Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Pogorzelcy: Jeśli będziemy mieli trochę materiałów budowlanych, to jakoś sobie poradzimy [zdjęcia]

Rzadko spotyka się pogorzelców, którzy potrafią z takim spokojem mówić o tym, co ich spotkało. - Najważniejsze, że nikt z rodziny nie ucierpiał - podkreśla Stanisław Malinowski z Wiąga. - Reszta to rzeczy materialne, które można naprawić. Nie jesteśmy sami. Wierzę, że zanim nastaną mrozy będziemy mieć jakieś lokum.

Udostępnij
pozar-wiag-czolo2

Pożar domu to wielki dramat dla mieszkających w nim osób. Często w jednej chwili tracą cały lub niemal cały dorobek życia. Tak jak w przypadku rodziny Malinowskich z Wiąga (gmina Świecie).

W poniedziałek, jak już informowaliśmy w Extra Świecie, żywioł pozbawił dachu nad głową cztery osoby. Mimo to Malinowscy mówią, że mieli szczęście.

- Gdybym wyszła z domu dosłownie chwilę wcześniej, to zapewne syn by spłonął - opowiada z przejęciem Jolanta Malinowska. - Spał mocnym snem i na pewno by się nie obudził. Jego pokój przylegał do pomieszczenia, gdzie stoi piec, od którego wszystko się zaczęło.

Reklama
Reklama

Żałuje, że nie zdążyła wynieść z płonącego domu niektórych wartościowych rzeczy, zwłaszcza dokumentów.

- Nie mogę nigdzie znaleźć kluczyka od samochodu - mówi. - Pewnie się spalił. Szkoda, że nie pomyślałam o nim w tamtej chwili, ale byłam w takim szoku, że nie wiedziałam co robić. Najważniejsze wydawało mi się ratowanie syna i kotów. I to mi się udało.

Z niezwykłym wprost spokojem o tym strasznym doświadczeniu mówi jej mąż.

Reklama
Reklama

- Najważniejsze, że nikt nie ucierpiał - podkreśla Stanisław Malinowski. - Reszta to tylko rzeczy materialne. Ważne, ale nie najważniejsze. Czujemy wsparcie wielu osób. Znajomi i sąsiedzi już zadeklarowali, że pomogą w remoncie.

Nie chodzi jednak o remont domu, który spłonął, lecz o budynek stojący w jego sąsiedztwie. Pierwotnie miał być warsztatem, ale w tych okolicznościach zostanie zaadaptowany na mieszkanie.

- Najbardziej potrzebujemy materiałów budowlanych - zaznacza mieszkaniec Wiąga. - Zwłaszcza płyt OSB, kabli, materiałów do ocieplenia, trochę drewna - wylicza.

Reklama
Reklama

Stanisław Malinowski jest z zawodu budowlańcem. Większą część prac jest w stanie wykonać samodzielnie.

Na razie rodzina znalazła schronienie w domu brata pani Jolanty. Mają jednak świadomość, że to rozwiązanie tymczasowe. Dlatego chcieliby jak najszybciej rozpocząć remont.

Jako jedna z pierwszych zareagowała gmina Świecie.

Reklama
Reklama

- Pracownik socjalny pojawił się na miejscu już w poniedziałek - mówi Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Pomoc finansowa zostanie przyznana po złożeniu odpowiedniego wniosku przez państwa Malinowskich.

Przepisy nie określają wysokości tego rodzaju świadczenia. Kwota kilku tysięcy złotych na pewno nie wystarczy jednak, aby zadbać o dach nad głową.

Dlatego sąsiedzi i rada sołecka zorganizowali zbiórkę dla rodziny Malinowskich. Potrzebne są materiały budowlane, sprzęt AGD i środki czystości. Zbiórka prowadzona jest w świetlicy wiejskiej w Wiągu. Telefon kontaktowy: 795 062 476. Bezpośredni kontakt do państwa Malinowskich: 728 329 148.

Reklama
Reklama
Uruchomiono również internetową zbiórkę pieniędzy na stronie pomagam.pl.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Znam tych ludzi jest mi ich

Znam tych ludzi jest mi ich szkoda, ale wiem że dadzą radę to bardzo porządne i uczciwe małżeństwo, najważniejsze że nic złego się nie stało tak jak mówi Pan Stanisław. To dobry i spokojny człowiek pełen wartości i spokoju, cały czas uczciwie pracuje odkąd go kojarze a jest w podobnym wieku do moich rodziców, więc w sumie od zawsze, tej rodzinie należy się pomóc i na pewno wszystko będzie dobrze 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo