Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Sensacja archeologiczna. Świecie jest starsze niż sądzono

Dzięki specjalistycznym analizom próbek drewnianych konstrukcji odkrytych na kempingu ustalono, że to pozostałości zabudowy z połowy XII wieku. To prawdziwa sensacja, ponieważ dowodzi istnienia grodu na naszych terenach o wiele wcześniej, niż dotychczas sądzono.

Udostępnij
Badania prowadzono w okolicach świeckiego zamku / Fot. Andrzej Bartniak

Po wielu miesiącach skrupulatnych prac archeologicznych, badania przeprowadzone w okolicach zamku w Świeciu przyniosły nam kolejne niezwykłe odkrycie.

Dzięki specjalistycznym analizom pobranych próbek, otrzymano datę radiowęglową, która pozwala datować konstrukcje odkryte na kempingu na połowę XII wieku.

- To prawdziwa bomba, ponieważ dowodzi istnienia grodu na naszych terenach o wiele wcześniej, niż dotychczas sądzono - podkreśla Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia, który poinformował o sprawie na swoim profilu.

Reklama
Reklama

Pierwsza pisana wzmianka o Świeciu pochodzi z 1198 roku, gdy było ono stolicą samodzielnego księstwa pomorskiego, władanego przez Grzymisława, a później miejscową dynastię Świętopełka Wielkiego i Mściwoja.

Najnowsze odkrycia wskazują na jeszcze starszą zabudowę, co rzuca nowe światło na naszą bogatą historię.

- Prawdopodobnie poznaliśmy lokalizację nie tylko tak długo poszukiwanego przez archeologów grodu Świętopełka, ale także wcześniejszej osady - już widzę oczami wyobraźni, jaki daje to potencjał - informuje Paweł Knapik.

Reklama
Reklama

Jak twierdzi, Świecie zyskuje kolejny mocny argument, aby rozwijać swoje działania w turystyce.

- To niezwykłe odkrycie przyciągnie uwagę zarówno badaczy, jak i turystów, chcących zgłębić tajemnice przeszłości. Ale aby zgłębiać temat dalej, potrzebujemy kontynuacji badań - argumentuje wiceburmistrz.

Nowe informacje na ten temat tutaj.

Reklama
Reklama

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Temat ciekawy, ale myślę że większą sensację budzi nocno-poranny smród.

Szkoda że wybory są tylko co 4 lata. Przed każdymi z nich dzieje się tyle wspaniałych rzeczy.

Kogo interesuje fakt, że zamek jest z 13 czy 12 wieku… szukają pretekstu, żeby jeszcze bardziej wydłużyć czas renowacji.

Zamek ukończono w XIV wieku. A w ogóle to mnie to akurat interesuje. Teraz jednak nie o krzyżackim zamku mowa, a o tym, kiedy na terenach Świecia powstała pierwsza osada, kiedy zamieszkali tu na stałe ludzie.
Dziś przyjmujemy, że Świecie istnieje od 1198 roku – pierwsza zachowana i zapisana wzmianka o Świeciu. Wiadomo, że jak w 1198 r. o Świeciu pisali to istniało wcześniej, ale nikt wie ile wcześniej.
Dziś dowiedzieliśmy się, że ok. 1150 mieszkali już na terenie dzisiejszego kampingu przy zamku ludzie.
To wszystko. Nie jest to sensacja, ale to miła wiadomość. Nauka idzie do przodu i wiemy coraz więcej. To dobre.
Trzeba badać dalej i próbować ustalić jak najbardziej konkretne daty, ale urodziny miasta pewnie długo jeszcze będziemy liczyć od 1198 r., więc bez obaw tradycjonaliści!

Wydaj mi się że to mało ważna sprawa. Co to za atrakcja dla turystów?? Zupełnie nie wiem. Żeby niby co usłyszą, ze Świecie powstało nie w 1198 a np. 1102 roku i nagle zaczną do nas walić z każdego kierunku?? Śmiech na sali. Jedziesz do Rzymu i co krok masz budynki starsze o kilkaset lat od naszego zamku.

a co znaleziono? rzuconą deske z XII wiecznej łódki czy naprawdę znaleziono jakąś konstrukcje? Bez sensu taki artykuł, że coś znaleziono, ale nie wiadomo co i w którym miejscu poza tym, ze kemping. Poza tym najczęściej murowane zamki stawiano gdzieś gdzie już wcześniej stalo coś drewnianego gdyż to zazwyczaj były strategiczne miejsca, które ktoś przejmował, a później umacniał

Już wtedy cała zieleń była os Rana przez psiory???

Jakie to ma znaczenie czy Świecie powstało na początku czy w połowie XII wieku tzn. powstało ok. 800 lat temu ? USA powstało 200 lat temu i osiągnęło zdecydowanie więcej niż Świecie.

Nie jest to zadna bomba, wiadomo o tym od dwoch miesiecy, ale musieli wypuscic tą „sensacje” na dwa tyg przed wyborami razem ze sluzalczym portalem. Knapik udaje, ze wzial sie do roboty, troche pozno.

Zagłosuje na każdego kto wprowadzi podatek od psa 3000 zł aby za te pieniądze posprzątać odchody. 1 pies 3000 zł 2 psy 6000 itd itd. Ktoś tym sposobem może uzyskać duże poparcie

Szukali, kombinowali, a przecież wystarczyło skojarzyć, że nazwa Świecie pochodzi od Świętopełka 😉

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama