Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Na targowisku na Mariankach nie kupimy na razie jajek i mięsa z drobiu. I nie tylko tam

W związku z wystąpieniem ptasiej grypy wśród łabędzi na Dużym Blankuszu na Mariankach, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu, uznał miasto za strefę objętą zakażeniem.

Udostępnij
targowisko-3

Jak już informowaliśmy (patrz artykuł poniżej), w ostatni weekend listopada na Dużym Blankuszu na Mariankach znaleziono martwego łabędzia. Badania potwierdziły, że przyczyną śmierci była ptasia grypa. W ciągu następnych kilku dni padły kolejne trzy łabędzie i dzika kaczka.

- Powodem śmierci wszystkich łabędzi była ptasia grypa. Kaczka padła natomiast z powodu zaburzeń układu pokarmowego. Na Dużym Blankuszu pozostały jeszcze tylko dwa najstarsze łabędzie - wyjaśnia Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu.

Na razie nie ma informacji, aby ptasia grypa pojawiła się też na Małym Blankuszu czy na innych akwenach w gminie Świecie.

Reklama
Reklama

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu wydał rozporządzenie, w którym obszar w promieniu 1 km od Dużego Blankusza uznał za strefę objętą zakażeniem ptasią grypą, czyli większość miasta.

- Przy drogach wjazdowych do Świecia zamontowano tablice informacyjne. Oprócz tego treść rozporządzenia pojawi się na tablicy ogłoszeń przy targowisku na Mariankach - mówi Roman Witt.

Ustanowienie strefy objętej zakażeniem wiąże się z licznymi obostrzeniami nie tylko dla dla ferm, ale i gospodarstw, gdzie hodowany jest drób. Na tym terenie ich jednak nie ma. Są za to miejsca handlu, a je z kolei dotyczą ograniczenia dotyczące sprzedaży jajek i mięsa drobiowego. 

Reklama
Reklama

- W przypadku zakładów i sklepów, obrót tymi towarami podlega kontroli lekarza weterynarii, dlatego nie ma obaw, że w Świeciu nie będą sprzedawane jajka i mięso z drobiu. Inaczej sprawa wygląda z targowiskami - informuje komendant.

Jajka przywożone z gospodarstw i sprzedawane przez rolników na targowisku przy ul. Krausego są poza kontrolą. To samo dotyczy mięsa drobiowego. Dlatego nie będzie można ich sprzedawać na targowisku ani w innych miejscach "pod chmurką".

Środki zapobiegawcze będą stosowane przez co najmniej 30 dni od daty pobrania próbek do badań laboratoryjnych od łabędzi, u których stwierdzono obecność wirusa, czyli przynajmniej do końca grudnia.

Reklama
Reklama

Wirus ptasiej grypy rzadko powoduje zakażenie u człowieka. Przy łagodniejszych objawach powoduje gorączkę, bóle mięśni i stawów, ból gardła, kaszel. W cięższych przypadkach pojawia się wirusowe zapalenie płuc, co może doprowadzić do ostrej niewydolności oddechowej.

Aby uniknąć powikłań u ludzi, konieczne jest wdrożenie leczenia w ciągu 48 godzin od wystąpienia choroby.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu apeluje o ograniczenie przebywania na terenach bytowania dzikiego ptactwa, zwłaszcza w pobliżu zbiorników wodnych. W przypadku znalezienia padłego ptaka, nie należy go dotykać i natychmiast zgłosić to do Powiatowego Lekarza Weterynarii pod numerem telefonu 52 33 11 424.

Główne objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu:

  • znaczna liczba nagłych padnięć
  • gwałtowny spadek lub utrata produkcji jaj
  • miękkie skorupy jaj
  • zasinienie i obrzęk grzebienia
  • silne łzawienie
  • obrzęk zatok podoczodołowych
  • kichanie
  • duszność
  • biegunka

 a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

A na Dużym rynku? 

A na Dużym rynku? 

Powinno też zabronić się

Powinno też zabronić się dokarmiania ptakow przez ludzi z Kościuszek,którzy notorycznie stawiają pojemniki z jedzeniem…

To wszystko się przez takie zachowania rozprzestrzenia.

Podziękujcie świeckim władzom

Podziękujcie świeckim władzom. Zwierzeta padaja śmiercią naturalna a oni wysyłają padlinę na badania.

To d*** nie będzie jaj na

To dupa nie będzie jaj na święta z targowiska 

I znowu napędzanie sztucznej

I znowu napędzanie sztucznej afery!!! Łabędzie padają dzięki ludziom którzy je dokarmiają śmietnikami!!! Większość z dzikich ptaków ma ten wirus! Czemu zawsze zima zdychają?? Taka natura! 

ale jaja…

ale jaja…

a tak w ogóle to proszę

a tak w ogóle to proszę przyjrzeć się pewnej pani któa codziennie przynajmniej dwa razy na dzień przychodzi karmić zwierzęta, ma ze sobą torbę na wózku a w niej ogromną ilość pożywienia. odpowiednie służby powinny przyjrzeć się czy pożywienie to jest odpowiednie dla zwierząt bytujących tam

Zapraszam. Nie mam tam tylko

Zapraszam. Nie mam tam tylko zarcia dla ptactwa tylko tez swoje rzeczy jak tacy ciekawscy jestescie, a karme od weterynarza. Ja bym sie zainteresowala rybakami co martwe ryby lowia i komus daja. Babraja sie w tej wodzie. Ja babrac sie nie musze zeby rzucic kilka ziaren robiac zakupy dla mamy, ktora nie moze wyjsc z domu ze wzgledu na umierajacego ojca. Mam rachunki i stalego dostawce. Zamawiam 25 kg na 25 dni wiec karma świeża. Jak mroz jest to dodatkowo kupuje platki owsiane. Ludzie robia tu gorsze rzeczy, znacznie gorsze. 

Gdzie kupię jaja na święta? 

Gdzie kupię jaja na święta? 

Ludzie w Świeciu taka bieda

Ludzie w Świeciu taka bieda że jak idę wodną to mi kaczki chleb żucają

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama