Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Gabriela, Marek, Seweryn
REKLAMA

Nagrał watahę wilków. Sprawdziliśmy, ile żyje ich w powiecie świeckim [wideo]

Andrzej Bartniak, Andrzej Pudrzyński
5 listopada 2022, 09:02

Wilki, początkowo nieufne, z czasem zaczęły coraz bardziej zbliżać się do miejsca, z którego były filmowane. Cały czas zachowywały jednak dystans, pozwalający na szybką ucieczkę.

Wilki nagrane w gminie Osie
kadr z nagrania
REKLAMA
REKLAMA

Okolice Miedzna (gmina Osie). Wataha wyszła z lasu na łąkę, zwabiona rykiem jelenia.

Zaintrygował je jednak odgłos cmokania, wydawany przez mężczyznę filmującego je z ambony, który chciał, aby podeszły bliżej. Część z nich ruszyła ostrożnie w jego kierunku. Pozostałe nasłuchuchiwały i wypatrywały jelenia.

- Jeden z wilków oddalił się od stada, być może miał zamiar zagonić byka w stronę łąki, gdzie czekała reszta watahy - opowiada Czytelnik, który udostepnił nam nagranie.

Z łowów jednak nic nie wyszło.

REKLAMA
REKLAMA

Ile jest obecnie wilków w powiecie świeckim? Według szacunków doktora Macieja Szewczyka z Uniwersytetu Gdańskiego, specjalisty od ekologii i biologii wilka, żyją u nas cztery wilcze grupy rodzinne, nazywane potocznie watahami. Zwykle liczą 5-7 osobników, czyli stałych "mieszkańców" jest około 25.

- Ponadto pojawiają się trzy grupy, które swoje siedziby mają w sąsiednich powiatach, tucholskim i starogardzkim. To oznacza, że kolejne 15-20 osobników może okresowo "wpadać w gości" na polowania - wyjaśnia Maciej Szewczyk.

REKLAMA
REKLAMA

Dwie z tych rodzin bytują na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Osiu, obejmującego prawie 240 km kw. To właśnie tam przed kilkunastu laty osiedliła się pierwsza wilcza rodzina.

Rzecz w tym, że ten rozległy teren poprzecinany jest licznymi drogami, łąkami i polami. W znacznej mierze to właśnie za ich sprawą najczęściej dochodzi do spotkań człowieka z wilkiem.

- Jeśli dodamy do tego, że niemal każdy ma przy sobie telefon komórkowy, którym może wykonać zdjęcie lub film, mamy odpowiedź na pytanie, dlaczego jest tak wiele doniesień na temat aktywności wilków na naszym terenie - zwraca uwagę Daniel Siewert, dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

REKLAMA
REKLAMA

Nie bez znaczenia jest też fakt, że coraz więcej osób, w poszukiwaniu ciszy i spokoju, decyduje się na budowę domu z dala od centrum wsi wybierając działki w pobliżu lasu. Ma to różne konsekwencje. Jedną z nich mogą być spotkania z drapieżnikami, które bardzo serio traktują swój rewir. 

Duże znacznie ma też zmiana profilu upraw rolnych. Coraz popularniejsza jest kukurydza, której pola niczym otwarta spiżarnia przyciągają jelenie, sarny czy dziki oraz mniejsze ssaki, np. zające. A za nimi ruszają wilki, bo wiedzą, że łatwiej tam coś upolować.

Poniżej nagranie watahy wilków.

REKLAMA

redakcjaatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (6)

Najwięcej wilków mamy w owczej skórze. 

Odpowiedzi: 0

Cmokający z wilkami 

Odpowiedzi: 0

To sa raczej okolice Nowego Jaszcza a nie Miedzna z tej polany do Miedzna jest okolo 2km a do Nowego Jaszcza 500m .

Odpowiedzi: 1

A do Buczka 

Odpowiedzi: 0

Strzylaj w łopony...

Odpowiedzi: 0

To nie był wilk tylko ustawiacz z Raila. Do ukarania.

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz