Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

W tym roku z powodu cen na grobach może być znacznie mniej kwiatów i zniczy

Wszystko przez drożyznę, która oczywiście nie ominęła też kwiatów, zniczy i innych elementów wystroju, którymi przyozdabiamy groby w czasie Wszystkich Świętych.

Udostępnij
kwiaty-cmenatrz

- Z tego co zauważyłam, większość osób chciałaby zmieścić się w ubiegłorocznym budżecie - mówi Mariola Kaczmarek, handlująca od lat koło cmentarza przy ul. Sienkiewicza w Świeciu.

To, że będzie drożej wszyscy wiedzą. Pytanie tylko, o ile?

- Wyraźny wzrost cen, który widzą klienci, wynika wyłącznie z wyższych cen towarów, a nie wyższych marż sprzedawców - zaznacza Mariola Kaczmarek, która ma stałe stoisko przy bramie głównej cmentarza. - Moja marża pozostaje bez zmian. Można przyjąć, że wszystko poszło w górę co najmniej o 30 proc. Tuż przed Wszystkimi Świętymi będzie jeszcze drożej. Trudno określić, o ile. Wiele zależeć będzie od popytu.

Reklama
Reklama

Ten może być niższy. Szansę na większe wzięcie będą mieć małe stroiki za 30 zł i niewielkie chryzantemy w granicach 18 zł, za które przed rokiem zapłacilibyśmy 11 zł. Kompozycja trzech wrzosów w ozdobnym koszyku to wydatek rzędu 60 zł. Znicze kosztujące rok temu około 2,5 zł teraz są po około 3,5 zł. I to te najtańsze.

- Wększość osób chciałaby się zmieścić w cenie 50 zł na grób - zauważa Mariola Kaczmarek. - To taka bariera psychologiczna. Niestety, w tym nie kupimy za tę kwotę tyle, ile w ubiegłym.

Coraz popularniejsze jest też inne zjawisko. Coraz więcej rodzin umawia się na wspólne zakupy. Zamiast przychodzić każdy z własnym kwiatem, stroikiem i zniczami, dzielą się kosztami i jedna osoba w imieniu wszystkich kupuje uzgodniony zestaw. Ozdób jest mniej, ale w żaden sposób nie umniejsza to pamięci o zmarłych.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (15)

 1. error

  21 października 2022 11:32

  Będzie mniej śmieci, jakiś

  Będzie mniej śmieci, jakiś plus.

  • Ccc

   21 października 2022 12:25

   Dokładnie to miałem napisać.

   Dokładnie to miałem napisać. Mniej śmieci.

 2. I gitara

  21 października 2022 12:17

  I mniej korków jak ON ma być

  I mniej korków jak ON ma być 8.50

 3. Biegacz

  21 października 2022 12:28

  To są plusy wysokich cen –

  To są plusy wysokich cen – mniej śmieci. Żeby jeszcze żywność podrożała o 50 proc. to na jakiś czas rozwiążemy problem otyłości. W trosce o dzieci chipsy i cola powinny być po 30 zł a papierosy po 50 zł za paczkę. Mielibyśmy zdrowsze społeczeństwo.  

  • Polać mu

   21 października 2022 14:09

   Polać mu !!!

   Polać mu !!!

 4. Rafał

  21 października 2022 12:41

  Ja wgl nie rozumiem tego

  Ja wgl nie rozumiem tego kładzenia na groby tylu stroików.zmarłemu to i tak wszystko jedno.wiadomo posprzątać dookoła grobu można.1 świeczkę postawić i tyle.a nie zawalać czym popadnie.i jeszcze najlepsze modlić się nad płyta i dzieci do tego zmuszają.ważna jest pamięć o bliskim.a nie pajacowac.żeby inni widzieli kto ma lepszy nagrobek

  • Pamięć i świeczka

   21 października 2022 13:31

   W pełni się zgadzam. Ale wg

   W pełni się zgadzam. Ale wg niektórych nie wypada postawić nowych kwiatów czy kilku plastyków,bo co rodzina powie…kasa wyrzucona w błoto. Co zmarłemu po tych sztucznych kwiatach. Lepiej ogarnąć nagrobek postawić symboliczny znicz i pomodlic się za duszę. Ewentualnie intencja w kościele. Z tego więcej korzyści niż z dziesięciu chryzantem,które za parę dni wylądują  w koszu. Za granica w ogóle nie znaja mody na takie bogate wystroje, a i zamiast granitowych nagrobków za grube pieniądze jest symboliczna tablica …

   • Anonim

    21 października 2022 14:22

    No w sumie masz rację, ja

    No w sumie masz rację, ja ksiądz pomodli się za kasę to lepszy pożytek. Będzie miał co wydać na dupy.

    • dopisek

     21 października 2022 18:17

     100%

     100%

 5. Agata

  21 października 2022 13:30

  Przyłączam się do zdania

  Przyłączam się do zdania powyższych,  mniej śmieci będzie,  chociaż podejrzewam że w tym roku to jeszcze nie będzie tak widoczne,  bo przecież trzeba zawalić grób ogromną donicą , setkami zniczy itp. Cały ten wyścig kto więcej kto większe jest i tak dla żywych nie dla zmarłych. Pokazówka raz w roku .

 6. mieszkaniec

  21 października 2022 14:14

   mniej śmieci a groby będą

   mniej śmieci a groby będą wyglądać  o wiele lepiej jak nie będzie tylu zniczy

 7. Nareszcie

  21 października 2022 16:52

  Czekam aż ten cmentarny

  Czekam aż ten cmentarny festiwal się skończy 

  • Miki

   22 października 2022 19:41

   A choinke przystrajasz?

   A choinke przystrajasz? Szampana w Nowy Rok pijesz? Tradycja, prawda… Wasz festiwal !!!

 8. pis

  21 października 2022 23:31

  nie z powodu cen tylko z

  nie z powodu cen tylko z powodu okradania zwyklych ludzi przez rzadzacych pod pretekstem wojny. ten artykul powinien miec taki tytul i narracje

 9. Anonim 1

  22 października 2022 08:01

  A ja zapalę dużo zniczy bo

  A ja zapalę dużo zniczy bo mnie stać 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama