Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Łucja, Witold, Dorota
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  30°C / 16°C
 • zachmurzenie małe
  Jutro:
  31°C / 17°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  31°C / 20°C
REKLAMA

Świekatowo chce budować, ale nie za takie pieniądze. Jak rozwiązać problem?

Andrzej Bartniak
6 maja, 16:12

Gmina Świekatowo ma kłopot. Już po raz trzeci trzeba było ogłosić przetarg na budowę biblioteki. Wykonawcy chcą więcej niż zarezerwowano na tę inwestycję w budżecie. Co dalej?

Budynek biblioteki ma stanąć w sąsiedztwie ośrodka zdrowia
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

W połowie maja mają być otwarte oferty w trzecim przetargu na budowę nowej biblioteki w Świekatowie. Dwa poprzednie trzeba było unieważnić. Powód? Złożone oferty znacząco przewyższały zarezerwowane w gminnym budżecie 3 mln zł.

- Sumy oscylowały w przedziale od 3,5 do 3,9 ml zł - mówi Marek Topoliński, wójt gminy Świekatowo. - W stosunku do tego, czym dysponujemy różnica jest więc znacząca. Brakuje nam przynajmniej pół miliona złotych. Biorąc pod uwagę wielkość naszego budżetu, to duża kwota.

REKLAMA
REKLAMA

Wójt ma nadzieję, że trzeci przetarg przyniesie pozytywne rozstrzygnięcie. Skąd to przekonanie? Doświadczenia związane z poprzednimi przetargami oraz atmosfera niepewności panująca w budownictwie zmusiły gminę do małej rewizji planów.

- Byliśmy zmuszeni uszczuplić zakres przetargu - tłumaczy Marek Topoliński. - Zniknęła pozycja dotycząca wyposażenia biblioteki. Będziemy próbowali znaleźć na to pieniądze później. Teraz zależy nam na tym, aby budowa wreszcie ruszyła.

REKLAMA
REKLAMA

Nie można jednak wykluczyć sytuacji, że ta korekta nie przyniesie spodziewanego efektu. Jeśli tak się stanie, gmina na jakiś czas będzie zmuszona odłożyć plany dotyczące biblioteki.

Ewentualne zwiększenie kwoty na ten cel będzie wymagało zgody radnych, którzy mieliby do wyboru dwa wyjścia: zaciągać kredyt, zeby zwiększyć środki na budowę lub przesunąć pieniądze zaplanowane na inną inwestycję.

To już kolejna gmina w powiecie świeckim, która boryka się z podobnymi problemami z powodu rosnących cen usług i materiałów budowlanych.

REKLAMA
REKLAMA

Biblioteka ma powstać dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład, który ze względu na sposób rozliczania nie cieszy się uznaniem przedsiębiorców zmuszonych czekać na pieniądze aż do momentu zakończenia całej budowy.

Przy inwestycjach finansowanych z innych źródeł roliczenia następują transzami po wykonaniu określonego w umowie etapu prac.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA

Komentarze (2)

No a glapinski na konferencji mówił, że firmy same bez problemu gotowe są finansować inwestycje i jedynym kanałem walki z inflacja są kredyty hipoteczne. Taki to kłamliwy sord. Mam nieodparte wrażenie, że potencjalni wykonawcy kalkulują koszty kredytu w cenę oferty. Boje się, że dzięki inflacji i działalności goapińskiego, mimo zmniejszenia zakresu, oferty będą powyżej budżetu i to sporo.

Odpowiedzi: 0

Biblioteka nie jest budynkiem pierwszej potrzeby wiec smialo mozna zrezygnowac z jej budowy i poczekac na lepsze czasy.

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz