Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dominika, Joanna, Pankracy
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  23°C / 14°C
 • lekkie zachmurzenie
  Jutro:
  19°C / 9°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  17°C / 11°C

Idzie lato – jak przygotować się na upały w bloku?

materiał partnera
30 kwietnia, 19:36

Sezon letni zbliża się coraz większymi krokami. Wraz ze wzrostem temperatur, zaczynamy szukać skutecznych metod radzenia sobie z upałem. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych mają tu nieco trudniejsze zadanie. Często bowiem montaż tradycyjnej, ściennej klimatyzacji nie wchodzi w grę. Z pomocą przychodzą wówczas inne rozwiązania, począwszy od umiejętnego wietrzenia mieszkań, przez różnego rodzaju zasłony, żaluzje i rolety, skończywszy na urządzeniach stworzonych wręcz do mieszkań w blokach – klimatyzatorach przenośnych.

Klimatyzator przenośny – dlaczego warto?

Klimatyzator przenośny to najprostsze rozwiązanie w walce z nieznośnymi letnimi upałami. Urządzenie nie wymaga żadnego specjalistycznego montażu, będąc gotowym do użycia praktycznie w chwili zakupu. Wystarczy jedynie fragment płaskiego podłoża w pobliżu okna oraz dostęp do gniazdka elektrycznego, aby w kilka minut cieszyć się chłodnym powietrzem w pomieszczeniu. Ogromną zaletą klimatyzacji jest możliwość ustawienia dogodnej dla nas temperatury, z reguły w zakresie od ok. 15 do 30 st. C.

Niektóre klimatyzatory przenośne wyposażone są również w funkcję ogrzewania, dzięki czemu urządzenia te można traktować jako rozwiązania całoroczne, które pomogą również przetrwać chłodne dni zimy lub okresów przejściowych.

Dużym atutem jest również brak wymogów formalnych, które musimy spełnić przy montażu klimatyzatora, tak jak ma to miejsce w przypadku urządzeń stacjonarnych. Instalacja klimatyzatorów przenośnych nie wymaga ingerencji w elewację budynku. Nie narusza również w żaden sposób ścian mieszkania. Dlatego też jest dobrym rozwiązaniem dla osób wynajmujących lokal lub pragnących korzystać ze sprzętu tylko w pewnych okresach czasu.

Odwiedź ranking klimatyzatorów, aby dowiedzieć się więcej o działaniu tych urządzeń i sprawdzić, który sprzęt warto kupić.

Pozostałe sposoby na ochłodzenie mieszkania

1. Rozważne wietrzenie

Wietrzenie mieszkania latem jest jak najbardziej wskazane. Pomaga bowiem pozbyć się nadmiaru CO2 z naszego otoczenia, wpływając na lepsze dotlenienie, a co za tym idzie również samopoczucie. Należy jednak robić to umiejętnie, uwzględniając pory dnia i położenie pomieszczeń względem stron świata.

Rano warto otworzyć okna w pomieszczeniach od strony zachodniej. Po południu i wieczorem zaś od strony wschodniej. W przypadku wietrzenia mieszkania w ciągu dnia najlepszym rozwiązaniem jest otwieranie okien na oścież, ale na krótki czasu, np. 5-10 minut. Dobrym pomysłem może być również otwarcie drzwi na klatkę schodową, która zwykle jest znacznie chłodniejsza.

2. Rolety i zasłony wewnątrz

Popularne żaluzje czy rolety to jedno z najstarszych dostępnych rozwiązań, znane doskonale naszym dziadkom i rodzicom. Niestety, choć chronią one przed słońcem, to nie chronią nass przed ciepłem. Szkło szyb okiennych kumuluje bowiem ciepło słoneczne, oddając je szybko do pomieszczenia. Rozwiązanie to sprawdzi się więc w przypadku słabo nagrzewających się pomieszczeń, jednak może być niewystarczające w przypadku miejsc o dużych zyskach ciepła.

3. Zewnętrzne rolety

Nieco inaczej wygląda sprawa z roletami zewnętrznymi. Nazywane też elewacyjnymi, wykonane są zwykle z aluminiowych profili z pianką poliuretanową. Taka konstrukcja skutecznie ogranicza dostęp promieni słonecznych. Zimą zaś rolety zewnętrzne pomogą utrzymać ciepło w pomieszczeniu. Coraz częściej rolety umożliwiają też zdalne sterowanie – pilotem, przełącznikiem czy nawet aplikacją mobilną.

4. Folie na okna

Montowane na zewnątrz lub w środku pomieszczeń, specjalne folie ochronne pokryte są cienką warstwą metaliczną, która odbija promieniowanie podczerwone. Stopień przejrzystości folii może być różny. W galeriach handlowych czy biurowcach popularne są tzw. lustrzane folie, dzięki którym szklana elewacja zachowuje się jak lustro, które odbija promienie słońca.