, które potrzebują jedynie pomocy świadczonej przez kilka godzin w zależności od indywidualnych potrzeb.

- Nasza gmina jest pionierem nowoczesnego podejścia do zapewnienia opieki potrzebującym i seniorom – podkreśla Krzysztof Kułakowski. - Będzie to pierwszy w Polsce budynek łączący mieszkania wspomagane, mieszkania chronione i dom dziennego pobytu.

Budowa rozpoczęła się w marcu tego roku i potrwa do końca kwietnia 2022 r. Koszt inwestycji to 7 mln 379 tys. zł. Przetarg wygrała firma Solgrud z Grudziądza.
REKLAMA

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu
REKLAMA

Udostępnij

Wybrane dla Ciebie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors