Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Elwira, Diana, Helena
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  31°C / 18°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  32°C / 17°C
 • umiarkowane opady deszczu
  Pojutrze:
  33°C / 19°C
REKLAMA

Zamek zostanie zamknięty. Może nawet na dwa lata

Andrzej Bartniak
18 marca, 08:59

W lipcu świecki zamek zostanie zamknięty. Niewykluczone, że pozostanie niedostępny dla zwiedzających nawet przez dwa lata. Innych lokalizacji będą musieli poszukać także organizatorzy cyklicznych imprez odbywających się w tym miejscu. Wszystko przez remont.

Wkrótce zamek i dziedziniec zaroją się od budowlańców zamiast od zwiedzających i uczestników imprez
Fot. Andrzej Bartniak

Zaplanowany na 30 czerwca koncert w ramach dużego wydarzenia artystycznego organizowanego przez firmę Mondi „Tolerancja przez muzykę” będzie ostatnią imprezą odbywającą się w świeckim zamku przed jego zamknięciem. Wersja optymistyczna zakłada wyłączenie go z użytkowania na  półtora roku. Ta uwzględniająca różne niespodzianki, jest o sześć miesięcy dłuższa.

REKLAMA

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Już w ubiegłym roku od wczesnej wiosny na terenie warowni uwijała się ekipa remontowa. Jednak konserwacja murów polegająca na uzupełnieniu spoin, cegieł, myciu oraz  wymianie rynien nie stwarzała większego zagrożenia dla turystów i uczestników imprez odbywających się na dziedzińcu. Sprawę bezpieczeństwa załatwiały siatki zabezpieczające.

W tym roku będzie zupełnie inaczej. Mają ruszyć dwie kolejne, niezależne od siebie fazy renowacji. Pierwsza z nich wiąże się z zagospodarowaniem terenu wokół. Druga, to remont i częściowa odbudowa, które zmienią to miejsce nie do poznania.

Ze względów bezpieczeństwa kruszejące sklepienia zabezpieczono metalową siatką ochronną / Fot. Andrzej Bartniak

- Gdy tylko projekty uzyskają pozwolenie na budowę, będziemy mogli ogłosić przetargi. Chcielibyśmy to zrobić jak najszybciej, aby zmieścić się w założonych terminach - tłumaczy Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Remont rozpocznie się od zabezpieczenia stropów piwnic, które przedstawiają się fatalnie. Ich stan ma związek nie tyle z upływem czasu, co przesiąkającą wodą.

Plan ratunkowy przewiduje usunięcie całej ziemi z dziedzińca, a następnie wylanie płyty żelbetowej, która ma chronić przed przesiąkaniem wody. W ten sposób zaizolowane piwnice powinny wytrzymać kolejnych kilkaset lat.

Równolegle będzie prowadzona renowacja od wewnątrz, polegająca na wymianie zmurszałych cegieł i uzupełnieniu spoin między nimi.

REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieProf-Bud

Ta sama ekipa zajmie się też wnętrzem zamku, w którym przewidziano m.in. odbudowę dawnej kaplicy i kapitularza, a nad nimi jeszcze jednej sali. Częściowo odtworzone mają być także dwie wieże. Natomiast od strony fosy ma stanąć brama ze sklepieniem gotyckim.

Zakres prac nie pozostawia żadnych złudzeń co do tego, że do momentu zakończenia, na placu budowy nie powinna kręcić się żadna niepowołana osoba.

Ta długo oczekiwana inwestycja w oczywisty sposób krzyżuje plany organizatorów imprez odbywających się w zamku oraz jego sąsiedztwie. Ze stałych, letnich wydarzeń będzie mógł się odbyć tylko zaplanowany na 27-28 lipca Festiwal Mocnych Brzmień. Będzie to możliwie, bo impreza odbędzie się na dawnym boisku przy zamku. Jednak potem również ten teren będzie niedostępny.

REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

- Rozmawiałam z Towarzystwem Miłośników Ziemi Świeckiej na temat Dnia Bałabuna i wstępnie ustaliliśmy, że tegoroczna edycja odbędzie się na Mariankach, na boisku przy ul. Żwirki i Wigury. Myślę, że to najlepsza zastępcza lokalizacja - mówi Iwona Mazelewska, dyrektor OKSiR w Świeciu.  

Remont zamku przynosi jeszcze jedno wyzwanie, z którym musi się zmierzyć Iwona Mazelewska. Chodzi o instalację z komputerowych części autorstwa Marka Tomasika.

- Zrobimy wszystko, żeby ją zachować - podkreśla. - W czasie wakacji zostanie zdemontowana i złożona w magazynie należącym do gminy. Potem będziemy się zastanawiali nad nowym miejscem ekspozycji. Prawdopodobnie nie będzie mogła już wrócić do zamku.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (21)

Instalacja z części komputerowych ani troche nie pasuje do zamku. Dobrze że wreszcie zniknie bo niszczy klimat tego miejsca.

Odpowiedzi: 1

Dokładnie, wyglądała jak sterta śmieci

Odpowiedzi: 0

Dobrze, że wyrzucą z zamku stertę rupiecia komputerowego, bo dzieci myślały, że już w średniowieczu były iphony. Po remoncie powinny być sale pokazujące polską kulturę. Polskie sukcesy militarne. Zamek powinien być naszą dumą Zadnych krzyżackich znaków. POLSKI my naród i to nasz zamek, Polaków. 

Odpowiedzi: 1

Forumowy gł***.

Odpowiedzi: 1

SamUn nie jestem głupkiem tylko partijotą !!!

Odpowiedzi: 1

Dokładnie obejrzałem instalację,jest zbudowana z niemieckich części komputerowych(czyli krzyżacka)tak więc stoi na swoim miejscu.

Odpowiedzi: 1

Jan, chyba kpisz sobie. To chińske komputery. Sprawa instalacji jest przesądzona ...musi zniknąc po prostu szpeci zamek, tak jak szpecą miasto  te kamienne ryje. Kto to widział żeby takie poganskie bożki były w katolickim mieście.

Odpowiedzi: 2

Jakie katolickie miasto, jak co cztery lata najwięcej głosów zbiera PO a teraz pewnie Nowoczesna, partia ludzi postępowych

Odpowiedzi: 0

Tu tyle katolików co w psychiatryku grużlików.

Odpowiedzi: 0

Ciekawy jestem czy będą prowadzone również prace archeologiczne i co one odkryją

Odpowiedzi: 0

to i tak nie będzie już zamek z XIVw, a zamek z budowy 2018-2020r..., cegiełki będą ładne, ale klimatu zabytku zero. Zwykła replika.

Odpowiedzi: 0

Może w końcu odnajdą przejście podziemne do Chełmna.

Odpowiedzi: 0

Nie jesteście na bieżąco. Przed planem rewitalizacji już w listopadzie 2017 odkryto drożne przejście do Fary, wejście z Fary w stronę Chełmna, oraz wejście w baszcie płn-wsch w kierunku Sartowic (Diabelce)

Odpowiedzi: 1

Coś więcej? Jakiś link?

Odpowiedzi: 0

Suuuuper wszystkie te denne i wymuszone imprezy z bachorami i disco polo w tle beda odbywac sie na gornych mariankach. Juz sie ciesze. Co wiecej..uwazam ze mieszkancy Miasteczka i Przechowa sa dyskryminowani...maja piekne tereny po bylym crossie i plac przy sp5.no ale w.csw robi sie imprezy tylko dla miasta i marianek-taka elyta

Odpowiedzi: 0

Szybko robią zamek bo idą wybory. 

Odpowiedzi: 0

Masz rację, trza szybko, szybko odbudować mury, do jesieni zdąrzyć, bo później ....  a mury runą , runa, runą i pogrzebią stary świat.

Odpowiedzi: 1

Z tego co wiem to w csw PiS'dusie nie rządzą....chyba że przespałem jakieś rewolty i zmiany

Odpowiedzi: 0

Janek, to co PiS zbuduje to nie runie bo nie umie.

Odpowiedzi: 0

Bardzo konstruktywne te komentarze. Jak by temat nie był, to zaraz zaczyna się jazda na PiS. Tak się składa,  że w Świeciu PIS nie rządzi. Napiszcie ludzie co sądziecie o remoncie, albo zaproponujcie jakieś miejsce do ekspozycji rzeźby.   

Odpowiedzi: 0

Bardzo dobrze, że ta instalacja w końcu zniknie - pasowała jak świni siodło. Zamek to nie miejsce na stertę złomu.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz