Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

O wyborach przy jajecznicy i kawie. Śniadanie z Dariuszem Woźniakiem

- Program wyborczy zrodził się z doświadczeń naszych kandydatów na radnych reprezentujących bardzo różne środowiska - powiedział podczas dzisiejszego śniadania prasowego Dariusz Woźniak. Lider Naszego Świecia Razem i kandydat na burmistrza Świecia opowiadał o bulwarach, kolei, mieszkaniach za remont i planach ożywienia Dużego Rynku.

Udostępnij
Gospodarzami spotkania w kawiarni MM byli Dariusz Woźniak i kandydatka na radną Natalia Łukaszewicz / Fot. Andrzej Bartniak

Być może niektórych to zaskoczy, ale Dariusz Woźniak, kandydat na burmistrza z komitetu Nasze Świecie Razem potwierdził słowa, jakie padły w czasie niedawnej konwencji Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego.

Zgoda na 90 procent

Burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski powiedział wówczas, że programy i wizja rozwoju gminy obydwu kandydatów jest w 90 proc. zbieżna.

- To prawda - stwierdził dziś otwarcie Dariusz Woźniak. - Świadczą o tym wyniki głosowań. W przypadku 5 proc. byłem przeciwko, a w pozostałych 5 proc. wstrzymałem się od głosu. Zasadniczo dążymy do tego samego, my jednak chcemy zaproponować nieco inną drogę.

Reklama
Reklama

W ocenie lidera Naszego Świecia Razem największym wybojem, na którym potknął się obecny burmistrz i radni Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego było Deczno.

- Umowę z tym wykonawcą należało rozwiązać już wiosną 2022 r., gdy komisja rewizyjna złożyła bardzo krytyczny raport - podkreśla. - To była dobra rada, której wówczas burmistrz nie posłuchał. Potrzeba było kolejnego roku, który okazał się straconym czasem.

Śniadanie prasowe, to rodzaj konferencji, tyle że w nieco swobodniejszej formule. Dariusz Woźniak korzystał już z tej formy promocji w ubiegłej kampanii wyborczej.

Reklama
Reklama

Tym razem także wybrał lokal na Dużym Rynku. Nie bez powodu. W programie jego komitetu znalazły się punkty dotyczące szeroko rozumianej zmiany wizerunku tego miejsca.

Imprezy i inwestorzy

- Chcielibyśmy remontować przynajmniej pięć kamienic rocznie - mówił kandydat na burmistrza Świecia. - Druga rzecz to wydarzenia kulturalne. Jest niewielka scena, na której w okresie letnim mogliby występować różni wykonawcy. Myślę, że to zwiększyłoby ruch w godzinach popołudniowych na Dużym Rynku i tym samym pomogło okolicznym lokalom. Być może powstałyby też nowe.

Właśnie podejście do turystyki i promocji jest jednym z elementów, które w ocenie Woźniaka, szczególnie odróżniają go od Kułakowskiego.  

Reklama
Reklama

- Mamy piękny zamek, są plany zagospodarowania terenu obok i bardzo dobrze, ale idźmy dalej - proponuje. - Zróbmy też prawdziwe bulwary, kładkę przez rzekę, wieżę widokową i doprowadźmy do tego, by po Wdzie kursowała jakaś łódź czy mały stateczek na trasie Świecie- Chełmno-Grudziądz.

Bulwary i głębsza Wda

Tyle, że ostatnie miesiące pokazały, że Wda potrafi na dłuższy czas podtopić spory obszar. Jak pogodzić to z planami budowy bulwarów? Liczyć się ze zniszczeniami powodowanymi co kilka lat przez wodę, czy też wylać setki ton betonu i tym samym nieodwracalnie zmienić charakter tego miejsca?

- Zacznijmy od zrobienia dobrego projektu przez kogoś, kto się na tym zna - proponuje kandydat na burmistrza Świecia. - Gdyby pod uwagę brać tylko obawy i to że, rzeka może wylać, to bulwary nigdy by nie powstały ani w Toruniu, ani w Poznaniu.

Reklama
Reklama

Dariusz Woźniak przekonuje też, że gmina powinna być bardziej nieustępliwa w rozmowach z Wodami Polskimi, w gestii których leży zarządzanie rzekami.

- Wiem, że jest to trudny partner, ale trzeba próbować i pokazywać, że nam zależy - mówi. - Jest o co walczyć. Pogłębienie koryta Wdy, aby była możliwa żegluga nie jest bardzo skomplikowane. Podobnie jest z budową kładki. Trzeba tylko o to zabiegać, bo korzyści mogą być ogromne. Myślę tu zarówno o mieszkańcach, jak i o turystach.

Od kolei do mieszkań

Dariusz Woźniak nie rezygnuje też z promocji kolei. Mniej mówi jednak o przesunięciu linii Bydgoszcz-Gdańsk do Świecia, a raczej próbuje lansować inne rozwiązanie. Jest nim stworzenie stałej linii autobusowej Świecie-Terespol. Z kursami dopasowanymi do przyjazdów i odjazdów wszystkich pociągów.

Reklama
Reklama

- Można też podjąć rozmowy z PKP, aby chociaż niektóre pociągi Intercity zatrzymywały się także w Terespolu - proponuje.

Woźniak jest też gorącym orędownikiem wprowadzenia programu mieszkanie za remont.

W zasobach gminy jest około 70 lokali czekających na remont. Część z nich mogłaby zostać przekazana osobom z listy mieszkaniowej, które podjęłyby się przeprowadzenia we własnym zakresie remontu. W zamian, w ramach rozliczenia, lokator otrzymywałby zwolnienie z czynszu zależne od wysokości wkładu.     

Reklama
Reklama

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Czy którys z kandydatów przewiduje zrobienie zakazu połowu ryb na dużym blankuszu!? To co się tam wyprawia to jest tragedia. Ryby łowione są bez wymiaru i w okresie ochronnym. Prośba do panów kandydatów o to żeby się przyjrzeli temu. Dziękuję

wszystko obiecują a wyjdzie jak zwykle

Panie Darku ładnie się mówi i rozdaje z nie swojego… No dobra przypuśćmy że spełni pan te swoje obietnice ale skąd później wziąć na to utrzymanie, konserwację,remonty, modernizację itp.itd. będzie pan musiał komuś zabrać na to wszystko…

kto ma płacić za remont 5 PRYWATNYCH kamienic rocznie?! tam są same prywatne kamienice + jakieś ZGM, które to ZGM ma obowiązek remontować z zebranych czynszów od lokatorów! mały ruch na Dużym Rynku bierze się z tego, że handlowe centrum przeniosło się w bardziej w centrum i bardziej wygodne miejsca z dużymi parkingami np. po terenie cukrowni gdzie nie ma psich kup jak w okolicach Dużego Rynku i trzeba uważać jak sie idzie, bo okoliczni mieszkańcy nie sprzątają po swoich pieskach, może zamiast parkometrów postawić tam worki na psie kupy. Wylany beton obok rzeki spowoduje, że ziemia nie bedzie przyjmowała wody, a rzeki podczas powodzi będą wyższe i jednocześnie bardziej rwące.. Więc kolejny bezsensowny pomysł wylanie koryt rzeki betonem. A dlaczego wcześniej Intercity nie mogło stawać w Terespolu, tylko MOŻE dopiero po wyborach. Nie zatrzymują się w Terespolu, bo jest to nieopłacalne, zatrzymują się kawałek dalej w Laskowicach. Zatrzymywanie i ruszanie takich dużych pociągów to potwarz dla klimatu jak i kosztu przejazdu dla Intercity! Już to widze, ze stoi 70 pustych mieszkań komunalnych.. ciekawe gdzie? XD no cóż.. Niestety pan Kułakowski znowu nie ma konkurencji i skończy się na pierwszej turze, a wystarczyłoby mieć logiczny program. Z takim budżetem jak Świecie to można obiecać wszystko, byle logicznie. I mieć kompetentne osoby do planowania przetargów jak i projektowania, którzy myślą o tym co tam kreskują na rysunkach technicznych

Ooo znowu brat adwokat nożyczek

hhhhhhhhhhhh

Ja proszę o to, by zadbać w końcu o czystość miasta, bo jest brudne.

A druga sprawa to wrzód w centrum Świecia, czyli dworzec PKS. Trzeba wywrzeć jakiś nacisk na właściciela tego syfu, tak nie może być.

Jak zwykle, stare odgrzewane kotlety , wiele z tych inicjatyw obiecywano lata temu i to zawsze przed
wyborami, i niewiele się działo, a gdzie podziewają się kandydaci na radnych, przyjeżdżają na osiedla podrzucają plakaty ze swoimi zdjęciami i znikają , nawet nie interesują ich problemy czy pomysły wyborców, a potem my mamy na nich głosować ?. Wielu z nich w ostatniej kadencji obiecywało wiele, a później w ogóle się nie pokazali. Teraz też tak może się skończyć. Obiecanki, obiecanki…

Tylko Kułak

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama