Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jarosław, Marek
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  16°C / 14°C
 • lekkie zachmurzenie
  Jutro:
  25°C / 12°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  15°C / 9°C

Sąd oddaje dzieci ojcu i krytykuje działanie opieki społecznej

Andrzej Bartniak
6 listopada, 18:16

Dawid i Kamil, synowie Jarosława Frymarskiego z Terespola, są już z ojcem. 6 listopada zapadało w tej sprawie sądowe orzeczenie. Chłopcy od września przebywali w domu dziecka, chociaż wcale nie musieli tam trafić.

We wtorek po południu Jarosław Frymarski odebrał synów z Domu Dziecka w Bąkowie
Fot. Andrzej Bartniak

Walka Jarosława Frymarskiego o odzyskanie dzieci stała się na tyle głośna, że relację ze świeckiego sądu, jedna ze stacji telewizyjnych przekazywała na żywo. Ojciec wychodząc z sali rozpraw z trudem ukrywał wzruszenie.

- Jestem bardzo szczęśliwy - mówił.

Wygrał pierwszą poważną bitwę w wojnie, której stawką jest przyszłość jego synów. Jednak cała ta historia mogła się potoczyć zupełnie inaczej, gdyby nie niezrozumiałe działanie opieki społecznej w Świeciu.
REKLAMA

Portal Extra Świecie informował o sprawie jako pierwszy. Przypomnijmy. 19 września przyłapano byłą żonę pana Jarosława pijaną. Miała 1,4 promila, a jej konkubent 1,7 promila alkoholu. Reakcja pracownika opieki społecznej była błyskawiczna. Ponieważ kobieta nie była w stanie opiekować się trójką dzieci, zapewniono im inną opiekę. Dwaj starsi chłopcy, 15 i 16-latek zostali przewiezieni do Domu Dziecka w Bąkowie (gmina Warlubie). Dwulatka, który nie jest synem pana Jarosława i pochodzi z innego związku jego byłej żony, umieszczono w rodzinie zastępczej.

Taki bieg wydarzeń byłby prawidłowy, gdyby nie jeden szczegół.  

- Nikt nawet nie próbował skontaktować z bliskimi dzieci: ojcem czy dziadkami - sędzia Marek Kunecki z Sądu Rejonowego w Świeciu strofował działania opieki społecznej w Świeciu. - Zapomniano, że umieszczenie dzieci w domu dziecka to zawsze ostateczność.
REKLAMA

Jest to trudne do pojęcia tym bardziej, że ojciec mieszka w tej samej miejscowości co matka i posiada pełne prawa rodzicielskie. Chłopcy bezsprzecznie powinni trafić pod jego opiekę.

Gdy mężczyzna zdał sobie sprawę, że nie będzie to takie proste, rozpoczął starania o to, by synowie wrócili do rodzinnego Terespola. Złożył wniosek o zmianę postanowienia rozwodowego. Podczas sprawy rozwodowej sąd postanowił, że dzieci będą przebywać z matką. Teraz Jarosław Frymarski musiał przekonać wymiar sprawiedliwości, że on również potrafi zająć się swoimi synami.
REKLAMA


Sąd Rejonowy w Świeciu przychylił się do wniosku ojca. Do czasu zakończenia postępowania - jego termin uzależniony jest m.in. od tego, kiedy matka zakończy terapię uzależnień - synowie będą przebywać pod opieką pana Jarosława. Jednocześnie sąd ustanowił kuratora oraz zobowiązał Ośrodek Pomocy Społecznej w Świeciu do wyznaczenia asystenta rodziny, który będzie pomagał ojcu znaleźć się w nowej sytuacji.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (18)

To jest chore co się dzieje w Świeckim sądzie zero prawa zero sprawiedliwosci. Anonimowy alkoholik sprawca przemocy w rodzinie dostał dzieci a matce zabrano bo nie umiała się wypowiadać na słowa byłego męża który ja oczernia wszędzie gdzie się da a wszyscy tylko jemu wierza. 

Odpowiedzi: 0

Wstyd dla swieckiej opieki ..klika i tyle 

Odpowiedzi: 0

Opieka haha raczej bezpieka."...od zawsze byly tam cyrki a na zewnatrz wszystko pokazowo i sztucznie wyglada jak cała kierowniczka...szkoda ze pracownicy z powołania juz tam nie pracuja...jeden wielki lans z gminnych pieniazkow...

Odpowiedzi: 1

Jeśli nie umiesz powiedzieć nic dobrego o kimś, lepiej nic nie mów. I ciebie nazywają Aniołem??? 

Odpowiedzi: 0

w głowie się nie mieści...a ile spraw zamiecionych pod dywan...co się dziwić,że się dzieją takie przykre sytuacje skoro w opiece  pracują rodzinne klany...matka nie wkopie córki, mąż -żony , syn -matki bo wszyscy wylądowaliby na zasiłkach achhh...

Odpowiedzi: 1

Taka jest prawda 

Odpowiedzi: 0

a nikt z tych "mądrych " pracowników się nie zastanowił nad tym co czuły dzieci jadąc i będąc w Domu Dziecka??? bez serca..bez rozumu ...najważniejsze robić dobrą minę do złej gry...

Odpowiedzi: 0

Tak niestety nasza opieka spoleczna społeczność ma tylko w nazwie, Panie Krzysztofie pierwsze poważne wyzwanie przed Panem. Niby pan taki wrażliwy, społecznik, czekam zatem na reakcje z Pana strony. Pański wyborca.

Odpowiedzi: 2

może pod koniec kadencji coś wspomni...bo przez 5 lat nie powie nic hahha

Odpowiedzi: 0

I może w innych podległych jednostkach też przydałby się przegląd bo niektórzy urządzili sobie folwark, który z zewnątrz może robić dobre wrażenie ..

Odpowiedzi: 0

Łatwo wypowiadać się na tematy o których nie ma się pojęcia,  oceniać pracowników opieki społecznej. 

Odpowiedzi: 2

ale to Sąd słusznie się wypowiedział!! i skrytykował działania pracowników :(

Odpowiedzi: 1

Sądu tam na miejscu też nie było. Najłatwiej oceniać po czasie. Pracownicy pomocy coś widocznie wiedzieli o tym "dobrym" ojcu, że dzieci mu nie oddali.

Odpowiedzi: 0

Co tu jest do oczerniania to jest fakt cała Polska to zobaczyła czas pracy szukać może w Biedronce drogie panie z Os. Wykształcenie nie świadczy o sercu i byciu człowiekiem.

Odpowiedzi: 0

zauważyłem ze jak o Świeciu mówi sie w tv(mediach ogólnopolskich) to zawsze coś przykrego,jakas patologia,wcześniej o zabiciu w bramie przez dziewczyne swojego konkubenta...teraz to...a podobno to takie nowoczesne i bogate miasto...wstyd mi,ta sitwa siedzi od 30 lat i pierdzi w stołki...

Odpowiedzi: 1

Polecam posłuchać piosenki Tomasza Jachimka pt. "Zło". Media już takie są, że o rzeczach złych się mówi, bo są bardziej medialne, a o to właśniechodzi. Liczy się oglądalność. Dobre uczynki są niemedialne, bo słabo się sprzedają. Wystarczy popatrzeć na liczbę komentarzy pod poszczególnymi artykułami - nawet na tym portalu - a można łatwo zauważyć jak ludzie reagują na informacje o wypadkach, wpadkach, niedopatrzeniach, błędach... Pod artykułami o rzeczach pozytywnych nie ma medialnego szumu. Tak ułożony jest świat mediów i nie dotyczy to tylko Świecia.

Odpowiedzi: 0

Taaa...a jakby dziecko tej właśnie pijanej matki wpadło pod samochód to wtedy czytalibyśmy komentarze "gdzie była opieka! Wredne baby nic nie robia tylko w stolki pierdza... bla bla bla"... słabo się robi od tych bzdur... zajmijcie się ludzie swoim życiem, opieka zawsze zła, a wiekszosc z tych co pisze pewnie z zasilkow zyje... ja raz bylam w potrzebie, uzyskalam pomoc, stanelam na nogi i zlego slowa na opieke powiedziwc nie moge. Skoro zabrali to byl powod, mysle ze odbieranie dzieci nie jest ich ulubionym.zajeciem!!!!

Odpowiedzi: 1

uLUBIUONYM ZAJECIEM TO ZAPEWNE JEST  swiety spokkj :), SAD SIE WYPOWIEDZIAL, prawde powiedzial.Tam siedza kolejne  niekompetentne osoby.

Mamusiu z za biurka opieki :D

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz