Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Anita, Eliza, Jacek
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  32°C / 19°C
 • zachmurzenie duże
  Jutro:
  32°C / 20°C
 • zachmurzenie duże
  Pojutrze:
  34°C / 23°C
REKLAMA

Ci ludzie to najlepsza promocja powiatu świeckiego [zdjęcia]

bart
9 marca, 14:14

W środę rozdano coroczne nagrody starosty mieszkańcom powiatu świeckiego, którzy swoją postawą lub osiągnięciami przyczyniają się do promocji regionu. Uhonorowano aktywistów w czterech kategoriach: działalność społeczna, ochrona zdrowia, sport i promocja powiatu.

Laureaci tegorocznych nagród starosty
Fot. Andrzej Bartniak

W kategorii działalność społeczna doceniono zasługi księdza Przemysława Szulca. Do wyróżnienia, będącego wyrazem uznania za działalność parafialnego domu kultury, nominował go wójt gminy Bukowiec Adam Licznerski.

Ks. dr Przemysław Szulc to pomysłodawca i założyciel Parafialnego Domu Kultury w roku 2018 (przestrzeni, w której mogą spotykać się i rozwijać swoje pasje dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy). Odbywają się w nim zajęcia z rękodzieło dla kobiet, schola parafialna, konferencje historyczne, spotkanie formacyjne dla dzieci i młodzieży w ramach przygotowań do sakramentów śwętych, spotkania tematyczne wynikające z działań duszpasterskich i społecznych.

REKLAMA

Ksiądz Szulc to również współzałożyciel Stowarzyszenia "Ramię w ramię" z siedzibą w Przysiersku, współorganizator wielu projektów, m.in.: Wiejskiej Akademii Przyszłości oraz Akademii Przyszłości 2.0., a także Wakacji bez granic współfinansowanych m.in. z funduszy unijnych.

Jest także organizatorem kolonii parafialnych do dzieci i młodzieży z gmin Bukowiec i Świecie, parafialnych rajdów rowerowych dla społeczności lokalnej, pikników i biesiad odpustowych, a także koordynatorem pozyskania środków na modernizację Parafialnego Domu Kultury w Przysiersku.

REKLAMA

Za zasługi w zakresie ochrony zdrowia nagrodą w tym roku uhonorowano nauczycielkę i druhnę Patrycję Erward. Jej aktywność dostrzegła radna Urszula Kempińska-Czerwińska.

W listopadzie 2017 roku Patrycja Erward utworzyła 283 Szczep Leszy i rozpoczęła współpracę z innymi drużynami harcerskimi. Patrycja Erward uczy harcerzy obserwacji przyrody, wyrabia wrażliwość na piękno naszego najbliższego otoczenia, a także promuje wśród młodego pokolenia zachowania proekologiczne i prozdrowotne.

REKLAMA

Zwraca dużą uwagę na profilaktykę prozdrowotną: uczy młodych ludzi jak dbać o zdrowie własne i społeczeństwa. Nadrzędnym celem Patrycji Erward jest pogłębienie wiedzy na temat szkodliwości używek, wpajanie wiedzy na temat dbania o właściwe zachowania prozdrowotne, a także uczenie szacunku wobec własnego i cudzego zdrowia.

W programach zbiórek duży nacisk kładzie na te sfery zachowań, które mają podstawowe znaczenie dla utrzymania lub poprawy zdrowia podopiecznych. Oprócz higieny osobistej, wychowania seksualnego, aktywności fizycznej, umiejętności życia w rodzinie i w społeczeństwie, dużą uwagę przykłada do współczesnego żywienia.

REKLAMA

Z kolei wójt gminy Jeżewo Maciej Rakowicz wytypował sportowca, Jarosława Dąbrowskiego, organizatora zawodów kolarskich (w zastępstwie nagrodę odebrała siostra Justyna).

Jarosław Dąbrowski w swoim sadzie w Laskowicach, w 2021 roku zorganizował już po raz piąty Ogólnopolski Wyścig "Owocowy przełaj" w kolarstwie przełajowym, który urósł do rangi Super Pucharu Polski. W ubiegłym roku na wymagającej trasie okrężnej utworzonej między krzewami i drzewami owocowymi ścigało się ponad 400 zawodników licencjonowanych i amatorów z całej Polski.

REKLAMA

Dzięki Jarosławowi Dąbrowskiemu Laskowice na jeden dzień w roku stają się kolarskim centrum Polski. Do naszego powiatu przyjeżdżają czołowi zawodnicy w Polsce, m.in. Michał Kwiatkowski czy Michał Gołaś.

W dużym stopniu przyczynia się to do promocji powiatu i popularyzacji sportu wśród jego mieszkańców. Wyścig jest też motywacją do treningów dla członków lokalnego Klubu Kolarskiego Wilki, którego Jarosław Dąbrowski jest też założycielem. Klub nastawiony jest na szkolenie młodzieży.

REKLAMA

Wśród promotorów najwyżej oceniono działania Józefa Malinowskiego, prezesa Bractwa Czarnej Wody, którego zgłosił dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu i radny Andrzej Kowalski.

Józef Malinowski jest prezesem Stowarzyszenia Bractwo Czarnej Wody od 2001 roku. W tym czasie bractwo zrealizowało 47 projektów i 41 mniejszych zadań związanych z  celami statutowymi. Ich łączny budżet to prawie 1 320 000 zł. Stowarzyszenie należy do Lokalnej Grupy Działania „Gminy Powiatu Świeckiego” oraz Ogólnopolskiej Platformy Organizacji Przyjaznych Środowisku.

REKLAMA

Józef Malinowski uczestniczy w pracach organów społecznych związanych z ochroną przyrody m. in. Rady Wdeckiego Parku Krajobrazowego, Rady Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie.

Ponadto stowarzyszenie organizuje konkursy wiedzy o tematyce przyrodniczej i regionalnej, imprezy turystyczne i festyny. Bractwo współorganizuje Oskie Biegi im. Krzysztofa Malinowskiego, prowadzi Klub Przygody, którego celem jest organizacja spotkań z ludźmi, którzy zwiedzają świat.

Jako prezes stowarzyszenia brał udział w założeniu Kociewskiego Koła PTTK „Budaje” w Osiu, a od 2007 roku prowadzi także Klub Imprez na Orientację Azymut Osie.

REKLAMA

Bractwo Czarnej Wody aktywnie promuje walory gminy Osie, Wdeckiego Parku Krajobrazowego, powiatu świeckiego, Kociewia i Borów Tucholskich poprzez organizację wielu imprez turystycznych oraz wytyczenie nowych szlaków turystycznych: rowerowych im. ks. dr. Bernarda Sychty (prawie 53 km) oraz „Na tropach II RP” (prawie 54 km) i rowerowo-pieszego „Turystyczna Pajęczyna” (35 km).

Józef Malinowski jest autorem lub współautorem wielu publikacji, w tym przewodnika „Szlaki turystyczne Ziemi Świeckiej”. 

Ponadto Barbara Studzińska, starosta świecki, zdecydowała o przyznaniu dwóch wyróżnień dla Marty Wieliczko, wicemistrzyni igrzysk olimpijskich w Tokio oraz mistrzyni świata (nagrodę odebrali rodzice) i Europy oraz Huberta Siekierkowskiego (pośmiertnie), autora opracowania „Działania wojenne na Ziemi Świeckiej we wrześniu 1939 roku i w styczniu-lutym 1945 roku” wydanego po jego śmierci (nagrodę odebrały matka i siostra).

redakcjaatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (3)

Szkoda że zapomnliano kolejny raz  o zmarłym .kustoszu chaty w Chrystkowie Czesławie Kwiatkowskim  który przyczynił się do promocji powiatu świeckiego dotyczącego historii mennonitów na tym terenie i nie Tylko.

.

Odpowiedzi: 2

Pan Kwiatkowski na pewno na to zasługiwal. Jednak regulamin nagród przewiduje, że ktoś (osoba fizyczna, instytucja itp.) powinien o to do starosty wystapić. Szkoda, ze taki fakt nie zaistniał

Odpowiedzi: 0

Na szczęście Pani pamięta o swoim zmarłym mężu. Pozdrowienia, Pani Elżbieto! 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz