Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Artur, Stefan, Waldemar

Sprzątanie po Włochach. Kiedy znowu ruszą prace na S5?

Andrzej Pudrzyński
16 lipca, 20:02

Minął ponad miesiąc, odkąd Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad powiedziała „addio” włoskiej spółce Impresa Pizzarotti, budującej trzy odcinki trasy ekspresowej S5.

Zaawansowanie prac na odcinkach przebiegających przez powiat świecki wynosi tylko ok. 20 proc.
Fot. Andrzej Bartniak

Chodzi o dwa odcinki leżące w całości lub w znacznej części w powiecie świeckim, czyli Nowe Marzy-Dworzysko i Dworzysko-Aleksandrowo oraz Białe Błota-Szubin (powiaty bydgoski i nakielski).

Jako powód odstąpienia od umów GDDKiA podała ogromne zaległości w postępie prac. Ich zaawansowanie nie przekraczało 25 proc., a tymczasem budowane przez Włochów odcinki miały zostać oddane do użytku do końca tego roku.
REKLAMA

Impresa Pizzarotti tłumaczyła się, że opóźnienia wynikają ze wzrostu cen materiałów budowlanych i kosztów robocizny oraz kłopotów z podwykonawcami (firma jest im winna około 2-3 mln zł, dlatego niektórzy zeszli z placu budowy).

GDDKiA nałożyła na Włochów 14,2 mln zł kary za nieterminowe rozliczanie się z wykonawcami i ponad 156,6 mln zł za nieukończenie inwestycji. Sprawa znajdzie prawdopodobnie swój finał w sądzie.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zapowiedział, że na przełomie lipca i sierpnia zostaną ogłoszone przetargi na dokończenie tych trzech odcinków. Od ogłoszenia przetargów do ich rozstrzygnięcia i podpisania umów jest jednak daleka droga. Cały proces jest długi i skomplikowany, a poza tym istnieje ryzyko, że firmy, które odpadną, złożą odwołania, co jeszcze bardziej wydłuży procedurę.
REKLAMA


Paweł Olszewski, poseł PO i były wiceminister infrastruktury, powiedział „Expressowi Bydgoskiemu”, że w jego ocenie budowa owych trzech odcinków trasy S5 potrwa co najmniej dwa lata. A to oznaczałoby, że pomkniemy „ekspresówką” przez powiat świecki nie wcześniej niż latem 2021 r.

- Ja obstawiałbym bardziej początek 2022 r. – uważa jeden z przedsiębiorców, dawny podwykonawca Impresa Pizzarotti (prosi, aby nie podawać jego personaliów) - Mało realne, aby prace zaczęły się jeszcze w tym roku. Wszystko zależy od tego, jaka będzie zima. Do pobudowania jest jeszcze blisko 80 proc. dróg. Tylko na to potrzeba około dwóch lat, nie licząc kilku miesięcy na sprawy przetargowe i przygotowanie się do robót. To nie budowa osiedlowej uliczki, gdzie w kilkanaście dni można zebrać ludzi, materiały i sprzęt – argumentuje nasz rozmówca.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (19)

I niewątpliwie koszty znacznie przekroczą kwotę, którą chciał Pizzarotti... to tak po polsku, oszczędnie...

Odpowiedzi: 0

I tak jest wszystko w czarnej d...e.

Odpowiedzi: 1

Jak wszystko w Pl...

Odpowiedzi: 0

Rozczulacie się nad s5.A co sie w Świeciu robi -też nic -miała być przedłużona ul.AK ico?,Cukrowników połączona z Wodną i co? nowe oświetlenie na W P,wraz podświetleniem przejść dla pieszych  i co?  -g...o!

Odpowiedzi: 2

Przedłużenie cukrownikow z wodna w przyszłym roku wybudujennowy market a armi krajowej nie wolno ruszać bo Woźniak linie kolejowa będzie ciągnął i PKP nie chce sprzedać ziemi każdy to wie 

Odpowiedzi: 1

:D

Rozwaliles mnie

Buhaha

Odpowiedzi: 0

jak to nic?a klimatyzacja w UM bo rzesz urzednikow musi miec warunki do tzw.pracy,a ich wysokie place,diety,delegacje na to idzie sporo pieniedzy...

Odpowiedzi: 0

Ważne, że zaczęli to i muszą kiedyś skończyć! :D

Odpowiedzi: 0

Paweł Olszewski wykazywał się przez 8 lat "wspaniałych" rządów, więc niech lepiej milczy z całą resztą "fachowców"

Odpowiedzi: 1

Fachowcu od siedmiu boleści, czy Olszewski mógł przewidziec, że w krótkim czasie rządzenia dojnej zmiany nastąpi wzrost surowców, materiałów, zarobków itd. Dzisiaj mamy wspaniałe lata, którymi można się pochwalić np. wykonanie stępki, która zdążyła zardzewieć, pod budowę Narodowego Promu, budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną (drzewa zaczynają odrastać), budowa 3 mln. mieszakań wykonano czastkę tych zamierzeń, produkcja samochodów elektrycznych, która okazują się plajtą itd. Jedno co udało się ekipie Pinokia, to kupienie takich, jak ty za 500+ w celu pisania banialuków.

Odpowiedzi: 1

Prawdziwy dramat zacznie się, jak faktycznie zechcą kupić samolity F-35!!! Konstrukcje lotniczą, która do końca nie została sprawdzona, a która pochłonie budżet MON i inne budżety... Jako regularny komentator portalu obronnego Defence 24 znam trochę szczegółów. Tu się dopiero zacznie jazda... No, ale czego się nie robi dla wspaniałego "sojusznika" zza oceanu??? :))) Amerykanie nas wydoją, bo wiedzą, że PiS od początku ustawił się w roli chłopca do strzyżenia...

Odpowiedzi: 0

PO podpisało kontrakt z Pizzarotti w 2014 r a teraz się Olszewski wymądrza.

Odpowiedzi: 1

Kontrakt z Pizarrotti nie podpisywał Olszewski, lecz GDDKiA, dlatego absurdzie nie pisz absurdów, nawet wtedy, gdy dostaniesz polecenie w przekazie dnia z BP KC PiS.

Odpowiedzi: 0

W Bydgoszczy dzięki nieudacznikom z zarządu dróg budowa osiedlowej uliczki trwa 2 lata

Odpowiedzi: 0

Po ch...rę firmy które bazują tylko i wyłącznie na podwykonawcach - lokalnych - nie mając choćby najmiejszej bazy sprzętowej  (i nie chodzi o laptop i drukarkę) ,tu na miejscu. Podobno GDDKiA sprawdza ,wybierając wykonawców ich możliwości a tu ... zonk !. Wykonawca - z drugiego krańca Europy - nie mający alternatywy dostawy materiałów i urządzeń. Może od początku zakładali że zamawiający hojniej sypnie groszem ponad warunki umowy.

Odpowiedzi: 0

Od dwóch dni łatają fatalną drogę do Terespola Pomorskiego. Zawsze robili to wiosną a teraz w środku lata. Czyli droga jest już chyba na koncu łańcucha. Niedługo tylko będzie przejezdna dla terenówek.

Odpowiedzi: 0

Najpierw się kradnie ile wlezie

Potem się robi

Na koncu sie mówi ze kasy zabrakło i się spierdala ^^

Odpowiedzi: 0

Akurat Pizzarotii było jedynym wykonawcą na wszystkich siedmiu odcinkach S5, który wprowadził na budowę w znaczym stopniu własny sprzęt. Na pozostałych odcinkach masz firmy teczki, z Trakcją na odcinku 6 na czele i Kobylarnią na odcinku 7.

Odpowiedzi: 0

W kwestii zaległości w płatnościach na rzecz podwykonawców to zdecydowanie przoduje Trakcja na 6 odcinku. Włosi spłacili niemal wszystkich podwykonawców a wielu pomogli w odzyskaniu pieniędzy od GDDKiA.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz