Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Od jutra jazda pod wpływem alkoholu może skończyć się utratą samochodu

Jutro wchodzą w życie regulacje pozwalające na konfiskatę pojazdu m.in. w przypadku, gdy kierowca będzie prowadził pojazd, mając co najmniej 1,5 promila alkoholu. Pojazd przepadnie też, gdy kierowca dopuści się jazdy "pod wpływem" drugi raz w ciągu dwóch lat.

Udostępnij
O nietrzeźwym kierowcy mówi się, gdy zawartość alkoholu w jego organizmie wynosi powyżej 0,5 promila / Fot. KPP w Świeciu

Pod koniec 2022 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu karnego. Wraz z nią zaszły istotne zmiany. Dotyczą one przede wszystkim konsekwencji prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Od 14 marca może się to wiązać z jego konfiskatą.  

Aby tak się stało, musi zajść jedna z poniższych okoliczności.

Reklama
Reklama

Kierowca zatrzymany za jazdę w stanie nietrzeźwości ma przynajmniej 1,5 promila alkoholu we krwi (możliwe jest odstąpienie od orzeczenia konfiskaty w wyjątkowych i dobrze uzasadnionych przypadkach),

Kierowca dopuścił się recydywy, a więc popełnił przestępstwo w postaci jazdy w stanie nietrzeźwości po raz kolejny wciągu dwóch ostatnich lat (tutaj konfiskata odbywa się bezwarunkowo),

Kierowca doprowadził do wypadku i uciekł z miejsca zdarzenia (w tym przypadku konfiskata zadziała także wtedy, gdy sprawca był trzeźwy i nie ma możliwości odstąpienia od procedury).

Reklama
Reklama

Przy wystąpieniu któregoś z tych czynników, jeśli sąd zarządzi konfiskatę rozszerzoną, pojazd zostanie tymczasowo zatrzymany przez policję (do 7 dni).

Samochód zabezpieczy następnie prokuratura. Ostatnim krokiem jest orzeczenie przepadku pojazdu przez sąd.

Wyraźnie uregulowano też kwestię, kiedy kierowca po spożyciu alkoholu wsiądzie do samochodu, który nie jest jego własnością. Dotyczy to choćby leasingu, pojazdów firmowych czy współwłasności.

Reklama
Reklama

W takim przypadku zasada konfiskaty mienia nie obowiązuje, ale stosuje się tzw. przepadek równowartości pojazdu orzekany przez sąd. To nic innego, jak kara finansowa, którą musi uregulować użytkownik.

W jaki sposób sąd ustali jej wysokość?

Jeżeli właściciel samochodu zadbał o jego OC, wartość pojazdu określona w tym dokumencie będzie stanowiła wspomnianą równowartość. Uwzględniania jest tutaj kwota ważna na rok przed zdarzeniem.

Reklama
Reklama

Jeśli pojazd nie został objęty ochroną OC, sąd za jego równowartość przyjmuje średnią wartość pojazdu. Do wyliczeń służy tutaj model, marka, moc silnika, rocznik produkcji czy typ nadwozia auta.

Jeśli nie da się jednoznacznie określić wartości samochodu, którym spowodowano wypadek, równowartość auta określa biegły sądowy. W przepisach nie zapomniano także o kierowcach zawodowo zajmujących się prowadzeniem pojazdów.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Nareszcie!

Kto będzie pierwszy pan czy pani?…czekam na tego szczęśliwca

Ebac, karać i karać. Za wszystko karać. Ale jak jakiś Boguś z m3 popyla przez miasto to sad co robi? Uniewinnia i nie nakłada nawet mandatu bo? Bo przecież on cały czas panował nad samochodem. Czyste jaja. Tak się kończą rządy platfusow, ujowni i komuchow. Ich to nie będzie dotyczyć bo jak widać jest możliwość odstąpienia od tej kary w „wyjątkowych przypadkach” czyli takich kiedy za kierownicą będzie synek komucha albo platfusa lub innego dzianą który nie potrafi nic pozytywnego dla kraju zrobic tylko wszędzie zwiększać kary, limity opłaty.

I dobrze. Będzie kwitł handel tymi samochodami

Pisiory platfusy komuchy jeden uj. Ale teraz rządzą Ci niemieccy szmaciarze. Sady były pisowskie? Przecież nadal orzekają Ci sami co orzekali za komuny i ich rodzinka. Platformerska kasta. W trybunale ustawili tylko swoich tak jak wcześniej po a teraz znów robią to samo. Platfusom samochodu nikt nie zabierze. Jestem za odbieraniem ale bez wyjątków jak już. Bo tak zwykłemu człowiekowi dowalą a komuchy będą bezkarni jak zawsze w tym kraju. Teraz jeszcze im plqtfusy emerytury oddali za gnębienie ludzi w czasach prl

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama