Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Justyna, Julianna, Krzysztof

Ceny mieszkań w Świeciu oszalały? Sprawdzamy, jak to wygląda w innych miastach

Andrzej Pudrzyński
27 lutego, 10:22

Mimo pandemii, rynek nieruchomości ma się całkiem dobrze. Ceny mieszkań idą w górę. W ciągu roku wzrosły w Świeciu o około 10 proc. Niektórzy podejrzewają nawet zmowę lokalnych deweloperów, której celem ma być sztyczne wywindowanie cen.

Największy plac budowy to górne Marianki. Powstaje tam blok za blokiem
Fot. Sebastian Glaziński

REKLAMA

- Obiły mi się o uszy podobne teorie spiskowe - śmieje się jeden ze świeckich deweloperów (prosi, aby nie podawać jego nazwiska). - Prawda jest jednak zupełnie inna. Między nami jest ostra konkurencja o to, kto postawi blok z mieszkaniami tańszymi o 100 zł za metr, bo dzięki temu szybciej je sprzeda.

Oprócz ceny, klienci patrzą też na estetykę i funkcjonalność budynku: wygląd elewacji, czy korytarze są szerokie i ładnie wykończone, czy jest gdzie zostawić wózek dla dziecka, czy są garaże.

- Niektórzy chcą windy już w 3-piętrowym bloku. Wszystko to wpływa na koszty inwestycji. Niektórzy chcieliby luksusowe aparatmenty niewielkie pieniądze. To nierealne. Czy mieszkania w nowych blokach w Świeciu są drogie? Są droższe o około 10 proc. niż rok temu, ale to nie jest jakiś kosmos. Tak dzieje się w całym kraju - zwraca uwagę deweloper.
REKLAMA

Z raportu Expandera, firmy zajmującej się obsługą finansową rynku nieruchomości, wynika, że pod koniec 2020 r. ceny mieszkań w Polsce były o blisko 8 proc. wyższe niż rok wcześniej. To średnia obejmujaca zarówno nowe mieszkania, jak i te w blokach pobudowanych 30 lat temu. 

Dlaczego ceny rosną? Przyczyną jest m.in. brak ciekawej alternatywy do lokowania oszczędności oraz coraz wyższa inflacja. Inwestowanie w nieruchomości uznawane jest za dobrą lokatę, chroniacą przed spadkiem wartości pieniądza.

- Mieliśmy klienta, który w jednym z naszych niedawno wybudowanych bloków w Świeciu kupił od razu kilka mieszkań. Dla niego to była okazja do zrobienia dobrego interesu. Jeśli trend na rynku będzie się utrzymywał, to sprzeda je za kilka lat z dużym zyskiem. Do tego czasu może je wynajmować i z tego czerpać dochody - słyszymy od innego dużego gracza na miejscowym rynku nieruchomości.
REKLAMA

Zdaniem fachowców, ceny mieszkań będą rosnąć. Oprócz osób, które trakują je jako loatę kapitału, popyt nakręcają też coraz tańsze i coraz bardziej dostępne kredyty hipoteczne.

Rok temu nabywcy mieszkań w nowych blokach w Świeciu wprowadzali się do nich płacąc około 4,5 tys. zł za m kw. Ci, którzy marzą o własnych czterech kątach w jednym z budowanych obecnie bloków, które zostaną oddane do użytku pod koniec tego roku lub wiosną 2022 r., muszą już liczyć się z wydatkiem około 5 tys. zł za metr.

Podobne ceny są w 40-tysięcznych Chojnicach i 28-tysięcznej Brodnicy, miastach o zbliżonym poziomie zamożności, co nasze oraz w 94-tysięcznym mniej zamożnym Grudziądzu.
REKLAMA

- Świecie jest w dobrej sytuacji, bo dużo się tutaj buduje - ocenia Monika Śliwińska, pośrednik w obrocie nieruchomościami, właścicielka Centrum Nieruchomości, które ma swoje biura w Świeciu, Chełmnie i Chojnicach. - Podam przykład Chełmna, gdzie od lat nie powstał żaden wielorodzinny budynek mieszkalny z braku odpowiednich gruntów. Efekt? Mieszkania na rynku wtórnym, w blokach z lat 80. i początku 90., osiągają zawrotne ceny.

W wiekowych kamienicach w 20-tysięcznym, niezbyt zasobnym Chełmnie, wynoszą one około 4 tys. zł, a w blokach z czasów PRL-u 5-5,5 tys. zł za m kw.

- Moją rekordową transakcją była sprzedaż 39-metrowego mieszkania na pierwszym piętrze w bloku z 1979 r. po 6,1 tys. zł za metr - przyznaje Monika Śliwińska.

Dla porównania, w Świeciu ceny mieszkań w blokach na rynku wtórnym wahają się w granicach 4-6 tys. za m kw. w zależności od standardu mieszkania i daty powstania budynku.
REKLAMA

Mieszkańcy Świecia i okolic, również w komentarzach na naszym portalu, zwracają uwagę, że za podobne pieniądze, co u nas można kupić mieszkanie w Bydgoszczy czy Toruniu.

- Trzeba mieć wiele szczęścia, aby znaleźć taką ofertę w bloku i jeśli już, to na obrzeżach obydwu miast. Prędzej znajdziemy coś w zbliżonej, a nawet nieco niższej cenie w starych kamienicach o niezbyt atrakcyknej lokalizacji. W obydwu przpadkach trzeba przygotować się na kapitalny remont - mówi Monika Śliwińska.

Zainteresiowani włanym „M” w bloku w 350-tysięcznej Bydgoszczy i 200-tysięcznym Toruniu muszą wyłożyć od 6 tys. zł za metr na rynku wtórnym. Jesli ktoś ceni sobie nieco wyższy standard, powinien liczyć się z wydatkiem rzędu 7-8 tys. zł. U dewelopera za nowe mieszkanie zapłacimy średnio 6-8 tys. zł za m kw., w zależności od lokalizacji (naturalnie są i droższe).
REKLAMA

W przypadku takich miast jak Bydgoszcz, lokalizacja ma większe znaczenie niż w Świeciu. Można kupić stosunkowo tanie mieszkanie w bloku na obrzeżach miasta i spędzać potem godzinę w aucie w drodze do pracy i z powrotem. To samo dotyczy dotarcia do szkoły, kina, galerii handlowej czy restauracji.

W Świeciu, bez względu na to czy zamieszkamy na Mariankach, czy przy ul. Laskowickiej, czy na terenie dawnej jednostki wojskowej, i tak wszedzie dojedziemy w kilka minut. Stąd mniejsze zróżnicowanie cen.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (40)

Z czego ludzie te mieszkania kupia jak zarobki rosna symbolicznie za to ceny podatki oplaty rosna zauwazalnie i dotkliwie dla kieszeni.ceny za m2 beda dalej szly w gore powodzenia.300tys za 50m2 

Odpowiedzi: 1

Wiele osób dziwi "za co kupują "

Odpowiedzi: 0

To nie jest dużo. Wiesz ile kosztuje taki lokal w Sopocie albo  Gdańsku?  Trzy razy tyle

Odpowiedzi: 3

Ale to nie Sopot czy Gdańsk. Tylko zapyziałe Świecie 

Odpowiedzi: 1

Zapyziałe to mało powiedziane to jest większa wioska w której nic nue ma wszystko jest zamknięte a psy d***mi szczekają i gdyby nie Mondi życie było by tańsze

Odpowiedzi: 1

Przecież pracownicy Mondi ciągle narzekają że tak mało zarabiają 

Odpowiedzi: 0

ale w 3 mieście zarobki też inne niż w Świeciu .

Odpowiedzi: 0

Wolę trochę droższy lokal w Sopocie lub Wawie niż zapiździałym Świeciu... To jest większa wiocha.

Odpowiedzi: 0

Kredyty może i są dostępne, ale nie dla każdego. Druga sprawa to wkład własny - na to też trzeba mieć, a finalnie oddajemy przez resztę życia bankowi drugie takie mieszkanie w odstetkach. 

Odpowiedzi: 1

A bank robi takie utrudnienia, żebyś na końcu cieszył się, że dasz im zarobić. Koszmar, ile trzeba mieć pieniedzy, żeby dostać kredyt.

Odpowiedzi: 0

Beka z ludzi co muszą brać kredyt na te mieszkania. Skoro nie stać cie za gotówkę to się nie kompromituj i wypad do starej płyty. 

Odpowiedzi: 2

jakim trzeba być lamerem żeby wogóle mieszkać w bloku

Odpowiedzi: 0

Puknij się w głowę człowieku

Odpowiedzi: 0

To prawda! Mi też papa kupił mieszkanie i teraz szpanuję przed znajomymi, że sam na nie zapracowałem choć nigdzie nie pracuję bo mam dwie lewe do roboty. Ale jakby co to je... biede!

Odpowiedzi: 0

Artykuł strasznie nie na czasie! 
osoby zainteresowane wiedza ze rynek wtorn spadł o około 10-15%, wiec nie oczekujcie wysokich cen! Deweloperzy dzisiaj stoją w miejscu mając wiele mieszkań na sprzedaz! 

Odpowiedzi: 1

O czym ty pieprzysz? Gdzie ci spadł ten rynek wtórny? Spójrz na ceny. Deweloprzery stoją w miejscu? To dlatego budują kolejne bloki i zapowiadają następne po coraz wyższych cenach? Masz kuźwa pojęcie.

Odpowiedzi: 0

Znam radnych że Świecia co kupili już dwa luksusowe mieszkania w Gdańsku. Nie narzekajcie więc na ceny. Będzie drożej. Kto sprytny ten inwestuje

Odpowiedzi: 0

Jakie 10%? Byly po 3600 a reraz 4900, a jak gotowe to nawet 5300? To jest ok 30%

Odpowiedzi: 1

Rok temu nowe mieszkania były po 3600 a teraz są po 5000? Nie przesadzaj. W artykule jest mowa o wzroście w ciągu roku, a nie trzech lat czy czterech.

Odpowiedzi: 0

Mam zarobione i odłożone 400 tyś. z różnych prac fizycznych w kilku krajach UE .Pieprzę te bloki gdzie słychać pierdy sąsiadów stawiam chatę .Pozdrawiam serdecznie !!!!

Odpowiedzi: 1

300tys ci zabraknie 

Odpowiedzi: 2

Lekko 300 . Lamus z UK  przyjechał i myśli że Pana Boga za stupkę złapał. Co za frajer.

Odpowiedzi: 1

Chłop zasuwał przy garach w UK , murzyny nim dysponowali. Już myślał że uznieral na dom ,a tu po zakupie działki mu na fundament zabrakło. Wrócił do UK do swoich murzyńskich mocodawców.

Odpowiedzi: 0

Nie zabraknie działka jest  i fundamenty wylane tym bardziej że sam stawiam z braćmi .Nie wiem poco dolne komentarze ubliżają , widocznie lubią murzyńskie pały .I nie żadne jebane  UK tylko dojcz , Francja i Belgia .Budowlanka i hydraulika . Lubią myć murzyńskie gary i sprzątać dla ciapatych , to niech wypierdalają cioty.

Odpowiedzi: 0

ja powinnam dostać za darmo z wyposażeniem, bo jestem samotną matką z czwórką dzieci! mi matce na cały etat to się po prostu należy! ma ktoś yorka do oddania za darmo?

Odpowiedzi: 1

Zrób sobie jeszcze jedno albo dwa, będziesz miała co robić i czekaj na emeryturę, to Ci się należy 

Odpowiedzi: 0

Kupić kilka mieszkań i wynajmować niby fajna sprawa, ale problem z niepłacącymi i demolującymi najemcami to druga, a właściwie faktyczna sprawa. Wśród najemców jest niestety coraz więcej pijaczków, którzy są bardzo oburzeni gdy pytasz gdzie pracują i z czego pokryją czynsz najmu. 

Odpowiedzi: 1

Bo się umowa spisuje u notariusza taka ze nawet jak lokator pierdnie może mieć kłopot. Ludzie często gęsto na kolanie robią tylko kwota się liczy potem płacz. 

Odpowiedzi: 0

Czekam za kluczami w Apartado, tam mieszkania są piękne. Trochę uzbierałem to sobie kupię coś pięknego. Pozdro dla bogatych.

Odpowiedzi: 0

Efekt 500plus

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz