Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Wkrótce w Świeciu ruszy inwestycja za 19 milionów. Plac budowy będzie miał kilometr długości

Od kwietnia do października czekają nas duże utrudnienia w ruchu na głównej arterii komunikacyjnej Świecia. - Wszystko po to, aby jeździło się tędy łatwiej i bardziej płynnie - argumentuje Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu.

Udostępnij
rondo-wp-1

REKLAMA

Odcinek ulic Bydgoskiej i Wojska Polskiego między Chełmińską i Wodną zamieni się w wielki plac budowy o długości ponad 1 km.

Zakres prac jest bardzo szeroki. Obejmuje budowę trzech rond. Jedno powstanie w miejscu tymczasowego na skrzyżowaniu z ul. Chełmińską, a kolejne dwa na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego ze Sportową (koło Biedronki) i Wodną.

Reklama
Reklama

- Wspieramy finansowo powiat w tym przedsięwzięciu. Dlatego odkupimy teren od PKP i kosztem 3 mln zł przedłużymy ulicę Armii Krajowej od ulicy Ciepłej do skrzyżowania z ulicami Wodną i Wojska Polskiego. W tym miejscu powstanie właśnie jedno z trzech rond - wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.
REKLAMA

Inwestycja obejmuje też wymianę kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci wodociągowej oraz instalacji elektrycznej i telekomunikacyjnej. Wzmocniona zostanie konstrukcja drogi, która zyska też nową nawierzchnię. Po lewej, jadąc w kierunku Przechowa, powstanie ścieżka rowerowa, a po drugiej chodnik. Wymiany doczeka się też oświetlenie.

- Przebudowa ulicy Wojska Polskiego ma powstać w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, czyli zwycięzca przetargu najpierw opracowuje projekt, a potem na jego podstawie realizuje inwestycję - wyjaśnia Adam Meler, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Wszystko to kosztem 19 mln zł. Starostwo i gmina Świecie wyłożą po 6,75 mln zł, a 5,5 mln zł to unijna dotacja. Prace potrwają do końca października 2021 r. Wykonawcą jest spółka Colas z Palędzia koło Poznania.

Lokalizacja przebudowywanego odcinka nie daje dużego pola manewru przy organizacji tymczasowego ruchu.

- Będziemy apelować do kierowców, aby korzystali z bocznych uliczek i drogi przez Głogówko, ale może to dotyczyć tylko samochodów osobowych. Duże ciężarówki nie przejadą wąskimi ulicami, a trasa przez Głogówko ma ograniczony tonaż. Tak naprawdę jedynym wyjściem będzie ruch wahadłowy – przyznaje Adam Meller.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Prace będą prowadzone etapami, jeden pas jezdni będzie przejezdny, a płynność ruchu ma regulować sygnalizacja świetlna.

- Na razie trudno powiedzieć, od którego z planowanych rond zaczną się prace. Do końca lutego wykonawca ma czas na przygotowanie szczegółowego projektu inwestycji. Jednocześnie kończymy wykup terenów od prywatnych właścicieli w miejscu lokalizacji rond – mówi dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

Nie ma obaw, że ewentualna odmowa sprzedaży przez któregoś z właścicieli czy brak zgody na proponowaną cenę, wszystko zablokują.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Wykup zostanie przeprowadzony w ramach ZRID, czyli Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej. W dużym skrócie, pozwala ono na przeprowadzenie budowy nawet w sytuacjach spornych. Oczywiście strona, która uważa się za pokrzywdzoną może iść do sądu, ale nie wstrzymuje to realizacji inwestycji. W sądzie można więc co najwyżej wywalczyć wyższą stawkę wykupu.

- Największe natężenie prac czeka nas między kwietniem a końcem października. Nie wykluczam jednak, że już wcześniej zostaną rozpoczęte pewne roboty przygotowawcze – zaznacza Adam Meller.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA
Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. ZOBACZ FILM. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na Otworzy się w nowym oknie www.apartado.pl

Udostępnij
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wszystko fajnie, wiadomo

Wszystko fajnie, wiadomo utrudnienia ale trzeba będzie pomyśleć o mieszkańcach osiedla przy wodnej bo pewnie wielu chcąc ominąc wahadło będzie pruło osiedlowymi a tam jest raz 30, dwa nie ma chodników i 3 ludzie mają tam wjazdy na posesje. Nie chcę wyjeżdżać spod domu 10min. Może redakcja spyta czy władza ma rozwiązanie tego problemu. To tak zanim dojdzie do tragedii. Moim pomysłem są progi zwalniające chociażby i prewencja w godzinach szczytu

Niech pomyślą nad alternatywa

Niech pomyślą nad alternatywa droga do Przechowa a nie cały ruch jest na Wojska Polskiego tylko.Brak pomysłów powiatu jak i rzadzych Świecia.Przykład brać z Grudziądza lub innych miast dużych.

utrudnienia do pazdziernika .

utrudnienia do pazdziernika …czyli pewnie do nast wiosny.rondo koło szpitala tez miało byc w dwa miesiące.Zaczną kopać to sie jakieś „kwiatki” pojawią

Reklama

6 miesięcy szczerze wątpię ze

6 miesięcy szczerze wątpię ze bedzie gotowe co najwyżej połowa

A czy zaplanowano budowę

A czy zaplanowano budowę chodnika od Orlenu do nowego ronda bo zostawiając auto do naprawy w Mobilu nie ma szans z tamtąd przejść na drugą stronę ulicy, żeby dojść do przystanku a nie każdy ma kogoś takiego żeby po niego podjechał. 

To żadne odciążenie ul.

To żadne odciążenie ul. Wojska Polskiego. Moim zdaniem należy przedłużyc ul.Armi Krajowej do ul.Kolejowej.

Reklama

Właśnie ul. Armii Krajowej

Właśnie ul. Armii Krajowej stopniowo przedłużać, aż do ul. Bydgoskiej. Górne Marianki połączyć z Os. przy Strażaku / został już mały kawałek / to pozwoli jechać przez Kozłowo i omijać przyszły plac budowy.

Czy ktoś z powiatu lub z

Czy ktoś z powiatu lub z gminy widział jakie korki są przy mondi. Cały ten układ z nowym rondem jest zły lub niedopracowany nie tak to miało być. Jadąc w kierunku Świecia wjeżdżamy na rondo i tu jest problem. Może droga na wprost omijając to rondo

Na drodze S5 jadąc z Gdańska

Na drodze S5 jadąc z Gdańska w Dworzyskach chyba nie będzie zjazdu do Mondi i Vistuli i wszystkie tiry z tamtego kierunku kierują się na rondo dodatkowo je blokując i niszczyć. Czy jest taka możliwość na etapie budowy estakady rozwiązać problem?

Reklama

Robiąc remont w mieszkaniu

Robiąc remont w mieszkaniu/domu sami narażamy się na niewygody. Świecie jest takim miejscem dla wielu z nas i chcąc mieć lepiej w niekiedy trzeba pocierpieć-to nas czeka. Szkoda, że nie można przedłużyć ul. Armiii Krajowej po torowisku do ul. Chełmińskiej ale cóż będziemy bogatsi o kilka „karuzel” drogowych. Cieszy to, że mimo dziwnych zachowań radnego/skarbnika powiatu (wyprawa w Himalaje na ostatniej sesji Rady Miasta-wstyd i chańba dla skarbnika-kamery i mikrofony są bezlitosne) Burmistrz i Starosta jakoś się porozumiewają i Burmistrz wspiera powiat. To prawda są pory dnia gdy rondo przy Generonie staje wąskim gardłem-dziś jeszcze wierzę w zdolności myślenia przestrzennego planistów wykonawcy.

Ciekawe co będzie jak wydarzy

Ciekawe co będzie jak wydarzy się poważny wypadek na obwodnicy i puszcza ruch przez miasto, to dopiero będzie dramat!! 

Jeśli będą budować tak samo,

Jeśli będą budować tak samo, jak ścieżki w powiecie, to będzie DRAMAT. 

Reklama

Czy połowa mieszkańców nie

Czy połowa mieszkańców nie zauważyła jak zorganizowane jest miasto? Skoro będzie przebudowa ul. WP to którędy ma iść obajzd jak nie przez Głogówko albo osiedle domków ? Co mają zrobić władze miasta zrobić? W 3 dni postawić tymczasowy most czy co?

Od dawna powinny być nowe

Od dawna powinny być nowe drogi z miasta do Mondi bo miasto inwestuje w osiedla bloków na Paderewskiego i w Sulnowo, a o dojeżdżaniu tych mieszkańców do Mondi nie myśli. Cały ruch puszcza prze miasto i te niepotrzebne światła. Jeden dojaz ulicą Stromą do Przechowa a drugi przez Wdę na wysokości obecnego mostu kolejowego.Tym bardziej, że rondo na Wodną zaraz powstanie.

Wodna powinna być przedłuzona

Wodna powinna być przedłuzona do Chełmińskiej

Cały ruch tirów, Miasteczka i

Cały ruch tirów, Miasteczka i pracowników Mondi puszczony przez jedno rondo! Ktoś tu zawalił sprawe. Nie wierzę że teraz zrobią coś lepiej

trzeba przedłużyć ul.Miodową

trzeba przedłużyć ul.Miodową za cmentarzem do Chrobrego, Stromej aż do Biedronki w Przechowie albo Kozłowo do Tucholskiej

Co wy ludzie widzicie za

Co wy ludzie widzicie za problem rondo to najlepszy sposób żeby uniknąć korków tylko trzeba umieć jeździć po rundach a nie stać jak taka pizda i patrzeć się jak samochody wyjeżdżają na rondo tam nie ma znaku stop tylko jest ustap a każde 10-15 m po między samochodami to jest luka dla innych

zakaz jeżdżenia „na zderzak”

zakaz jeżdżenia „na zderzak” kolego

Niech się wezmą włodarze za

Niech się wezmą włodarze za chodnik  z Sulnowa do laskowic bo tragedia jest 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Styl życia

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo