Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Podróżnicy zjadą do Świecia. Wkrótce festiwal Piąty Ocean

Od 17 do 20 listopada już po raz szósty zagości w Świeciu Festiwal Podróżników Piąty Ocean. Podobnie jak w poprzednich latach, przygotowano wiele pokazów, prelekcji i warsztatów.

Udostępnij
fp_0

- Co roku staramy się stworzyć wydarzenie dla jak najszerszego grona odbiorców i zawrzeć w nim sporo aspektów rozrywkowych, edukacyjnych i integrujących uczestników wokół rozwijania własnych pasji i zainteresowań. W tym roku dowiemy się m.in o podróżach pieszych, morskich, samochodowych, samolotowych, a nawet hulajnogowych - informuje organizator Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej.

Wyprawa do Gwinei Bissau i Gujany Francuskiej

Piotr Kowalczyk

Tegoroczny Festiwal Podróżników Piąty Ocean rozpocznie się w czwartek 17 listopada warsztatami „Jak zostać podróżnikiem?”. Zajęcia mają na celu inspirowanie do odkrywania świata dla osób w każdym wieku. Uczestnicy dowiedzą się m.in jak zorganizować własną podróż niskim kosztem, bezpiecznie i ciekawie.

Reklama
Reklama

Blok czwartkowych prelekcji to wyprawy do mało znanych i rzadko opisywanych krajów. Z Piotrem Kowalczykiem wybierzemy się do Gwinei Bissau w Afryce Zachodniej, a z Tomaszem Owsianym do Gujany Francuskiej w Ameryce Południowej.

Tomasz Owsiany

Hulajnogą po Arabii Saudyjskiej

Drugi dzień festiwalu (piątek 18 listopada) rozpocznie sie od dwóch niezwykłych spotkań z Dominikiem Wieczorkiewiczem, autorem bloga "Hulaj Krysiu" i entuzjastą wypraw hulajnogowych. Uczestnicy zajęć wyruszą w magiczne podróże do Arabii Saudyjskiej oraz na jemeński archipelag Sokotra.

Reklama
Reklama

Dominik Wieczorkiewicz

Podczas spotkań będzie można dopasować dla siebie idealny turban, burkę lub hidżab arabski oraz zdobyć praktyczną wiedzę podczas warsztatów wiązania turbanów.

Kolejny punkt festiwalu to spotkanie z pochodzącym ze Świecia Danielem Góreckim, którego plan na rok podróży po Azji przedłużył się w pełen przygód 2,5 roczny pobyt.

Reklama
Reklama

Proboszcz na motocyklu, małżeństwo na jachcie i magiczna Argentyna

W tym roku ponownie, dzięki współpracy z Klubem Gier Planszowych GEEKony, zaplanowano zajęcia „Świat Gier Planszowych”, które wypełnią program festiwalu aż do drugiego bloku prelekcji podróżniczych.

Ksiądz Łukasz Jerkiewicz

Na początek spotkamy się z Łukaszem Jerkiewiczem, proboszczem parafii Chrząstowo, wcześniej związanym ze Świeciem, dla którego motocykl jest tą szczególną formą przemieszczania się, dającą największe poczucie wolności. Wspólnie odwiedzimy kilkanaście europejskich krajów i skrajne punkty Starego Kontynentu, do których dotarł ksiądz Jerkiewicz.

Reklama
Reklama

Kolejna prelekcja to opowieść Haliny i Andrzeja Górajek, którzy wiele lat temu poznali się na jachcie i... tak już zostało. Są jednym z niewielu małżeństw, które od 40 lat wspólnie pływa, pracuje i jest zakochane w Arktyce. Jacht jest dla nich pierwszym i najważniejszym domem. W Świeciu opowiedzą o swoich najdalszych wyprawach: opłynięciu archipelagu Svalbard i rejsie wzdłuż wybrzeży Grenlandii.

Halina i Andrzej Górajek

Na koniec dnia odwiedzimy dużo cieplejsze zakątki globu. Paulina Lewandowska, latynoamerykanistka i autorka bloga „Z pamiętnika podróżoholika” opowie nam o Argentynie, skupiając się na mieniącej się tysiącem kolorów, magicznej i mało poznanej przez turystów północy tego kraju.

Reklama
Reklama

Paulina Lewandowska

Bębny, puzzle i co warto wiedzieć przed podróżą

Trzeci dzień (sobota 19 listopada) rozpocznie spotkanie z dundunami, zachodnioafrykańskimi bębnami basowymi, które odbędzie się w świeckim OKSiR. Będą to pierwsze warsztaty w całości poświęcone temu rodzajowi bębnów. Po dwóch godzinach, w ramach kolejnego warsztatu, poznamy również bębny djembe, które gościły już na festiwalu w poprzednich latach. Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy poprzez adres mailowy: kontakt@tmzs.org.pl.

Pomiędzy zajęciami bębniarskimi czeka nas turniej układania puzzli podróżniczych na czas, którego zeszłoroczna odsłona cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dla każdej drużyny przewidziano pamiątkowe medale, a najszybsi „układacze” otrzymają statuetkę i tytuł tegorocznych mistrzów Piątego Oceanu.

Reklama
Reklama

Kolejny punkt programu to warsztaty taniego podróżowania prowadzone przez Bartłomieja Szaro, znanego z bloga „Paragon z podróży”. Prelekcja będzie zbiorem dobrych praktyk i nowinek dotyczących wyszukiwania tanich połączeń komunikacyjnych, rezerwowania noclegów i atrakcji oraz wykorzystywania nowych technologii do minimalizowania kosztów podróży.

Od polskich misji w Rwandzie po góry Irlandii

O godz. 16.00 rozpocznie się ostatni blok prelekcji podróżniczych, który zainauguruje opowieść Adama Mikulskiego o podróży do polskich misji w Rwandzie.

Niedługo później wspólnie z Marcinem Błońskim, doświadczonym przewodnikiem górskim, wyruszymy w podróż przez najciekawsze pasma górskie i wybrzeża zielonej Irlandii. W jej trakcie dowiemy się m.in., jak trafić do samotnego, pasterskiego schronu z pięknym zachodem słońca nad oceanem, czy w Irlandii rosną palmy oraz gdzie można zdobyć górę, która ma w środku trzy kaskadowe jeziora.

Reklama
Reklama

Marcin Błoński

Z mórz i oceanów na ośmiotysięczniki

Przedostatnia festiwalowa prelekcja będzie dotyczyła niezwykłego rejsu dookoła świata na małym jachcie, bez zawijania do portów. Jest to wyzwanie, które zrealizowało dotychczas tylko 10 kobiet na świecie. Wśród nich prelegentka festiwalu, Joanna Pajkowska, która opowie o tym wspaniałym wyczynie, którego dokonała po 216 dniach i pokonaniu 29 tys mil morskich samotnej i niebezpiecznej wyprawy.

Joanna Pajkowska

Reklama
Reklama

Trzeci dzień festiwalu zakończy spotkanie z Rafałem Fronią, zdobywcą trzech ośmiotysięczników: Gasherbruma II, Lhotse i Broad Peaka. W Świeciu opowie przede wszystkim o trzech podejściach do zdobycia tego trzeciego szczytu.

Rafał Fronia

Sztuka przetrwania w... lesie nad Wdą

Niedziela (20 listopada) będzie ostatnim dniem tegorocznego Piątego Oceanu, podczas którego uczestnicy wyruszą w podróż śladami Włóczykija, wzdłuż rzeki Wdy, by zmierzyć się z tajnikami przetrwania w lesie i sprawdzić swoje zdolności pracy w zespole.

Reklama
Reklama

Podróżnicza Gra Terenowa „Sztuka przetrwania śladami Włóczykija” będzie również znakomitą okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu w gronie pozytywnie zakręconych ludzi z nutką wiedzy przyrodniczej i zdrowej rywalizacji.

Patronem medialnym Festiwalu Podróżników Piąty Ocean jest portal Extra Świecie.

Poniżej szczegółowy program.

 a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Wiadomości

Mariusz Kosikowski, zwycięzca drugiej tury wyborów na wójta gminy Warlubie ma świadomość, że od pierwszych dni jego kadencji będą czekać na niego wyzwania, z...

Wiadomości

Trwa akcja gaśnicza w Grupie (gmina Dragacz). W ogniu stanął drewniany dom jednorodzinny.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Historia

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama