Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Poszukiwacze natrafiają w okolicach Świecia na cenne znaleziska sprzed setek lat [zdjęcia]

W ostatnią sobotę sierpnia członkowie Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Łuczniczka pojawili się na polach wokół Topolna. Tym razem wraz z kilkoma poszukiwaczami z innych miast. Nic dziwnego, bo wieść o efektach poprzednich poszukiwań, rozeszła się lotem błyskawicy w środowisku eksploratorów.

Udostępnij
dsc_1423

REKLAMA

Badacze pracujący pod okiem archeologa Wojciecha Siwiaka, także tym razem mieli powody do zadowolenia.

- Kontynuujemy rozpoznanie stanowiska odkrytego w ubiegłym roku, obejmującego ślady ludzkiej bytności od epoki kamienia po 1945 r. Szczególnie odnosi się to do etapu zasiedlenia z II-III w. n.e., czyli wykorzystywania jego powierzchni jako potencjalnego cmentarzyska lub osady przez przedstawicieli ludności kultury wielbarskiej, identyfikowanej z Gotami - tłumaczy Wojciech Siwiak.

Z Gotami wiązać można odkrycie kolejnych pięciu zapinek służących do spinania szat wykonanych ze stopu brązu i innych drobnych metalowych przedmiotów o nieustalonej jeszcze funkcji.
REKLAMA

Wśród pozyskanych zabytków szczególną uwagę zwracają importy z terenu Cesarstwa Rzymskiego. Należy do nich sesterc, rzymska brązowa moneta z II-III w. n.e. Monety ze stopu brązu są znacznie rzadziej znajdowane na ziemiach polskich niż srebrne rzymskie denary i zazwyczaj bardzo słabo zachowane, tak jak w tym przypadku.

- Prowadzony rekonesans archeologiczny doprowadził dodatkowo do odkrycia nowego śladu osadnictwa wczesnośredniowiecznego: srebrnej ozdoby z chusty noszonej przez kobiety na głowie - kabłączka skroniowego z około XI w. - wyjaśnia Wojciech Siwiak. - To odkrycie uzupełniające naszą znajomość z zakresu działalności ludzkiej w średniowieczu, obok grodziska, przygrodowej osadzie, starego cmentarzyska i odkrytego w Topolinku przez stowarzyszenie Łuczniczka skarbu siekańcowego z końca X w. - dodaje archeolog.
REKLAMA

Warto w tym miejscu dodać, że skarb siekańcowy, składający się z drobnych przedmiotów, często fragmentów monet i ozdób, znaleziony w Topolinku, można obecnie podziwiać na wystawie w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

Sylwetki mężczyzn zaopatrzonych w wykrywacze metalu i szpadle przemierzających pola wokół Topolna i Topolinka, to widok niewzbudzający już większej sensacji wśród okolicznych mieszkańców. Jednak przy tej okazji często zadają oni pytanie, co dzieje się ze znalezionymi przedmiotami.

Wiadomo, że po przeprowadzeniu badań i inwentaryzacji, trafiają one do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Tu pada kolejne pytanie, dlaczego do Bydgoszczy, a nie do Świecia? Odpowiedź jest dość prosta.
REKLAMA

- Brak odpowiedniej placówki muzealnej – mówi Jakub Stelągowski, kierownik Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej. -Wprawdzie w okresie międzywojennym w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 funkcjonowało Muzeum Miejskie, jednak wybuch wojny spowodował jego likwidację i rozproszenie zbiorów – wyjaśnia.

Temat powstania muzeum w Świeciu wraca co pewien czas, marzył o nim także Jan Kamiński, regionalista, który swoje zbiory przekazał Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej.

Swoje muzea mają Chełmno czy Żnin, czyli miasta mniejsze od Świecia. Może trwający właśnie remont świeckiego zamku, jest dobrym momentem, by o utworzeniu placówki muzealnej zacząć znowu myśleć.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Te wszystkie piękne

Te wszystkie piękne przedmioty będą załatać w magazynach muzeum w Bydgoszczy i Grudziądzu…bo nie ma kasy na ich konserwację… szkoda bo w czw nie ma ani jednej takiej rzeczy…

Niewiedziałem , że p0 1945r.

Niewiedziałem , że p0 1945r. żyję w epoce kamienia.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Co jest grane?

Opisy filmów aktualnie granych w kinie Wrzos w Świeciu dostępne są w zakładce Teraz gramy, pozostałych w Zapowiedziach 30.04-środa15:00 Hitpig. Świniak zawodowiec/dubbing,90`,Wielka Brytania/Kanada/USA,animacja/komedia17:00 20 lat z...

Wiadomości

Po kilku latach przerwy mają zostać przywrócone pasażerskie połączenia kolejowe na linii Laskowice-Wierzchucin. Ta informacja z pewnością ucieszy szczególnie mieszkańców gmin Drzycim, Lniano i...

Wiadomości

Podczas niedzielnej mszy w kościele w Lnianie doszło do dramatycznych wydarzeń.

Wiadomości

Dziś na dobre z I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu pożegnali się czwartoklasiści. Aż 44 absolwentów odebrało świadectwa z wyróżnieniem.

Wiadomości

Policjanci wydziału kryminalnego z komendy w Świeciu zatrzymali agresywne trio, które pobiło mężczyznę w Osiu. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Wiadomości

Niedaleko Świecia zderzyły się trzy samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Wiadomości

Urząd Marszałkowski zapowiada rekordowe wydatki na modernizację dróg. Plany obejmują dwa miejsca w powiecie świeckim. Obydwa znajdują się na drodze wojewódzkiej nr 240.

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Gminy Świecie. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła grupa mieszkańców.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu zabezpieczyli pistolet maszynowy i magazynki z amunicją. Przez lata były ukryte na nieużytkowanym poddaszu.

Wiadomości

W środę rano doszło do wypadku w gospodarstwie rolnym w powiecie świeckim.

Wiadomości

Pojawił się pomysł połączenia ulic Sądowej i Solidarności w Świeciu. Aby to było możliwe trzeba jednak zburzyć oddzielający je szpitalny mur.

Wiadomości

Dziś przyjęto nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych w gminie Świecie. Wzrost opłat jest spory, bo wynosi aż 28 proc. Nie wszystkim radnym to...

Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci wydziału kryminalnego z komendy w Świeciu zatrzymali agresywne trio, które pobiło mężczyznę w Osiu. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Wiadomości

Niedaleko Świecia zderzyły się trzy samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Gminy Świecie. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła grupa mieszkańców.

Wiadomości

Absolwenci szkół ponadpodstawowych, będący mieszkańcami gminy Świecie, którzy uzyskali najlepsze wyniki, odebrali dziś od burmistrza nagrody finansowe.

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, wczoraj w Głogówku (gmina Świecie) zderzyły się trzy samochody osobowe. Policja wskazała winnego wypadku, w którym została ranna 79-letnia kobieta.

Wideo

Wideo

Po zimowej przerwie na Duży Rynek w Świeciu powróciły kolorowe parasole.

Wideo

W ramach "Tygodnia zdrowia" uczniowie ZSOiP w Świeciu wzięli dziś udział w ciekawym szkoleniu prowadzonym przez wojskowych ratowników medycznych z 8. Batalionu Walki Radioelektronicznej...

Wideo

Święcenie pokarmów jest jednym z najmocniej zakorzenionych w naszej kulturze zwyczajów wielkanocnych. W większości kościołów odbywa się ono głównie przed południem. Wielu wybiera się...