Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dominika, Norbert, Paulina
 • zachmurzenie duże
  Dzisiaj:
  25°C / 13°C
 • zachmurzenie umiarkowane
  Jutro:
  26°C / 13°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  26°C / 14°C
REKLAMA

Śmiertelny wirus z Chin dotarł do Świecia? Chory mężczyzna przebywa w Nowym Szpitalu

Andrzej Bartniak
28 stycznia 2020, 13:09

Jeśli zostanie potwierdzone, że faktycznie mężczyzna zaraził się groźnym wirusem z Chin, byłyby to pierwszy taki przypadek w Polsce. Chory, przebywający w świeckim szpitalu, niedawno wrócił z wyprawy do Australii i Azji, gdzie znajduje się epicentrum ogniska koronawirusa.

Stan pacjenta, który przebywa na oddziale zakaźnym, jest nieznany. Szpital nie udziela żadnych informacji
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Jerzy Kasprzak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował na antenie TVP3 Bydgoszcz, że w jednym ze szpitali na terenie naszego województwa przebywa chory z podejrzeniem koronawirusa.

Portal Extra Świecie ustalił, że chory, o którym mowa, trafił w poniedziałek na oddział zakaźny Nowego Szpitala w Świeciu. Zanim to się jednak stało, miał odwiedzić kilka placówek medycznych, gdzie kolejno odmawiano mu pomocy.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, chory w wieku około 55 lat, jest prawdopodobnie mieszkańcem Chełmna. Niedawno wrócił z podróży do Australii i Azji. W świetle ostatnich doniesień o żniwie, jakie zbiera groźny wirus, mężczyzna nie zlekceważył dziwnych objawów chorobowych, jakie się u niego pojawiły.
REKLAMA

Najpierw miała szukać pomocy w Chełmnie. Odesłano go z kwitkiem. Pojechał do szpitala w Świeciu. To samo. W końcu zdesperowany mężczyzna trafił do jednego ze szpitali w Bydgoszczy. Tam też miał usłyszeć, że nie mogą mu pomóc. Załamany wrócił do domu. W tym czasie jednak Nowy Szpital w Świeciu zmienił zdanie i wysłał po niego karetkę. Chory znalazł się na oddziale zakaźnym.

Na razie brak potwierdzenia, że faktycznie mamy do czynienia z zabójczym wirusem.

- Nie ma powodów do obaw - uspokaja Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital. - Robimy wszystko, aby nasi pacjenci byli bezpieczni.

Rzeczniczka nie chce nic zdradzić na temat stanu pacjenta, ani tego, kiedy będzie można z całkowitą pewnością wykluczyć obecność na naszym terenie groźnego wirusa.
REKLAMA

Szpital poinformował starostę świeckiego.

- Mam zapewnienie, że nie ma powodów do niepokoju - mówi Barbara Studzińska. - Ponieważ stanowczo zapewniał o tym Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, nie zwoływałam  Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Koronawirusem zaraziło się już kilka tysięcy osób na całym świecie. Niedawno wywołał epidemię zakażeń układu oddechowego w chińskim mieście Wuhan. Powoduje zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach kończyło się śmiercią. Objawy koronawirusa można pomylić także z grypą: pojawiają się wysoka gorączka, kaszel oraz bóle głowy, kończyn i mięśni.
REKLAMA

Z pewnością wirus może być groźny dla osób z obniżoną odpornością. Okres jego inkubacji (czas rozwoju choroby od infekcji do wystąpienia pierwszych objawów chorobowych) wynosi do 14 dni.

Nie ma szczepionki zapobiegającej zachorowaniu ani leku zwalczajacego wirusa. Można jedynie łagodzić objawy choroby. Z Chin koronawirus rozprzestrzenił się już na inne kraje azjatyckie. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano także w Europie, Australii i Stanach Zjednoczonych.

Aktualizacja, 29 stycznia

Nowe informacje w sprawie mężczyzny przebywającego w świeckim szpitalu tutaj.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (136)

jak szpital może  odmówić pomocy, a po co są szpitale? nie rozumiem 

Odpowiedzi: 6

Wie pani o jakim wirusie mowa? O wirusie, na który nie ma szczepionki ani leków. Jak szpital przyjmie pacjenta bez warunków do jego izolowania, a on rozsieje wirus na resztę pacjentów, którzy już są w szpitalu ze swoimi chorobami i kontaktu z wirusem, to Ci pacjenci mogą nie przeżyć.

Odpowiedzi: 7

Lepiej żeby chodził po ulicach i zarażał. Od razu rów z wapnem polać wodą i po sprawie.

Odpowiedzi: 2

Typowe myślenie dzbana. 

Odpowiedzi: 1

do 'do www', typowy komentarz dzbana :) żadnych argumentów, tylko jakiś bezsensowny pierd z inwektywem, pogratulować.

Odpowiedzi: 0

no nie, lepiej żeby zaraził wszystkich w szpitalu i żeby wszyscy poszli do piachu :)

Odpowiedzi: 2

Człowiek czy Ty myślisz nad tym co piszesz?

Odpowiedzi: 1

a Ty jesteś w stanie napisać coś mądrego zamiast komentować bezsensownie?

Odpowiedzi: 0

To proste. Szpitale w Polsce praktycznie nie dysponują izolatkami o wymaganym poziomie ochrony. Nie ma warunków do opieki nad takimi pacjentami. Takie są realia. Piszę to jako były pacjent oddziału chorób zakaźnych w Szczecinie - izolacja to pokój z mniejszą ilością pacjentów, otwarty jak każdy inny, tyle że bez opcji odwiedzin itd.

Odpowiedzi: 0

tak, wzystko rozumiem, ale chyba nie można zostawić pacjenta samemu sobie, skoro szpital  nie ma warunkow to powinien wskazać placówkę do której pacjent powinien się udać

Odpowiedzi: 1

To się zgadza, powinien zostać skierowany w trybie pilnym do szpitala z oddziałem zakaźnym.

Odpowiedzi: 0

Faktycznie lepiej żeby chodził po mieście i wszystkich zaraz!? Szpital ma karetki jak nie może przyjac pacjenta powinien go zawieść do szpitala gdzie są warunki!!!  Polskie realia :(

Odpowiedzi: 0

To co najlepiej dać mu umrzeć? Typowe myślenie ......

Odpowiedzi: 0

Pojawia się pytanie: co to za szpital który nie ma warunków do izolowania?
Odpowiedź hejterska: polski.
Odpowiedzi jednak powinien udzielić minister zdrowia - gdzie są szpitale które mogą izolować chorych wystarczająco żeby każdy wiedział gdzie się zgłosić.

Odpowiedzi: 0

Ale jeżdżąc środkami komunikacji miejskiej, chodząc do marketów, czy do kościoła też mógłby zarazić,ale 100x więcej osób.Poza tym każdy szpital musi mieć oddział zakaźny, więc mi tutaj proszę nie pier"""ić.

Odpowiedzi: 1

Nie, nie musi. A nawet jak ma to często jest to parodia a nie coś czego byśmy oczekiwali po obejrzeniu dr House'a. A nawet jak się trafi izolatka taka prawdziwa to personel nie umie/nie chce/ nie może (z braku strojów) stosować odpowiednich protokołów bezpieczeństwa.

Odpowiedzi: 0

Www co za idiotyczna odpowiedź. Choćby do karetki wsadzić byleby nie łaził i nie rozsiewał! I dalej dzwonić po pomoc co z nim zrobić jak jeden z drugim baran nie wie.

Odpowiedzi: 0

Nasze polskie szpitale. Sama też już nie raz nie otrzymałam pomocy... Nawet z dusznością  też nie chcą pomoc.. 

Odpowiedzi: 1

Mojej mamy z ciężkimi objawami też nie przyjęli, nawet lekarz do niej nie zszedł, co po dwóch miesiącach okazało się że ma raka. Przez kilka miesiący się męczyła bo lekarze rodzinni w tym i szpital i panowie ratownicy z karetki bagatelizowali problem. I ot taka jest opieka w naszym kraju 

Odpowiedzi: 0

Dokładnie, to się w głowie nie mieści. Człowiek ma umierać w domu, masakra, w jakich czasach my żyjemy :(((

Odpowiedzi: 1

Rzczywiście masakra to co się teraz dzieje, że musimy umierać w domu, ale najlepsze jest to że jak ktoś chce sprywatyzować służbę zdrowia to od razu podnoszą się krzyki że ludzie będą umierać na ulicach... Chyba jednak wolą umierac tak jak teraz w domu.

Odpowiedzi: 0

bo z gorączką do szpitala nie biorą

Odpowiedzi: 0

To przez ten zawszony PiS i to ich 500+.

Odpowiedzi: 3

I tu masz 100% racji  TO PRZEZ NICH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedzi: 0

Ty to powinieneś iść do szpitala ale psychiatrycznego....

Aż żal mi takich ludzi jak ty którzy myślą że całe zło na świecie jest przez 500+..

Żal dupe ściska że ty nie masz? Zrób sobie dziecko i zobaczysz co to znaczy być rodzicem. I będziesz miał swoje 500 zl.

Odpowiedzi: 1

Dokładnie ludziom w d***ch przewraca a co ma wspolnego służba zdrowia do 500+ puknijcie sie ludzie wszędzie jest pomoc dla dzieci w każdym kraju tylko w zacofanej Polsce weszlo 100 lat poznej no ludzie myślenie nie boli!!! 

Odpowiedzi: 0

Debil

Odpowiedzi: 0

Nie ma lekarstwa . Mogą jedynie niwelować objawy. A to oznacza że równie dobrze może siedzieć w domu i tak umrze 

Odpowiedzi: 0

To już teraz pójdzie moment cały ten syf. 

Odpowiedzi: 2

Że  co umrę  ????

Odpowiedzi: 0

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz