Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Bogna, Brygida
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  22°C / 18°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  26°C / 16°C
 • rozproszone chmury
  Pojutrze:
  27°C / 15°C

Banda „strzelców”. Mieli świecić przykładem, a terroryzowali mieszkańców

Andrzej Pudrzyński
13 maja, 21:23
Aresztowanie 21 marca 1932 r. Jana Kosickiego, komendanta miejscowego „Strzelca”, wywołało w Świeciu ogromną sensację.
Fot. Andrzej Bartniak / zdjęcie ilustracyjne

Przedwojenny Związek Strzelecki był paramilitarną organizacją społeczno-wychowawczą, zrzeszającą głównie młodzież w wieku przedpoborowym. Prowadzono pogadanki i odczyty patriotyczne i historyczne oraz zajęcia z wychowania fizycznego i przysposobienia obronnego. Związek podlegał Ministerstwu Spraw Wojskowych i był związany z obozem Piłsudskiego.

Wśród społeczeństwa panowały podzielone opinie na temat „Strzelca”. Jedni widzieli w nim kuźnię młodych patriotów, którym wpajano dyscyplinę i cnoty obywatelskie, a inni kuźnię... młodych zawadiaków, którzy pod patriotycznym płaszczykiem wszczynali bójki z ludźmi o innych poglądach i dopuszczali się kradzieży i wymuszeń na ludności cywilnej.

Szajka Kosickiego

Mieszkańcy Świecia i okolic nie mieli dobrych doświadczeń ze „strzelcami”. Jan Kosicki, komendant miejscowego Związku Strzeleckiego, był człowiekiem ustosunkowanym i cieszył się poważaniem w kręgach lokalnej władzy. Nie wystarczało mu jednak kierowanie kilkunastoosobowym oddziałem „Strzelca”, organizowanie obozów w lesie, przemarszów, ćwiczeń i pogadanek. Nie przynosiło to korzyści materialnych, a Kosicki potrzebował pieniędzy. Dobrał sobie pięciu innych członków związku i wspólnie dokonywali kradzieży na zamożniejszych mieszkańcach.

Na strychu domu odkryto istny magazyn przedmiotów pochodzących z kradzieży popełnionych u p. Kraja, p. Lakowskiego, p. Chełkowskiego i dużo innych. Z wspomnianej kryjówki wydobyto na światło dzienne: sześć fuzji, dwa radioaparaty, ubrania, bieliznę, biżuterię, wyroby tytoniowe itd. W związku z tem zostali aresztowani i odstawieni do dyspozycji władz sądowych Leon i Bronisław Cackowscy, Stapel, Józef Bona, Brunon Wejner i Jan Kosicki - wszyscy ze Świecia – donosił „Dziennik Bydgoski” w wydaniu z 24 marca 1932 r.

Sąd nie był surowy

Szajka „strzelców”, jak okrzyknęła ich prasa, miała też ponoć w planach porwanie dziecka doktora Pokorskiego ze Świecia. Wysłali do niego anonimowy list, skreślony ołówkiem po niemiecku, w którym ostrzegano go, że zostanie porwane jego dziecko, jeśli nie złoży okupu. Nie podano jednak jego wysokości.

Doktor Pokorski powiadomił policję. Drugi list z wysokością żądanej sumy i miejscem, gdzie miałyby być złożone pieniądze, jednak nie nadszedł. W międzyczasie aresztowano Kosickiego i jego bandę, a policja podczas przesłuchań „strzelców” ustaliła, że to ich sprawka.

W czerwcu 1932 r., trzy miesiące po aresztowaniu, sąd okręgowy podczas sesji wyjazdowej w Świeciu skazał członków szajki na kary od 1 miesiąca do 1 roku więzienia. Kosicki dostał pół roku odsiadki w zawieszeniu na 5 lat. Wyrok nie był surowy, niewykluczone, że pomogli mu wpływowi znajomi. Dwaj jego „podkomendni” też otrzymali wyroki w zawieszeniu.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz