Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Protest rolników. Traktory będą jeździć po Świeciu od rana do północy

Na 20 lutego zaplanowano kolejną ogólnopolską akcję protestacyjną z udziałem rolników. Już wiadomo, że będzie ona będzie bardziej uciążliwa dla kierowców niż ta ostatnia.

Udostępnij
Protest rolników 9 lutego w Przysiersku na trasie Świecie-Tuchola / Fot. Andrzej Bartniak

Już podczas pierwszego ogólnopolskiego protestu, który miał miejsce 9 lutego rolnicy zapowiadali, że ich działania będą miały kolejne odsłony.

Wtedy rolnicy z powiatu świeckiego protestowali na drodze wojewódzkiej nr 240 na trasie Świecie-Tuchola i na trasie krajowej nr 91 między Warlubiem a Dolną Grupą.

Dziś oficjalnie już poinformowano o akcji, którą zaplanowano na 20 lutego.

Reklama
Reklama

Z zapowiedzi wynika, że będzie ona bardziej uciążliwa dla kierowców niż poprzednia.

- Zamierzamy wyruszyć o godz. 7.00 rano i być obecni na drogach aż do północy - mówi Piotr Wótkowski, jeden z organizatorów protestu w powiecie świeckim.

Gdzie konkretnie?

Reklama
Reklama

-  Będziemy jeździć od ronda przy wjeździe na drogę ekspresową S5 niedaleko osiedla Miasteczko, potem ruszymy w kierunku Przechowa i na rondzie na ul. Bydgoskiej zawrócimy z powrotem w kierunku zjazdu na S5 - wyjaśnia Piotr Wótkowski.

Organizatorzy spodziewają się w Świeciu około 80 traktorów. Do protestu przyłączyli się także rolnicy z powiatu tucholskiego.

Tego dnia lepiej uzbroić się w cierpliwość, bo rolnicy z północnej części powiatu świeckiego zamierzają okazać swoje niezadowolenie również na drodze krajowej nr 91. 

Reklama
Reklama

Tak jak poprzednio, planowane są przejazdy od ronda koło stacji Orlen w Warlubiu, aż do ronda w Dolnej Grupie.

Skąd bierze się niezadowolenie rolników? 

Przede wszystkim sprzeciwiają się niekontrolowanemu, ich zdaniem, importowi tańszego zboża z Ukrainy, a także założeniom Europejskiego Zielonego Ładu.

Reklama
Reklama

Chodzi m.in. o wymóg pozostawienia odłogiem 4 proc. gruntów, co ma służyć odtworzeniu różnorodności biologicznej gleby.

Opór budzą też ograniczenia stosowania pestycydów. A to, w obliczu malejących cen skupu i coraz wyższych cen nawozów i energii, uderzyłoby w opłacalność produkcji.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
41 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od dziś kupuje wszystkie produkty spożywcze wyprodukowane za granicą !!!
Zamiast jechać na wiejska zatruwają ludziom życie.

Jedzcie do gruczna protestować. To tam zapraszali herr tfuska żeby mu pupe wylizać, staremu komuchowi na usługach niemiec.

jedyne co robić to zatruwacie normalnym ludzie życie takie coś to wam nic nie da jedynie zminiejszy szacunek ludzi których będziecie blokować

Reklama

To teraz rolnicy z mieszkańcami Świecia chcą walczyć

Jak mieli jaja pojechaliby pod urzędy i gnojem lali po schodach. Ale jak nie mają to sobie pojeżdżą. Jako urzędnik sprawdzę każdego kierowcę czy poprawnie rozliczył paliwo z tej akcji. Tańsze paliwo przysługuje tylko na pracę rolne.

Normalni ludzie nie staną murem za rolnikiem jeśli w taki sposób będą protestowac. Czemu winny jest zwykły Kowalski który, nie zdąży do pracy, na spotkanie, lub z dzieckiem do szpitala

Reklama

W ramach protestu nie składajcie wniosków o dopłaty w tym roku

Jak się ma dopłaty do wszystkiego, łącznie z paliwem to sobie można jeździć w kółko i ludziom życie zatruwać

Kto bogatemu zabroni spalać tani ON

Reklama

Wolne media.

Gdzie byliście przez 8 lat. Siedzieliście na dupach i tyle. Kto jest komisarzem w UE od rolnictwa. Pisior Wojciechowski.

Ponad 70% Polaków, popiera strajk rolników, reszta mieszka w Świeciu.

Reklama

Rolnicy co nabrali pożyczki na miliony a siebie i swoje dzieci ,zadłużyli do końca życia teraz wyjadą blokować ulice dobre he,he . Rolnicy mają dopłaty po ok 1000 zł do jednego ha ,do każdej sztuki bydła ,do zakupu maszyn samochodu, dopłata do każdego litra ropy ok.2 zł.

Od dwóch lat bez kontroli,bez ograniczenia jadą produkty z Ukrainy to teraz dopiero rolnicy protestują??? a co za PISu się bali protestowć? ciekawa sytuacja.

Drodzy mieszkańcy dziękujemy za tak miłe komentarze , mobilizujecie nas jeszcze bardziej

do hektara jest tylko niecałe 600zł do paliwa też już nie ma 2zł a i dobrostanowe też obcięli a wam gadają ze tyle każdy ma i łykacie jak pelikany

Przez wasze blokowanie ulic na moje 8 transportów dziennie dojechały tylko dwa. Jak my jako przedsiębiorcy zablokujemy wam drogi w żniwa to będziecie nas popierać bo nam się krzywda dzieje?

Ostatnim protestem ronlikow będą traktory stop i koniec rolnictwa a wtedy zaczną protestować cwaniacy z miasta że nie mają co jeść bo w sklepach nic nie ma. Z miast zrobią się wiochy zebrajace o przeżycie. A rolnik na swoje potrzeby by przeżyć zawsze da radę

dotacja na wszystko, jeszcze mało ….. wieczne stękanie

Ruskie wykończą nas wszystkich. To są efekty kilkudziesięciu lat ssania od nich wszystkiego co nas zaspokajało. Prawda jest taka że oni nie zdechną. A my sami się powybijamy.

Rolnicy protestują w interesie wszystkich Polaków. Dobrze prosperujące rolnictwo generuje olbrzymi rynek zbytu na olej napędowy, materiały budowlane, nawozy, maszyny, serwis, środki ochrony roślin, pasze, usługi weterynaryjne i wiele, wiele innych. A co najważniejsze polskie rolnictwo zapewnia konkurencyjny surowiec o wysokiej jakości dla polskiego przemysłu spożywczego, który odpowiada za ponad 220 miliardów złotych polskiego eksportu (dane za 2022 rok) z trwałą dynamiką ok.9 % rok do roku. Eksport produktów spożywczych generuje olbrzymie zapotrzebowanie choćby na tak prosty produkt jak kartony, które są produkowane w naszym powiecie.
Rolnicy zaczęli robić to, co powinni robić dawno temu politycy, którzy w większości nigdy w swoim życiu nie ryzykowali własnym majątkiem i za przysłowiową „czapkę śliwek”, a częściej ze zwykłej głupoty sprzedają polskie interesy gadając farmazony o redukcji emisji CO2, likwidacji polskiego górnictwa, elektromobilności, konieczności pomagania Ukrainie, rezygnacji z narodowej waluty, tolerancji itp. I nie ma znaczenia tu opcja polityczna. Na szkodliwy dla Polski plan zwany „fit for fifty five” i „zielony ład” zgodził się Morawiecki, a Tusk nawet nie ośmieli się podnieść tej kwestii na forum unijnym.

W d… Się poprzewracało rolnikom. Niech oddadzą unii europejskiej to co otrzymali i dzięki czemu się dorobili od 2004. Niech się przesiądą na stare furmanki…
Jak się wam nie podoba to co robi unia to blokować sejm i urzędy w Warszawie a nie psuć życie zwykłym ludziom.
Ten strajk obróci się przeciwko wam rolnicy.
Na moje możecie zamykać gospodarki. Jak was nie będzie przyjdzie ktoś inny i zaakceptuje warunki unijne i zarobi też miliony. A wam się nie podoba bo pewnie zysk spadł o 10 % w porównaniu do zeszłego roku.
My wam latem zablokujemy drogi do skupów i będziemy kwita.
Ps.
Jak będziemy walczyć jako pracownicy o podwyżki to też mamy ulice blokować??
Nie macie jaj wieśniaki jechać na Warszawę i tyle.

Ludzie nic nie rozumiecie ale bez rolników nie będziecie mieli przyszłośći jak nasza gospodarka upadnie to już nie będziemy mieli nic do powiedzenia na rynku UE ale spijcie dalej pozdrawiam.

Dokładnie !

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

Pod koniec lipca powinien zakończyć się remont drogi powiatowej w Terespolu (gmina Świecie).

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo